Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-29 09:06:26

Val till kommunfullmäktige i Trelleborg - Valda

Samtliga 29 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Trelleborg

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 16 +6 10
C Centerpartiet 2   2
FP Folkpartiet liberalerna 2   2
KD Kristdemokraterna 2 -2 4
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 17 -3 20
MP Miljöpartiet de gröna 2 +1 1
SD Sverigedemokraterna 7   7
SÖS Söderslättspartiet 3 +3  
SPI SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti   -4 4
TS Trelleborgs Skolparti   -1 1
Totalt 51   51

Mandatfördelning per kommunvalkrets

Område M C FP KD S MP SD SÖS SPI TS TOT
8 1 1 1 8 1 3 2     25
8 1 1 1 9 1 4 1     26
Trelleborg 16 2 2 2 17 2 7 3     51

Ledamöter

2014-11-17 06:49:02

Parti Ledamot Valkrets
MBertil TomeliusTrelleborgs Andra, Östra
MCharlotte Odell ZinnTrelleborgs Andra, Östra
MDag HåkanssonTrelleborgs Andra, Östra
MEric SamuelsonTrelleborgs Andra, Östra
MGunnar GrafströmTrelleborgs Andra, Östra
MGunnar HedinTrelleborgs Andra, Östra
MGöran GärtnerTrelleborgs Första, Västra-Norra
MIna LiljebergTrelleborgs Första, Västra-Norra
MInger HanssonTrelleborgs Första, Västra-Norra
MJan IsakssonTrelleborgs Första, Västra-Norra
MLars MikkeläTrelleborgs Första, Västra-Norra
MMarianne OhrlanderTrelleborgs Första, Västra-Norra
MMikael RubinTrelleborgs Andra, Östra
MNils SvenssonTrelleborgs Första, Västra-Norra
MSusana ApostolovskaTrelleborgs Andra, Östra
MUlf Bingsgård (personvald)Trelleborgs Första, Västra-Norra
CLeif SjögrenTrelleborgs Första, Västra-Norra
CPatrik HolmbergTrelleborgs Andra, Östra
FPBert EkstrandTrelleborgs Första, Västra-Norra
FPTina JärvenpääTrelleborgs Andra, Östra
KDRoland HanssonTrelleborgs Andra, Östra
KDÅke SvenssonTrelleborgs Första, Västra-Norra
SAlf HanssonTrelleborgs Första, Västra-Norra
SAnitha LataTrelleborgs Andra, Östra
SAnna KaroljiTrelleborgs Andra, Östra
SBirgitta AlmrothTrelleborgs Andra, Östra
SCatherine Persson (personvald)Trelleborgs Andra, Östra
SGerd KleinTrelleborgs Andra, Östra
SGun NilssonTrelleborgs Första, Västra-Norra
SJohnny NilssonTrelleborgs Första, Västra-Norra
SLars-Erik NilssonTrelleborgs Andra, Östra
SLizian KyreusTrelleborgs Första, Västra-Norra
SMarianne PetterssonTrelleborgs Första, Västra-Norra
SNils-Gunnar SnyggTrelleborgs Första, Västra-Norra
SSten BjörkTrelleborgs Andra, Östra
SSven LindkvistTrelleborgs Första, Västra-Norra
STerezija MacasTrelleborgs Första, Västra-Norra
STomislav JovanovskiTrelleborgs Andra, Östra
SVeronica AnderssonTrelleborgs Första, Västra-Norra
MPChristine StafströmTrelleborgs Andra, Östra
MPLove NilssonTrelleborgs Första, Västra-Norra
SDAnita PerssonTrelleborgs Andra, Östra
SDHelmuth PetersénTrelleborgs Första, Västra-Norra
SDJan LarssonTrelleborgs Första, Västra-Norra
SDKen KarlssonTrelleborgs Andra, Östra
SDLeif RoosTrelleborgs Första, Västra-Norra
SDPer Klarberg (personvald)Trelleborgs Andra, Östra
SDTommy HedinTrelleborgs Första, Västra-Norra
SÖSBertil LarssonTrelleborgs Andra, Östra
SÖSBirgitta SandblomTrelleborgs Första, Västra-Norra
SÖSLars-Olof Flink (personvald)Trelleborgs Andra, Östra

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
MGöran Gunnesson2011–05–31Mikael RubinTrelleborgs Andra, Östra
MLaila Mårtensson2013–02–22Nils SvenssonTrelleborgs Första, Västra-Norra
MPierre Kull2011–10–05Tina ErssonTrelleborgs Andra, Östra
MTina Ersson2012–07–05Bertil TomeliusTrelleborgs Andra, Östra
SGert-Åke Nilsson2011–01–27Stefan StrandbergTrelleborgs Första, Västra-Norra
SStefan Strandberg2012–06–13Lizian KyreusTrelleborgs Första, Västra-Norra
SDAnnika Sköldekrans2012–02–24Tommy HedinTrelleborgs Första, Västra-Norra

http://www.val.se