Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-28 11:53:20

Val till kommunfullmäktige i Västervik - Valda

Samtliga 25 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Västervik

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 21 -1 22
C Centerpartiet 4 -2 6
FP Folkpartiet liberalerna 2   2
KD Kristdemokraterna 1 -1 2
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 21 -1 22
V Vänsterpartiet 2 -1 3
MP Miljöpartiet de gröna 2   2
SD Sverigedemokraterna 2 +2  
S-V Socialisterna-Välfärdspartiet 1 +1  
VDM Kommunpartiet VDM 1 -2 3
SOC.P Socialistiska Partiet   -1 1
Totalt 57 -6 63

Mandatfördelning per kommunvalkrets

Område M C FP KD S V MP SD S-V VDM SOC.P TOT
13 1 1   12 1 1 1 1 1   32
8 3 1 1 9 1 1 1       25
Västervik 21 4 2 1 21 2 2 2 1 1   57

Ledamöter

2014-11-17 06:49:02

Parti Ledamot Valkrets
MAnders BjörkmanCentralorten
MAxel NilssonLandsbygden
MBengt LennhammarCentralorten
MBertil GyllenramCentralorten
MBo AnderssonLandsbygden
MEmma JohanssonCentralorten
MErik BergCentralorten
MEva AhlströmCentralorten
MHarald Hjalmarsson (personvald)Centralorten
MJonas TörngårdLandsbygden
MJörgen AnderssonCentralorten
MKarin LöwenborgCentralorten
MKatarina AnderssonCentralorten
MLinnea JanssonLandsbygden
MMalin SjölanderCentralorten
MMary LundbäckLandsbygden
MPeter JohanssonCentralorten
MRickard ÅbergCentralorten
MViktor FranssonLandsbygden
MYvonne NilssonLandsbygden
MÅke ElgstrandLandsbygden
CBjörg LorentzonLandsbygden
CConny TyrbergLandsbygden
CMats Hugosson (personvald)Landsbygden
CThomas SvenssonCentralorten
FPKenneth Hardy Axelsson (personvald)Centralorten
FPSverker ThorénLandsbygden
KDGunnel OhlinLandsbygden
SAngelica KatsanidouCentralorten
SDan NilssonCentralorten
SDenny ÅsbergLandsbygden
SErik FranssonLandsbygden
SEwa StåhlCentralorten
SGunnar JanssonCentralorten
SGöran OscarssonCentralorten
SHelena ÅsbergCentralorten
SKatrin StagnellCentralorten
SKrister Örnfjäder (personvald)Centralorten
SLars BertilssonCentralorten
SMadelene StåhlLandsbygden
SMargareta FredrikssonCentralorten
SRonny PeterssonLandsbygden
SSharad BhattLandsbygden
SSolveig ThorngrenLandsbygden
SSusanne HultmanLandsbygden
STomas Kronståhl (personvald)Landsbygden
SUlf JonssonCentralorten
SVeikko KärkiCentralorten
SÅke JägeröLandsbygden
VLilian KarlssonCentralorten
VMariann GustafssonLandsbygden
MPAkko Karlsson (personvald)Landsbygden
MPAnna Bodjo (personvald)Centralorten
SDBo KarlssonCentralorten
SDÅke MöllerLandsbygden
S-VJohannes Regell (personvald)Centralorten
VDMKerstin ÅhlinCentralorten

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
MAnders Helderud2012–05–08Birgitta ZeedCentralorten
MBirgitta Zeed2012–10–18Dan StrömbergCentralorten
MBjörn Guding2012–11–19Sascha Beetz MagnussonLandsbygden
MBo Lundgren2011–01–18Bertil GyllenramCentralorten
MDan Strömberg2013–05–31Erik BergCentralorten
MLeif Rosenblad2011–08–17Björn GudingLandsbygden
MMagdalena Lidestam2014–06–03Åke ElgstrandLandsbygden
MMargareta Nilsson2013–04–16Rickard ÅbergCentralorten
MRebecca Adolfsson2012–11–19Viktor FranssonLandsbygden
MSascha Beetz Magnusson2013–01–22Linnea JanssonLandsbygden
MSusanne Lannerborn2010–11–11Magdalena LidestamLandsbygden
CLotti Jilsmo2011–08–17Björg LorentzonLandsbygden
KDMaria Dubari (personvald)2012–04–04Gunnel OhlinLandsbygden
SBerit Tall2012–10–18Leif JohanssonCentralorten
SHelena Preinitz Gärdinge2010–12–07Madelene StåhlLandsbygden
SIngegerd Karlsson2012–10–18Göran OscarssonCentralorten
SLeif Johansson2013–03–13Katrin StagnellCentralorten
SNina Örnfjäder2012–07–17Helena ÅsbergCentralorten
SSara Brink2011–06–09Erik FranssonLandsbygden
VTomas Markljung2014–01–13Lilian KarlssonCentralorten
SDKenneth Siekas (personvald)2011–08–17Bo KarlssonCentralorten
SDMargareta Andersson2014–01–13Åke MöllerLandsbygden
VDMOlof Nimhed2012–10–18Kerstin ÅhlinCentralorten

http://www.val.se