Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-29 18:57:13

Val till kommunfullmäktige i Botkyrka - Valda

Samtliga 46 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Botkyrka

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 13 -2 15
C Centerpartiet   -1 1
FP Folkpartiet liberalerna 3 -1 4
KD Kristdemokraterna 2 -2 4
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 24 -1 25
V Vänsterpartiet 4 -1 5
MP Miljöpartiet de gröna 4 +1 3
TuP Tullingepartiet 6 +5 1
SD Sverigedemokraterna 3 +3  
BP Botkyrkapartiet 2 -1 3
Totalt 61   61

Mandatfördelning per kommunvalkrets

Område M C FP KD S V MP TuP SD BP TOT
4   1 1 15 3 2   1 1 28
9   2 1 9 1 2 6 2 1 33
Botkyrka 13   3 2 24 4 4 6 3 2 61

Ledamöter

2014-11-17 06:49:02

Parti Ledamot Valkrets
MAnders Peterson (personvald)Botkyrka Södra
MAnna-Marie CarlssonBotkyrka Södra
MCatarina EkeståhlBotkyrka Södra
MChristina TibblinBotkyrka Södra
MDragan TomicBotkyrka Södra
MEdip Noyan (personvald)Botkyrka Norra
MJimmy BakerBotkyrka Södra
MKia HjelteBotkyrka Södra
MLennart LundellBotkyrka Södra
MMattias FranzénBotkyrka Norra
MNatalia VrighedBotkyrka Norra
MPetja SvenssonBotkyrka Södra
MYngve RK JönssonBotkyrka Norra
FPKarin Pilsäter (personvald)Botkyrka Södra
FPLars JohanssonBotkyrka Norra
FPStig Bjernerup (personvald)Botkyrka Södra
KDAram El Khoury (personvald)Botkyrka Norra
KDStefan Dayne (personvald)Botkyrka Södra
SAdnan IssaBotkyrka Norra
SAnders ArnesonBotkyrka Södra
SAnna Gestblom BottnerBotkyrka Södra
SArzu AlanBotkyrka Norra
SBirgitta MörkBotkyrka Norra
SBo JohanssonBotkyrka Södra
SChristina ZedellBotkyrka Norra
SDiana HildingssonBotkyrka Södra
SEbba JanssonBotkyrka Norra
SGabriel Melki (personvald)Botkyrka Norra
SInga Lill StrömqvistBotkyrka Norra
SInger RosBotkyrka Norra
SJean-Pierre ZuneBotkyrka Södra
SJens SjöströmBotkyrka Norra
SJill MelinderBotkyrka Norra
SKatarina Berggren (personvald)Botkyrka Södra
SLars SchouBotkyrka Norra
SMaria Gawell SkogBotkyrka Norra
SMaria MendozaBotkyrka Södra
SMattias GökinanBotkyrka Norra
SRobert RasmussenBotkyrka Södra
SSerkan Köse (personvald)Botkyrka Norra
STaina VirtaBotkyrka Södra
SYoubert AzizBotkyrka Norra
VAnna HerdyBotkyrka Norra
VBekir Uzunel (personvald)Botkyrka Norra
VHaider Raja (personvald)Botkyrka Norra
VMats EinarssonBotkyrka Södra
MPBayram Uludag (personvald)Botkyrka Norra
MPBosse OlssonBotkyrka Södra
MPDan GahnströmBotkyrka Södra
MPDeniz Bulduk (personvald)Botkyrka Norra
TuPAnders ThorénBotkyrka Södra
TuPCarl-Erik SpelmansBotkyrka Södra
TuPJörgen GustafssonBotkyrka Södra
TuPKarin Nakamura-LindholmBotkyrka Södra
TuPPierre BlankenburgBotkyrka Södra
TuPTherese StrömbergBotkyrka Södra
SDRobert Stenkvist (personvald)Botkyrka Södra
SDThomas LöfgrenBotkyrka Norra
SDÖsten GranbergBotkyrka Södra
BPLena KarlssonBotkyrka Norra
BPUlla-B. Ludvigsson (personvald)Botkyrka Södra

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
SPeter Nyberg2013–11–12Inga Lill StrömqvistBotkyrka Norra
VErdal Kan (personvald)2010–12–07Anna HerdyBotkyrka Norra
MPEsabelle Dingizian2010–11–09Bosse OlssonBotkyrka Södra
MPNiklas Gladh (personvald)2012–11–13Dan GahnströmBotkyrka Södra
TuPPeter Wiklund (personvald)2010–12–07Jörgen GustafssonBotkyrka Södra
SDHåkan Borg2012–03–06Thomas LöfgrenBotkyrka Norra

http://www.val.se