Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-10-01 09:06:54

Val till kommunfullmäktige i Södertälje - Valda

Samtliga 50 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Södertälje

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 15 +1 14
C Centerpartiet 3 -2 5
FP Folkpartiet liberalerna 4 -1 5
KD Kristdemokraterna 2 -2 4
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 25 +2 23
V Vänsterpartiet 4   4
MP Miljöpartiet de gröna 5 +1 4
SD Sverigedemokraterna 5 +3 2
ND Nationaldemokraterna 2   2
PPS Pensionärspartiet i Södertälje   -2 2
Totalt 65   65

Mandatfördelning per kommunvalkrets

Område M C FP KD S V MP SD ND PPS TOT
8 2 2 1 11 2 3 2 1   32
7 1 2 1 14 2 2 3 1   33
Södertälje 15 3 4 2 25 4 5 5 2   65

Ledamöter

2014-11-17 06:49:02

Parti Ledamot Valkrets
MAckad BarsomSödertälje Första
MAnne-Marie LarssonSödertälje Andra
MBirgitta HammarlöfSödertälje Andra
MCarin ÖhrströmSödertälje Andra
MChrister BjörkSödertälje Andra
MHans von EssenSödertälje Andra
MLars KockSödertälje Första
MLisa SjöquistSödertälje Första
MMarianne KockSödertälje Andra
MMarita Lärnestad (personvald)Södertälje Första
MMats DahlSödertälje Andra
MMetin Ataseven (personvald)Södertälje Första
MMichael AnderssonSödertälje Första
MRichard HoffmanSödertälje Första
MSven-Erik HultSödertälje Andra
CBjörn Jonsson (personvald)Södertälje Första
CPer-Anders FritshammarSödertälje Andra
CTage Gripenstam (personvald)Södertälje Andra
FPGertrud MankeforsSödertälje Andra
FPMats Siljebrand (personvald)Södertälje Första
FPMetin Hawsho (personvald)Södertälje Första
FPNinos MarahaSödertälje Andra
KDRobert Halef (personvald)Södertälje Första
KDVeronica Westergård (personvald)Södertälje Andra
SAlexander LindholmSödertälje Första
SAnna BohmanSödertälje Första
SAydin ÖzkayaSödertälje Första
SBesim AhoSödertälje Första
SBo OhlsonSödertälje Andra
SBoel GodnerSödertälje Första
SClaes HellgrenSödertälje Andra
SElof HansjonsSödertälje Andra
SGabriel BlombergSödertälje Andra
SIfeta AhmicSödertälje Andra
SIngela Nylund WatzSödertälje Andra
SJan NouhSödertälje Andra
SJohan AnderssonSödertälje Första
SKarin ÖstlundSödertälje Första
SKatja NilssonSödertälje Andra
SMarie HeikkinenSödertälje Andra
SMetin Rhawi (personvald)Södertälje Första
SNursel AwrohumSödertälje Andra
SOlivia UnesiSödertälje Första
SPeter FriströmSödertälje Första
SPontus ÅströmSödertälje Andra
SRobert Halef (personvald)Södertälje Första
SRose-Marie JacobssonSödertälje Första
SSusanne BergströmSödertälje Första
SYilmaz Kerimo (personvald)Södertälje Första
VKerstin Pettersson (personvald)Södertälje Första
VSait Yildiz (personvald)Södertälje Första
VSamuel KarlssonSödertälje Andra
VStaffan Norberg (personvald)Södertälje Andra
MPEwa Lofvar KonradssonSödertälje Andra
MPHanna Wallmark (personvald)Södertälje Andra
MPHans NeidemanSödertälje Första
MPLisa GregerSödertälje Första
MPPatrik WaldenströmSödertälje Andra
SDClara ShaawiSödertälje Första
SDHakam DawdSödertälje Första
SDLaith ChalabiSödertälje Andra
SDLena FlorbrandtSödertälje Första
SDTommy Hansson (personvald)Södertälje Andra
NDMarc Abramsson (personvald)Södertälje Första
NDMattias KarlstrandSödertälje Andra

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
MCharlott Pettersson2014–04–01Birgitta HammarlöfSödertälje Andra
MJohn Ridby2012–04–17Charlott PetterssonSödertälje Andra
MKenth Tegel2011–11–22Peder BennichSödertälje Första
MMartin Larsson2012–01–03Hans von EssenSödertälje Andra
MMattias Fagerlund2011–09–27Carin ÖhrströmSödertälje Andra
MPeder Bennich2014–02–18Ackad BarsomSödertälje Första
MRolf B Bertilson2013–10–22Sven-Erik HultSödertälje Andra
CMona Collin2012–12–11Per-Anders FritshammarSödertälje Andra
SAnders Lago (personvald)2014–02–18Ifeta AhmicSödertälje Andra
SAnn-Marie Haro2013–12–17Katja NilssonSödertälje Andra
SEmilia Carapic2012–03–20Ann-Marie HaroSödertälje Andra
SMaria Rohammar2011–10–11Orom UneySödertälje Andra
SOrom Uney2013–12–18Pontus ÅströmSödertälje Andra
SUlla Rygin2013–04–23Jan NouhSödertälje Andra
VIvar Heckscher (personvald)2011–09–27Samuel KarlssonSödertälje Andra
MPElias Rosell2012–01–03Lisa GregerSödertälje Första
MPSelina Nilo (personvald)2011–02–22Patrik WaldenströmSödertälje Andra
SDAnnelie Svingdal2014–01–14Lena FlorbrandtSödertälje Första
SDNader Helawi2012–02–21Laith ChalabiSödertälje Andra
SDTobias Kuru2011–06–07Hakam DawdSödertälje Första
NDElin Lövgren2011–04–12Mattias KarlstrandSödertälje Andra

http://www.val.se