Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-24 16:54:58

Val till kommunfullmäktige i Eslöv - Valda

Samtliga 19 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Eslöv

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 10 +2 8
C Centerpartiet 5 -3 8
FP Folkpartiet liberalerna 4 +1 3
KD Kristdemokraterna 1   1
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 17 -3 20
V Vänsterpartiet 2   2
MP Miljöpartiet de gröna 2 +1 1
SD Sverigedemokraterna 6   6
NKE Nya Kommunpartiet Eslöv 2 +2  
Totalt 49   49

Ledamöter och ersättare

2014-11-17 06:49:06

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Henrik Wöhlecke (personvald)
Karin Reinisch
Christine Melinder
Catharina Malmborg
Peter Melinder
Lena Wöhlecke
Jonas Falk
Ann-Sofi Dahlgren
Therese Granlund
Bengt Andersson
  1. Monica Lundeborg
  2. Daniel Sonesson
  3. Gert Björk
  4. Rikard Malmborg
  5. Mikael Wehtje
C Annette Linander (personvald)
Ingemar Jeppsson (personvald)
Mikael Sonander
Jenny Eberyd
Anders Molin
  1. Per-Magnus Espgård
  2. Leif Palmqvist
  3. Hans Andersson
FP Daniel Rhodin (personvald)
Sven-Olov Wallin
Lesley Holmberg
Ann-Christin Waldén
  1. Astrid Nilsson
  2. Margaretha Holmquist
KD Kent Karlsson
  1. Martin Olsson
S Cecilia Lind (personvald)
Bernt Nilsson
Lena Emilsson
Tony Hansson
Janet Andersson
Lars Månsson
Marianne Svensson
Khalid El-Haj
Erika Mattsson
Johan Andersson
Rebecka Barjosef
Krister Göransson
Kerstin Ekoxe
Istvan Barborg
Marie Göransson
Claes Jönsson
Lena Munther
  1. Fredrik Wikberg
  2. Claudia Nilsson
  3. David Westlund
  4. Anne Hansson
  5. Gabriel Barjosef
  6. Stig-Åke Grönvall
  7. Tine Billing
  8. Ann Ahlzén Wikberg
  9. Jörgen Håkansson
V Stefan Karlsson (personvald)
Håkan Svensson-Sixbo
  1. Mauricio Sanchez
  2. Lars-Erik Björklund
MP Lennart Nielsen
Håkan Larsson
  1. Farid Albahadli
  2. Johnny Johansson
SD Fredrik Ottesen (personvald)
Mats Nilsson
Jonnie Ramquist
Peter Fink
Ronny Thall
Jimmie Syrjäläinen
  1. Patrik Olsson
  2. Alexander Nilsson
  3. Erik Lunderquist
NKE Bertil Jönsson (personvald)
Göran Windén
  1. Tine Markebo
  2. Gudrun Nilsson

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
MCarl-Eric Björkman2011–10–14Emil BachofnerEslöv
MEmil Bachofner2012–10–11Ann-Sofi DahlgrenEslöv
MFredrik Lundström2014–07–02Therese GranlundEslöv
MOla Bertilsson2011–10–14Jonas FalkEslöv
CHåkan Olsson (personvald)2011–10–14Mikael SonanderEslöv
FPSolweig Lewin2010–12–20Sven-Olov WallinEslöv
MPHelena Lindhult2011–10–14Håkan LarssonEslöv
SDAlexander Karlsson2011–06–17Ronny ThallEslöv
SDAnders Oddsheden2012–11–28Jonnie RamquistEslöv
SDArvid Frandsen2012–11–28Mats NilssonEslöv
SDBengt Åstradsson2012–12–13Jimmie SyrjäläinenEslöv

http://www.val.se