Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök
till www.val.se

Val till Sametinget 2021

Val till Sametinget - Valda

Protokoll val till Sametinget 2021-05-16

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2021 +/- Mandat 2017
AAAF Albmut - Almetjh - Almasj - Folket -1 1
G Guovssonásti 5   5
JF Jakt- och Fiskesamerna 12 +3 9
LSS Landspartiet Svenska Samer 2 -1 3
MG Mijjen Geajnoe, Mijjan Geäjdnuo, Mijá Gäjnno, Min Geaidnu 1   1
SAM Samerna 2 +1 1
SP Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet 6 -1 7
SF Samiska Folkomröstningspartiet   -1 1
VS Vuovdega-Skogssamerna 3   3
Totalt 31   31

Valda ledamöter och ersättare

Parti Ledamot Ersättargrupp
G Lars Miguel Utsi (personvald)
Mari-Ann Nutti
  1. Anders Svonni
  2. Anne Madeleine Kuhmunen
  3. Daniel Barruk
  4. Mariann Lörstrand Blind
  5. Tomas Unga
Marita Stinnerbom (personvald)
Karin Vannar
  1. Pávva Pittja
  2. Katarina Lövgren
  3. Nila Jannok
  4. Julia Omma
  5. John-Tomas Labba
Nils-Johan Labba (personvald)
  1. Anne Madeleine Kuhmunen
  2. Tomas Unga
  3. Fia Kaddik
  4. Johan Andersson
  5. Marika Renhuvud
JF Håkan Jonsson (personvald)
Johan Hedemalm
  1. Agneta Rimpi
  2. Iris Linder
  3. Peter Holmqvist
  4. Ulla Alvarsson
  5. Hilding Andersson
  6. Anita Gimvall
  7. Rose Marie Lidström
  8. Anders Persson
  9. Nathalie Eriksson Elimä
  10. Karin Mannela
  11. Joakim Påve
  12. Rolf Olsson
Josefina Skerk (personvald)
  1. Karin Mannela
  2. Agneta Rimpi
  3. Christer Strömhult
  4. Iris Linder
  5. Peter Holmqvist
  6. Nathalie Eriksson Elimä
  7. Ulla Alvarsson
  8. Hilding Andersson
  9. Anita Gimvall
  10. Rose Marie Lidström
  11. Anders Persson
  12. Mikael Stenman
Sten Wälitalo
Erik-Oscar Oscarsson
  1. Agneta Rimpi
  2. Iris Linder
  3. Peter Holmqvist
  4. Ulla Alvarsson
  5. Hilding Andersson
  6. Anita Gimvall
  7. Rose Marie Lidström
  8. Anders Persson
  9. Nathalie Eriksson Elimä
Veronika Håkansson
  1. Agneta Rimpi
  2. Iris Linder
  3. Peter Holmqvist
  4. Ulla Alvarsson
  5. Hilding Andersson
  6. Anita Gimvall
  7. Rose Marie Lidström
  8. Anders Persson
  9. Nathalie Eriksson Elimä
  10. Karin Mannela
  11. Christer Strömhult
  12. Mikael Stenman
Daniel Holst
  1. Agneta Rimpi
  2. Iris Linder
  3. Peter Holmqvist
  4. Ulla Alvarsson
  5. Hilding Andersson
  6. Anita Gimvall
  7. Rose Marie Lidström
  8. Anders Persson
  9. Nathalie Eriksson Elimä
  10. Karin Mannela
  11. Joakim Påve
  12. Birgitta Pounu
Mona Persson
  1. Agneta Rimpi
  2. Iris Linder
  3. Peter Holmqvist
  4. Ulla Alvarsson
  5. Hilding Andersson
  6. Anita Gimvall
  7. Rose Marie Lidström
  8. Anders Persson
  9. Nathalie Eriksson Elimä
  10. Karin Mannela
  11. Joakim Påve
  12. Christer Strömhult
Lars-Jonas Johansson
  1. Agneta Rimpi
  2. Iris Linder
  3. Peter Holmqvist
  4. Ulla Alvarsson
  5. Hilding Andersson
  6. Anita Gimvall
  7. Rose Marie Lidström
  8. Anders Persson
  9. Nathalie Eriksson Elimä
  10. Eva Bergström
  11. Jon Sarri
  12. Hans Göran Holmberg
Ulla-Karin Sarri
  1. Agneta Rimpi
  2. Iris Linder
  3. Peter Holmqvist
  4. Ulla Alvarsson
  5. Hilding Andersson
  6. Anita Gimvall
  7. Rose Marie Lidström
  8. Anders Persson
  9. Nathalie Eriksson Elimä
  10. Karin Mannela
  11. Joakim Påve
  12. Helena Isaksson
Lars-Paul Kroik
  1. Karin Mannela
  2. Ulla Alvarsson
  3. Peter Holmqvist
  4. Birgitta Pounu
  5. Thomas Kitok
  6. Zusanne Johnsen
  7. Ali Rubertsson
  8. Sonya Lindell
  9. Stefan Larsson
  10. Emelie Gunnarsson
  11. Stig Isaksson
  12. Elisabet Önnhall
Marita Granström
  1. Agneta Rimpi
  2. Iris Linder
  3. Peter Holmqvist
  4. Ulla Alvarsson
  5. Hilding Andersson
  6. Anita Gimvall
  7. Rose Marie Lidström
  8. Anders Persson
  9. Nathalie Eriksson Elimä
  10. Karin Mannela
  11. Birgitta Pounu
  12. Thomas Kitok
LSS Marie Persson Njajta (personvald)
  1. Carola Fjällström
  2. Naadja Östergren
  3. Kristoffer Laula
Torkel Stångberg (personvald)
  1. Daniel Johansson
  2. Naadja Östergren
  3. Lilian Mikaelsson
MG Christina Åhrén (personvald)
  1. Hanna Sofie Utsi
  2. Sara Larsson
  3. Agneta Sandström
SAM Anders Kråik (personvald)
Jon Henrik Fjällgren (personvald)
  1. Marianna Marainen
  2. Mikael Jakobsson
  3. Moa-Sara Marakatt
SP Per-Olof Nutti (personvald)
Matti Blind Berg (personvald)
Káren Ann Hurri
  1. Áslat Simma
  2. Åsa Blind
  3. Erika Jannok
  4. Tomas Pååve
  5. Sara Skum
  6. Johannes Marainen
Paulus Kuoljok (personvald)
  1. Ingrid Inga
  2. Anders Erling Fjällås
  3. Ida Inga
  4. Lars-Anders Baer
  5. Elisabeth Nejne Vannar
  6. Jan-Erik Länta
Marianne Gråik (personvald)
  1. Anja Fjellgren Walkeapää
  2. Jan Persson
  3. Britt Sparrock
  4. Per-Henrik Bergkvist
  5. Per-Mikael Åhrén
  6. Tanja Nordfjell
Johanna Njaita
  1. Torkel Stinnerbom
  2. Ingrid Inga
  3. Britt Sparrock
  4. Anja Fjellgren Walkeapää
  5. Áslat Simma
  6. Ida Inga
VS Stefan Mikaelsson (personvald)
Martin Lundgren (personvald)
  1. Jennie Granberg
  2. Henrik Andersson
  3. Linda Thelin
Jan Rannerud (personvald)
  1. Jennie Granberg
  2. Henrik Andersson
  3. Helena Dådring

http://www.val.se