Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-24 14:26:03

Val till kommunfullmäktige i Landskrona - Valda

Samtliga 24 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Landskrona

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 5 -2 7
FP Folkpartiet liberalerna 15 +3 12
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 18 +1 17
V Vänsterpartiet 2   2
MP Miljöpartiet de gröna 2 +1 1
SD Sverigedemokraterna 9 -3 12
Totalt 51   51

Mandatfördelning per kommunvalkrets

Område M FP S V MP SD TOT
2 8 9 1 1 4 25
3 7 9 1 1 5 26
Landskrona 5 15 18 2 2 9 51

Ledamöter

2014-11-17 06:49:02

Parti Ledamot Valkrets
MBjörn O PerssonLandskrona Södra
MCecilia Brorsson (personvald)Landskrona Norra
MLennart SöderbergLandskrona Södra
MMarko Huttunen (personvald)Landskrona Södra
MPeder WeibullLandskrona Norra
FPAlf-Erik BondessonLandskrona Södra
FPAnders G LindblomLandskrona Norra
FPAnnica EgvärnLandskrona Södra
FPBengt RosengrenLandskrona Södra
FPBritt ReinholdLandskrona Södra
FPGulistan BatakLandskrona Södra
FPGunlög StenfeltLandskrona Norra
FPJan Allan BeerLandskrona Norra
FPLena BenediktssonLandskrona Norra
FPLisa FlinthLandskrona Norra
FPMagnus LindahlLandskrona Södra
FPMark SarnikLandskrona Norra
FPMattias AdolfssonLandskrona Norra
FPPer ErikssonLandskrona Södra
FPTorkild Strandberg (personvald)Landskrona Norra
SAlinda ZimmanderLandskrona Norra
SAnna FernebroLandskrona Norra
SAnnbritt AnderssonLandskrona Norra
SBengt AdolvssonLandskrona Norra
SBo FridLandskrona Södra
SEva ÖrtegrenLandskrona Södra
SHellin TaskinenLandskrona Södra
SJasna ZubicLandskrona Södra
SJonas EsbjörnssonLandskrona Södra
SLars SvenssonLandskrona Norra
SLars WallsténLandskrona Södra
SLeif OlinLandskrona Norra
SMarie NielsénLandskrona Norra
SMecide ÖzerLandskrona Norra
SMåns Back NilssonLandskrona Södra
SNiklas Karlsson (personvald)Landskrona Södra
SRoy WernbergLandskrona Norra
SVaino RothLandskrona Södra
VHenning SüssnerLandskrona Södra
VSaid Hadrous (personvald)Landskrona Norra
MPLilian HåkanssonLandskrona Norra
MPMikael FahlcrantzLandskrona Södra
SDAlf AnderssonLandskrona Södra
SDAndreas WestbergLandskrona Södra
SDBengt HellströmLandskrona Södra
SDCarina Herrstedt (personvald)Landskrona Norra
SDDaniel EngströmLandskrona Norra
SDDaniel PeterssonLandskrona Södra
SDKristina Drwiega-MagnussonLandskrona Södra
SDMona AnderssonLandskrona Norra
SDStefan Olsson (personvald)Landskrona Norra

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
MSara Lilja2011–04–18Peder WeibullLandskrona Norra
FPAnn-Sofie Mörne2013–12–13Alf-Erik BondessonLandskrona Södra
FPJac Nepérus2011–08–19Mark SarnikLandskrona Norra
FPMats Wilhelmsson2011–09–21Annica EgvärnLandskrona Södra
SGulli Mattsson2012–06–13Mikael AnderssonLandskrona Norra
SMikael Andersson2014–04–04Mecide ÖzerLandskrona Norra
VCecilia Mattsson2012–01–25Henning SüssnerLandskrona Södra
SDOlle Johansson2013–10–29Bengt HellströmLandskrona Södra

http://www.val.se