Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-27 10:07:41

Val till kommunfullmäktige i Piteå - Valda

Samtliga 34 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Piteå

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 6 +2 4
C Centerpartiet 3 -2 5
FP Folkpartiet liberalerna 2   2
KD Kristdemokraterna 2   2
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 30 +1 29
V Vänsterpartiet 5   5
MP Miljöpartiet de gröna 2 +1 1
NS Norrbottens Sjukvårdsparti 1 -2 3
Totalt 51   51

Mandatfördelning per kommunvalkrets

Område M C FP KD S V MP NS TOT
3 2 1 1 17 3 1 1 29
3 1 1 1 13 2 1   22
Piteå 6 3 2 2 30 5 2 1 51

Ledamöter

2014-11-17 06:49:02

Parti Ledamot Valkrets
MDaniel BergmanPiteå Norra Valkrets
MElisabet Berg (personvald)Piteå Södra Valkrets
MGunilla WallstenPiteå Södra Valkrets
MKarl-Erik JonssonPiteå Södra Valkrets
MLage HortlundPiteå Norra Valkrets
MUlf KarlssonPiteå Norra Valkrets
CAndreas NilssonPiteå Norra Valkrets
CErik ÅslundPiteå Norra Valkrets
CMajvor Sjölund (personvald)Piteå Södra Valkrets
FPUlla PerssonPiteå Norra Valkrets
FPÅke Forslund (personvald)Piteå Södra Valkrets
KDHelén Lindbäck (personvald)Piteå Norra Valkrets
KDMayvor EkbergPiteå Södra Valkrets
SAgnetha ErikssonPiteå Norra Valkrets
SAnders NyströmPiteå Norra Valkrets
SAnn Katrin SämforsPiteå Södra Valkrets
SAnna Bogren DalbergPiteå Norra Valkrets
SBjörn BerglundPiteå Norra Valkrets
SChrister LindströmPiteå Norra Valkrets
SElisabeth VidmanPiteå Södra Valkrets
SFerid LeticPiteå Södra Valkrets
SGun JonssonPiteå Södra Valkrets
SHelena StenbergPiteå Norra Valkrets
SIda JohanssonPiteå Norra Valkrets
SLaila StålnackePiteå Södra Valkrets
SLars Erik LindgrenPiteå Södra Valkrets
SLars Olof PetterssonPiteå Norra Valkrets
SLars U GranbergPiteå Norra Valkrets
SLeif BogrenPiteå Norra Valkrets
SLeif DanielssonPiteå Södra Valkrets
SLena VikbergPiteå Norra Valkrets
SLennart SundbergPiteå Norra Valkrets
SMaj Britt LindströmPiteå Norra Valkrets
SMats JohanssonPiteå Norra Valkrets
SNina HuotariPiteå Södra Valkrets
SPeter ErikssonPiteå Södra Valkrets
SPeter Roslund (personvald)Piteå Södra Valkrets
SRune BerglundPiteå Norra Valkrets
SRuth RahkolaPiteå Norra Valkrets
SStig RönnbäckPiteå Södra Valkrets
SSven Gösta PetterssonPiteå Södra Valkrets
STommy CaesarPiteå Norra Valkrets
SYvonne HäggströmPiteå Södra Valkrets
VBrith Fäldt (personvald)Piteå Norra Valkrets
VElin JohanssonPiteå Södra Valkrets
VGösta TuressonPiteå Södra Valkrets
VKenneth LundströmPiteå Norra Valkrets
VMaria Holmquist-EkPiteå Norra Valkrets
MPAlexander BergPiteå Södra Valkrets
MPAnn-Louise HagströmPiteå Norra Valkrets
NSJohnny ÅströmPiteå Norra Valkrets

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
MGöran Carlsson2012–12–28Gunilla WallstenPiteå Södra Valkrets
CChristina Simonsson (personvald)2011–09–23Erik ÅslundPiteå Norra Valkrets
SAgneta Nilsson2011–10–25Leif BogrenPiteå Norra Valkrets
SAnna Karin Lundström2012–12–28Mikael ÅströmPiteå Södra Valkrets
SCecilia Lind Devin2012–10–25Nina HuotariPiteå Södra Valkrets
SFrida Heikki2011–09–23Tommy CaesarPiteå Norra Valkrets
SHarriet Leppäniemi2011–10–25Anna Bogren DalbergPiteå Norra Valkrets
SMikael Åström2013–11–28Gun JonssonPiteå Södra Valkrets
VLars Pettersson2012–07–30Gösta TuressonPiteå Södra Valkrets
VLennart Holm2012–12–28Kenneth LundströmPiteå Norra Valkrets
MPArawn Reptka2010–11–25Daniel WesterbergPiteå Södra Valkrets
MPDaniel Westerberg2013–01–01Alexander BergPiteå Södra Valkrets
MPHelena Stenbäck (personvald)2013–01–01Ann-Louise HagströmPiteå Norra Valkrets

http://www.val.se