Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2009

2009-06-07 23:00:22

Rösta i vallokal - Linköping

Här finns kartor och adresser till alla vallokaler inför valet till Europaparlamentet den 7 juni 2009.

Klicka på ett område i kartan, välj område i menyn till vänster för att hitta en vallokal eller se vallokalerna i tabell nedan.

Läs mer om hur det går till att rösta i en vallokal

Har du frågor om röstningen i Linköping - kontakta

Valnämnden i Linköpings kommun

http://www.linkoping.se

013-20 64 92

Valdistrikt Vallokal Gatuadress
Bankekind Bankekinds Skola Bankekind
Berga 1 (Ramshäll) Daghemmet Ramstorpsgatan 32
Berga 2 (Berga NO) Berga församlingsexpedition Söderleden 46
Berga 3 (Berga NV) Berga fritidsgård Söderleden 37
Berga 4 (Berga SO) Lillgårdsskolan Sporrsmedsgatan 18
Berga 5 (Vidingsjö N) Vidingsjöskolan Tunngatan 13
Berga 6 (Berga SV) Bäckskolan Konstruktörsgatan 104
Berga 7 (Vidingsjö S) Vidingsjöskolan Tunngatan 13
Berga 8 (Haninge mfl) Hyresgästernas Närlokal Morgongatan 44
Berga 9 (Garnisonen) Atlasskolan Brigadgatan 18
Domkyrko 1 (Nedre Vasastaden V) Katedralskolan Platensgatan 20
Domkyrko 2 (Hunneberg) Föreningshuset Fontänen Västra Vägen 32
Domkyrko 3 (Övre Vasastaden Ö) Berzeliusskolan Gustav Adolfsgatan 25
Domkyrko 4 (Övre Vasastaden V) Vasa Förskola Banérgatan 21
Domkyrko 5 (Nedre Vasastaden Ö) Katedralskolan Berzeliigatan/Östgötagatan
Domkyrko 6 (Kanberget mfl) Kommunhuset Drottninggatan 45
Domkyrko 7 (Innerstaden S) Birgittaskolan Klostergatan 49
Domkyrko 8 (Ekkällan-Stolplyckan) Stolplyckan Servicehus Föreningsgatan 37
Domkyrko 9 (Gottfridsberg NO) Folkungaskolan Junkersgatan
Domkyrko 10 (Gottfridsberg SO) Folkungaskolan Junkersgatan
Domkyrko 11 (Fridhem) Tornhagsskolan Stenbrötsgatan 5
Domkyrko 12 (Barhäll-Tornhagen) Tornhagsskolan Stenbrötsgatan 5
Domkyrko 13 (Åbylund) Daghemmet Stensättaregatan 5
Domkyrko 14 (Valla) Solrosen Servicehus Solrosgatan 10
Domkyrko 15 (T1 N) Fridtunaskolan Kaptensgatan 10
Domkyrko 16 (T1 S) Fridtunaskolan Kaptensgatan 10
Domkyrko 17 (Innerstaden N) Stadsbiblioteket Östgötagatan 5
Flistad-Ljung Ljungs Skola
Johannelund 1 (Vimanshäll) Ånestadsskolans Paviljong Häggvägen 17
Johannelund 2 (Johannelund NV) Nya Munken Skogslyckegatan 1
Johannelund 3 (Johannelund NO) Nya Munken Skogslyckegatan 1
Johannelund 4 (Ånestad) Ånestadsskolans Paviljong Häggvägen 17
Johannelund 5 (Johannelund SV) Daghemmet Skogslyckegatan 56
Johannelund 6 (Johannelund SO) Hagbyskolan Skogsgatan 98
Kaga-Ledberg Kaga bygdegård
Kärna 1 (Malmslätt SO mfl) Kärna Skola G:a Ledbergsvägen 18
Kärna 2 (Malmslätt mellersta) Kärna Skola G:a Ledbergsvägen 18
Kärna 3 (Tokarp) Tokarpsskolan Fårhagsvägen 142
Kärna 4 (Malmslätt V) Tokarpsskolan Fårhagsvägen 142
Landeryd 1 (Hackefors mfl) Hjulsbroskolan Bokhagsvägen
Landeryd 2 (Ekholmen NO mfl) Fredriksbergsskolan Fredriksbergsvägen 37
