Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-29 17:16:15

Val till kommunfullmäktige i Österåker - Valda

Samtliga 22 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Österåker

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 18 +1 17
C Centerpartiet 2   2
FP Folkpartiet liberalerna 7 +2 5
KD Kristdemokraterna 2   2
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 10 -4 14
V Vänsterpartiet 1 -1 2
MP Miljöpartiet de gröna 4 +2 2
ROSP ROSLAGSPARTIET borgerligt alternativ 5   5
ÖP Österåkerspartiet 2   2
Totalt 51   51

Mandatfördelning per kommunvalkrets

Område M C FP KD S V MP ROSP ÖP TOT
8 1 3 1 6 1 2 2 1 25
10 1 4 1 4   2 3 1 26
Österåker 18 2 7 2 10 1 4 5 2 51

Ledamöter

2014-11-17 06:49:02

Parti Ledamot Valkrets
MAnneli HogreveÖsteråker Södra
MChristina FunhammarÖsteråker Södra
MConny SöderströmÖsteråker Södra
MEliza Roszkowska ÖbergÖsteråker Södra
MHampe KleinÖsteråker Södra
MIngela Gardner SundströmÖsteråker Södra
MJohan BoströmÖsteråker Södra
MKenneth NetterströmÖsteråker Södra
MLars BrunnbergÖsteråker Södra
MMary X JensenÖsteråker Norra
MMats BeimingÖsteråker Norra
MMats HöjbrandtÖsteråker Norra
MMia Hinndal BellanderÖsteråker Norra
MMichaela Fletcher Sjöman (personvald)Österåker Norra
MPeter RönnlundÖsteråker Norra
MPär LindforsÖsteråker Södra
MStellan BennichÖsteråker Norra
MUlf EllnebrantÖsteråker Norra
CBjörn PålhammarÖsteråker Norra
CMarie-Louise BrännforsÖsteråker Södra
FPBengt SvenssonÖsteråker Norra
FPElisabeth Gunnars (personvald)Österåker Norra
FPFredrik PahlbergÖsteråker Norra
FPLars ÖsterlindÖsteråker Södra
FPMathias LindowÖsteråker Södra
FPMoa BäckströmÖsteråker Södra
FPRitva ElgÖsteråker Södra
KDArne EkstrandÖsteråker Norra
KDMikael OttossonÖsteråker Södra
SAnas AbdullahÖsteråker Norra
SAnn-Christin Furustrand (personvald)Österåker Södra
SBjörn SundmanÖsteråker Södra
SBror SegerlundÖsteråker Södra
SKlas-Göran WändesjöÖsteråker Norra
SKristina NoringÖsteråker Norra
SLeif PetterssonÖsteråker Norra
SMargareta OlinÖsteråker Norra
SMarie EndeÖsteråker Norra
SRosita Olsson-PalmbergÖsteråker Södra
VFrancisco Contreras (personvald)Österåker Norra
MPLars GrafÖsteråker Norra
MPMichael SolanderÖsteråker Södra
MPMonique Stalås HörnstenÖsteråker Södra
MPSara Kjernholm (personvald)Österåker Norra
ROSPBjörn Molin (personvald)Österåker Södra
ROSPBjörn RappÖsteråker Norra
ROSPClaes RobellÖsteråker Södra
ROSPRoger JohanssonÖsteråker Norra
ROSPSven RagnelidÖsteråker Södra
ÖPBert NiskaÖsteråker Södra
ÖPLennart BerneklintÖsteråker Norra

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
MAngelica Tallin Olausson2013–02–05Mary X JensenÖsteråker Norra
MHelena Jungenstam2014–07–08Lars BrunnbergÖsteråker Södra
MLise-Lotte Tenselius Billborn2013–07–02Mia Hinndal BellanderÖsteråker Norra
MLotta Holmgren2013–05–14Mats HöjbrandtÖsteråker Norra
FPPablo Garay2013–01–08Mathias LindowÖsteråker Södra
FPRoger Henning2011–09–20Ritva ElgÖsteråker Södra
SMonica Lindgren2013–04–02Kristina NoringÖsteråker Norra
ROSPMarie Wengse (personvald)2012–10–02Claes RobellÖsteråker Södra
ÖPRolf Granström2013–10–08Bert NiskaÖsteråker Södra

http://www.val.se