Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-28 09:57:23

Val till kommunfullmäktige i Tierp - Valda

Samtliga 13 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Tierp

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 7 +1 6
C Centerpartiet 9 -1 10
FP Folkpartiet liberalerna 2 -1 3
KD Kristdemokraterna 1 -1 2
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 22   22
V Vänsterpartiet 2   2
MP Miljöpartiet de gröna 3 +1 2
SD Sverigedemokraterna 3 +1 2
Totalt 49   49

Ledamöter och ersättare

2014-11-17 06:49:06

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Daniel Blomstedt (personvald)
Per Davidsson
Åsa Sikberg
Sven Lokander
Carina Elofsson Mumford
Lars-Göran Birkehorn Karlsen
Per Bergsten
  1. Anders Eklund
  2. Hanne Bothén
  3. Christer Bolin
  4. Eric Winding
C Catarina Deremar (personvald)
Anna Ahlin
Sara Sjödal
Erik Kolm
Björn Hellstedt
Lilian Carlsson
Bengt Jansson
Bertil Ahlin
Mats Wikander
  1. Marianne Eriksson
  2. Per Wendin
  3. Anna Grimberg
  4. Torgny Jansson
  5. Anders Gejke
FP Björn Andersson
Gunnar Larsson
  1. Robert Lemming
  2. Ingrid Larsson
KD Lars Svensk
  1. Gunilla Wisell
  2. Karine Yeghiazarian
S Bengt-Olov Eriksson (personvald)
Pia Wårdsäter
Jonas Nyberg
Ewa Johansson
Göran Carlsson
Erica Aspgren Wallin
Lars Peter Hållstrand
Barbro Wiklund
Villy Wahlström
Anette Pettersson
Torsten Lindberg
Margaretha Magnusson
Håkan Ståhlberg
Christina Svensson
Helena Broman
Lize-Lotte Löfgren
Hans-Olov Andersson
Ulrika Löfgren
Hans Edin
Viktoria Wennberg
Stefan K Andersson
Carolina Nylander
  1. Ulrika Hillerstig
  2. Torgny Helgesson
  3. Krister Aspgren
  4. Kurt Trässman
  5. Monica Norén
  6. Gunnar Jansson
  7. Inger Johansson
  8. Rolf Pettersson
  9. Lars-Olof Färnström
  10. Tommy Mårtensson
  11. Stefan Wårdsäter
V Urban Blomster
Elisabeth Rosengren
  1. Matteus Ågren
  2. Eva Berglund
MP Jenny Lundström (personvald)
Håkan Thomsson
Pelle Fredriksson
  1. Monica Ulfsdotter Pettersson
  2. Kenneth Gunnarsson
SD Joakim Larsson (personvald)
Sören Westerlund
SD Kenneth Lignell
  1. Kenth Uppling
  2. Lars Uppling

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
FPBarbro Jurell2013–02–08Gunnar LarssonTierps kommun
SLennart Hillberg2011–03–18Helena BromanTierps kommun
SPatrik Årman2012–11–09Hans EdinTierps kommun
VEva Ezim2011–03–18Elisabeth RosengrenTierps kommun
SDKjell Hentilä (personvald)2012–09–03Sören WesterlundTierps kommun

http://www.val.se