Landeryd 3 (Kvinneby mfl) Kvinnebyskolan Backsippevägen 14
Landeryd 4 (Ekholmen NV) Fredriksbergsskolan Fredriksbergsvägen 37
Landeryd 5 (Ekholmen SO) Ekholmsskolan Ekholmsvägen 48
Landeryd 6 (Hjulsbro Mellersta) Kvinnebyskolan Backsippevägen 14
Landeryd 7 (Ekholmen SV) Blästadskolan Ekholmsvägen 117
Landeryd 8 (Ullstämma) Grannskapshuset Stenåldersgatan 8
Landeryd 9 (Möjetorp-Holmen) Möjetorp Servicehus Tallholmsvägen 119
Lillkyrka-Gistad Gistad Grannskapshus Sandstensvägen 5
Nykil-Gammalkil Nykils Skola
Rappestad (Rappestad-Vikingstad N) Rappestads förskola Birkagatan 2
Ryd 1 (Ryd N) Björnkärrsskolan Ellen Keys Gata 6
Ryd 2 (Ryd SO) Solhagaskolan Mårdtorpsgatan 63
Ryd 3 (Ryd SV) Förskolan Alsättersgatan 17 B
Ryd 4 (Ryd NO) Solhagaskolan Mårdtorpsgatan 63
Ryd 5 (Ryd mellersta) Björnkärrsskolan Ellen Keys Gata 6
Rystad 2 (Tallboda V) Tallboda Skola Värdshusvägen 10
Rystad 3 (Tallboda Ö) Tallboda Fritidsgård Medvindsväg 33 A
Rystad 4 (Ekängen) Ekängssskolan Hästhagsvägen 14
S:t Lars 1 (Innerstaden NO) Aktivitetshuset S:t Larsgatan 9 D
S:t Lars 2 (Innerstaden Ö) Blandaren servicehus Repslagaregatan 2
S:t Lars 3 (Hejdegården) Daghemmet Hejdegatan 52
S:t Lars 4 (Kungsberget V mfl) Kungsbergsskolan Drottningtorget 1 A
S:t Lars 5 (Kungsberget-Tannefors N) Kungsbergsskolan Drottningtorget 1 A
S:t Lars 6 (Råberga-Tannefors S) Tanneforsskolan Nya Tanneforsvägen 78
S:t Lars 7 (Innerstaden SO) Landstingshuset S:t Larsgatan 49 B
Sjögestad Församlingshemmet
Skeda Skeda Skola Gamla Kalmarvägen
Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) Skäggetorpsskolan Skäggetorps Centrum 16
Skäggetorp 2 (Nygård) Nygårdsskolan Skäggetorps Centrum 30 A
Skäggetorp 3 (Skäggetorp SV) Skäggetorpsskolan Skäggetorps Centrum 16
Skäggetorp 4 (Skäggetorp V) Rosendalsskolan Skrivaregatan 19
Skäggetorp 5 (Tornby-Skäggetorp N) Rosendalsskolan Skrivaregatan 19
Slaka 1 (Lambohov C) Slestadsskolan Rättaregatan 120
Slaka 2 (Lambohov Ö) Slestadsskolan Rättaregatan 120
Slaka 3 (Slaka-Lilla Mjärdevi) Slaka Skola Gamla Kalmarvägen 5
Slaka 4 (Lambohov S) Änggårdsskolan Betesgatan 1
Stjärnorp Sockenstugan
Törnevalla-Ö Skrukeby Församlingsgården Svaltingvägen 1
Ulrika Ulrika Skola
Vikingstad (Vikingstad S) Vikingstads Skola Mimergatan 13
Vist 1 (Vist-Sturefors S) Vist Församlingshem Nattviolsvägen 5
Vist 2 (Sturefors N) Daghemmet Björnbärsvägen 67
Vreta Kloster 1 Berg-Vreta Kloster S Församlingshemmet
Vreta Kloster 2 Ljungsbro-Vreta Kl N Ljungsbro Skola O G Svenssons väg 1
Vreta Kloster 3 (Ljungsbro Ö) Ljungsbro Skola O G Svenssons väg 1
Vreta Kloster 4 (Ljungsbro S) Brunnbyskolan Matsalen Myrsättersgatan 26
Vreta Kloster 5 (Ljungsbro V) Daghemmet Cloettavägen 40
Västerlösa-Björkeberg Västerlösa skola Maråsvägen
Vårdnäs Förskolan Vårdnäs
Vårdsberg Församlingsgården Svaltingvägen 1
Örtomta-Askeby Askeby Skola
Östra Harg-Rystad 1 Östra Harg-Rysta Ekängsskolan Hästhagsvägen 14

http://www.val.se