Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-27 11:36:13

Val till kommunfullmäktige i Timrå - Valda

Samtliga 11 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Timrå

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 9 +4 5
C Centerpartiet 4 -3 7
FP Folkpartiet liberalerna 3 +1 2
KD Kristdemokraterna 1 -1 2
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 24 -2 26
V Vänsterpartiet 4   4
MP Miljöpartiet de gröna 2 +1 1
SD Sverigedemokraterna 2   2
Totalt 49   49

Ledamöter och ersättare

2014-11-17 06:49:06

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Kenneth Westberg (personvald)
Tony Andersson (personvald)
Sten Bengtsson
Zofia Henriksson
Lena Bengtsson
Maud Olsen Ekström
Rolf Andersson
Göran Ljungblom
Jan Holmberg
  1. Anders Wallgren
  2. Klas Moberg
  3. Weronica Berg
  4. Örjan Nordin
  5. Lars Bengtson
C Maria Fahlén
Ingvar Smedjegård
Niklas Edén
Anita Hellstrand
  1. Pernilla Forsberg
  2. Cassandra Fahlén
FP Peter Granåsen (personvald)
Björn Hellquist (personvald)
Gudrun Molander
  1. Bengt Molander
  2. Örjan Lindwe
KD Roger Boork
  1. Viktor Bengtson
  2. Henrik Sendelbach
S Ewa Lindstrand (personvald)
Lars-Erik Byström
Peter Persson
Mari Eliasson
Jan Norberg
Mats Wallin
Annica Söderberg
Per-Arne Frisk
Pirjo Jonsson
Berth Henriksson
Marie Westlund
Alf Söderlund
Alf Edin
Benny Eriksson
Jennifer Eurenius
Bengt Nilsson
Roger Öberg
Anders Weinemo
Ann-Margret Bäckström
Anders Rydahl
Eva Norberg
Stefan Dalin
Karina Nordgren
Per-Arne Olsson
  1. Inga-Lill Rylander
  2. Ulf Jonsson
  3. Björn Könberg
  4. Ingrid Täfvander
  5. Leif Åström
  6. Gunilla Nilsson
  7. Sven Jansson
  8. Marie Bergman
  9. Margareta Renlund
  10. Patrik Norberg
  11. Jeanette Nordin
  12. Paul Nordström
V Maritza Villanueva (personvald)
Krister Håkansson
Eduardo Villanueva Pinto
Stig Lappen Svedin
  1. Sebastian Dahlqvist
  2. Patricia Contreras Herny
MP Folke Nyström
Ola Nelsson
  1. Bengt-Göran Norlin
  2. Linnéa Henriksson
SD Sten Lindén
Marcus Molinder

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
MBirgith Kalm2011–03–29Maud Olsen EkströmTimrå
CAnita Wiklander (personvald)2011–06–15Ingvar SmedjegårdTimrå
CLars-Erik Nordin (personvald)2011–01–17Maria FahlénTimrå
FPSarah Karlsson2012–02–01Gudrun MolanderTimrå
SAlexandra Kerttu2012–10–10Alf EdinTimrå
SGunilla Pontén2011–08–29Annica SöderbergTimrå
SHåkan Lundberg2011–10–28Per-Arne OlssonTimrå
SLena Tengerström2010–11–08Robert ThunforsTimrå
SMarina Fasth2012–04–05Ann-Margret BäckströmTimrå
SMonica Johansson2013–04–29Jennifer EureniusTimrå
SPernilla Eurenius (personvald)2014–02–14Lars-Erik ByströmTimrå
SRobert Thunfors2011–01–10Roger ÖbergTimrå
VAnita Strand2011–12–07Monica Åkerhjelm BergströmTimrå
VMonica Åkerhjelm Bergström2012–11–07Stig Lappen SvedinTimrå
SDMaria Persson2011–03–29Marcus MolinderTimrå

http://www.val.se