Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-29 13:47:04

Val till landstingsfullmäktige i Örebro län - Valda

Samtliga 200 valdistrikt räknade

Protokoll slutlig sammanräkning Örebro län

Mandatfördelning

Förk. Parti Mandat 2010 +/- Mandat 2006
M Moderata Samlingspartiet 15 +2 13
C Centerpartiet 4 -1 5
FP Folkpartiet liberalerna 5   5
KD Kristdemokraterna 4 -2 6
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 31   31
V Vänsterpartiet 4 -1 5
MP Miljöpartiet de gröna 4 +1 3
SD Sverigedemokraterna 4 +1 3
Totalt 71   71

Mandatfördelning per landstingsvalkrets

Område M C FP KD S V MP SD TOT
8 2 3 3 13 2 2 2 35
2 1 1   6   1 1 12
3 1 1 1 6 1 1 1 15
2       6 1     9
Örebro län 15 4 5 4 31 4 4 4 71

Ledamöter

2014-11-17 06:49:02

Parti Ledamot Valkrets
MAlf RosbergÖrebro läns Västra
MArazu BayazidiÖrebro läns Södra
MElisabeth SundströmÖrebro-Lekeberg
MEric SvenssonÖrebro-Lekeberg
MEwa UnevikÖrebro läns Södra
MGunilla OlofssonÖrebro-Lekeberg
MGöran StrömqvistÖrebro läns Norra
MHanne Alvner (personvald)Örebro läns Norra
MHåkan SödermanÖrebro-Lekeberg
MLennart CarlssonÖrebro-Lekeberg
MLotta Olsson (personvald)Örebro-Lekeberg
MMbuche LameckÖrebro läns Södra
MOla Karlsson (personvald)Örebro läns Västra
MSara DicksenÖrebro-Lekeberg
MSvante GyrulfÖrebro-Lekeberg
CChristina PetterssonÖrebro-Lekeberg
CLars-Göran Zetterlund (personvald)Örebro läns Norra
CMaria RönnbäckÖrebro-Lekeberg
CTorbjörn Ahlin (personvald)Örebro läns Södra
FPAnna Ågerfalk (personvald)Örebro-Lekeberg
FPBirgitta MalmbergÖrebro läns Norra
FPErik JohanssonÖrebro-Lekeberg
FPKerstin Lundqvist ErikssonÖrebro-Lekeberg
FPMats EinestamÖrebro läns Södra
KDBo RudolfssonÖrebro-Lekeberg
KDEwa Sundkvist (personvald)Örebro-Lekeberg
KDHlödur BjarnasonÖrebro läns Södra
KDJohan SilfverdalÖrebro-Lekeberg
SAllan MyrtenkvistÖrebro läns Norra
SAzra PrepicÖrebro-Lekeberg
SBengt StorbackaÖrebro läns Norra
SBjörn ErikssonÖrebro läns Södra
SBo V SellingÖrebro-Lekeberg
SCarina DahlÖrebro-Lekeberg
SElisabeth Rådström PaavonenÖrebro läns Norra
SEva JanssonÖrebro läns Västra
SFredrika JakobsenÖrebro-Lekeberg
SHelena Frisk (personvald)Örebro läns Västra
SIngemar JavinderÖrebro läns Norra
SInger TrodellÖrebro läns Södra
SIrén LejegrenÖrebro-Lekeberg
SJenny SteenÖrebro läns Södra
SJonas Karlsson (personvald)Örebro-Lekeberg
SKenneth NilssonÖrebro-Lekeberg
SKenth GustafsonÖrebro läns Södra
SKerstin Bergström PerssonÖrebro läns Västra
SLasse SjöbergÖrebro läns Västra
SLennart M PetterssonÖrebro-Lekeberg
SLisa DahlpilÖrebro-Lekeberg
SMarie-Louise Forsberg-Fransson (personvald)Örebro läns Norra
SMartin LindÖrebro-Lekeberg
SMonica AnderssonÖrebro läns Norra
SRaul BjörkÖrebro-Lekeberg
SRobert MörkÖrebro läns Västra
SRoger RådströmÖrebro-Lekeberg
SSusanne StenlundÖrebro läns Södra
SSven-Olof ReinholdssonÖrebro läns Västra
SSölve PerssonÖrebro läns Södra
STorgny LarssonÖrebro-Lekeberg
VJihad Menhem (personvald)Örebro-Lekeberg
VKatarina RanebornÖrebro läns Södra
VMaria Nyberg (personvald)Örebro läns Västra
VPernilla Calmerfalk (personvald)Örebro-Lekeberg
MPAgneta NilsdotterÖrebro läns Norra
MPCamilla HansénÖrebro-Lekeberg
MPCatrin SteenÖrebro-Lekeberg
MPMats GunnarssonÖrebro läns Södra
SDAnders Östlund (personvald)Örebro läns Södra
SDDaniel Spiik (personvald)Örebro-Lekeberg
SDDavid Kronlid (personvald)Örebro-Lekeberg
SDLars KällströmÖrebro läns Norra

Avgångna ledamöter

2014-11-17 06:49:05

Parti Ledamot Avgångsdatum Ersatt av Valkrets
MAndreas Getzman2012–06–01Eric SvenssonÖrebro-Lekeberg
MGunilla Holmström2014–07–03Elisabeth SundströmÖrebro-Lekeberg
MLennart Pettersson2010–12–07Maria HaglundÖrebro läns Södra
MLolo Lindström2013–03–13Ewa UnevikÖrebro läns Södra
MMaria Haglund2011–10–10Mbuche LameckÖrebro läns Södra
KDMichelle Ökvist2013–03–13Hlödur BjarnasonÖrebro läns Södra
SAndreas Svahn2014–06–05Kenth GustafsonÖrebro läns Södra
SAnette Persson2012–12–20Allan MyrtenkvistÖrebro läns Norra
SBritt Öhman2011–01–04Fredrika JakobsenÖrebro-Lekeberg
SDaniel Frisk2012–11–12Monica AnderssonÖrebro läns Norra
SKatarina Strömgren Sandh2011–03–16Bo V SellingÖrebro-Lekeberg
VAnita Bohlin-Neuman (personvald)2011–03–16Maria NybergÖrebro läns Västra
VMia Sydow Mölleby (personvald)2010–12–07Katarina RanebornÖrebro läns Södra
VPeter Pedersen (personvald)2011–01–04Anita Bohlin-NeumanÖrebro läns Västra
MPAnnika Hickisch (personvald)2012–08–09Agneta NilsdotterÖrebro läns Norra
MPJonas Eriksson2010–12–07Camilla HansénÖrebro-Lekeberg

http://www.val.se