Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-26 21:52:37

Val till kommunfullmäktige i Orust - Valda

Samtliga 13 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Orust

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 9 +1 8
C Centerpartiet 4 -3 7
FP Folkpartiet liberalerna 5   5
KD Kristdemokraterna 1 -2 3
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 11 -1 12
V Vänsterpartiet 1 -1 2
MP Miljöpartiet de gröna 3 +1 2
FPO Folkviljan på Orust 5 +4 1
SD Sverigedemokraterna 1   1
OP Orustpartiet 1 +1  
Totalt 41   41

Ledamöter och ersättare

2014-11-17 06:49:06

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Ingrid Cassel (personvald)
Bo Andersson
Lars-Åke Gustavsson
Rolf Asplund
Birgit Strömberg
Anders Hygrell
Sofia Hygrell
Mats Överfjord
Lisbeth Arff
  1. Martin Göransson
  2. Nils-Erik Holmström
  3. Bengt Johansson
  4. Hans Pettersson
  5. Bodil Näslundh
C Stig Samuelsson
Thomas Ivarsson (personvald)
Birthe Hellman
Johan Stein
  1. Ingrid Nyström
  2. Thomas Asker
FP Veronica Almroth (personvald)
Claes Nordevik (personvald)
Irma Sjölinder
Tomas Nyberg
Pernilla Tollesson
  1. Ulf Sjölinder
  2. Catharina Eriksson
  3. Eva Karlsson
KD Leif Apelgren
  1. Christer Almlöf
  2. Kajsa-Karin Andersson
S Lotta Husberg
Catharina Bråkenhielm
Bengt Torstensson
Kerstin Gadde
Elsie-Marie Östling
Catarina Mellberg
Jörgen Nielsen
Agneta Melin
Anders Fröjdö
Alexander Hutter
Bertil Olsson
  1. Rolf Sörvik
  2. Inger Heimburger
  3. Maud Simonsson
  4. Anne-Marie Petersson
  5. Otto Jungermann
  6. Lena Kupiainen
V Anders Tenghede
  1. Anna Hatt
MP Sven Olsson (personvald)
Kristina Svensson (personvald)
Johan Söderpalm
  1. Marie Hedberg
  2. Jörgen Emanuelsson
FPO Hans Pernervik (personvald)
Els-Marie Ragnar
Anders Wingård
Michael Relfsson
Orvar Martinsson
  1. Helen Ragnar Ljungqvist
  2. Anita Andrén Lum
  3. Mats Arvidsson
SD Kunde ej utses
OP Bengt Olsson
  1. Keith Johansson
  2. Thore Svensson

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
MChristian Romberg2012–02–23Rolf AsplundOrust
CBengt Johansson (personvald)2014–04–10Stig SamuelssonOrust
KDGunilla Svensson2011–05–26Leif ApelgrenOrust
SGunilla Josefsson (personvald)2012–02–23Catharina BråkenhielmOrust
SMagnus Bylin2011–03–31Elsie-Marie ÖstlingOrust
SMaivor Johansson2012–08–30Alexander HutterOrust
SRoger Hansson (personvald)2014–08–14Lotta HusbergOrust
SDCurt Larsson,Mollösund2010–12–03Rune OlssonOrust
SDHans Isaksson2010–10–12Curt Larsson,MollösundOrust
SDIngvor Grindsjö2011–06–30Kunde ej utsesOrust
SDRoger Andersson2011–04–28Ingvor GrindsjöOrust
SDRune Olsson2011–03–31Roger AnderssonOrust

http://www.val.se