2014-09-13 06:51:13

Val till kommunfullmäktige i Växjö - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Åsa Karlsson Björkmarker, Kommunalråd, 35, Östra Lugnet
  2. Ola Gustafsson, Politisk sekreterare, 49, Söder
  3. Malin Lauber, Lärare, 46, Teleborg
  4. Gunnar Storbjörk, Förtroendevald, 57, Araby
  5. Rose-Marie Holmqvist, Förtroendevald, 64, Centrum
  6. Tony Lundstedt, Förtroendevald, 52, Räppe
  7. Maria Carlsson, Lärare, 39, Furuby
  8. Ola Palmgren, Handelsanställd, 22, Centrum
  9. Patricia Agiulera, Barnskötare, 55, Araby
  10. Martin Edberg, Verksamhetsutvecklare, 43, Åryd
  11. Sara Fransson, Doktorand, 26, Teleborg
  12. Carl-Olof Bengtsson, F.d. kommunalråd, 67, Sandsbro
  13. Eva-Marie Rasmusson, Ombudsman, 49, Öster
  14. Kjell Olsson, Kvalitetstekniker, 57, Hovshaga
  15. Ann-Kristin Lindqvist, Lärare, 69, Teleborg
  16. Alf Skogmalm, Försäljare, 63, Lammhult
  17. Emelie Öberg, Student, 23, Araby
  18. Ola Löfqvist, Kock, 35, Hovshaga
  19. Gullvi Strååt, Omsorgsassistent, 62, Sandsbro
  20. Anders Lindoff, Arbetsledare, 59, Åryd
  21. Marie-Louise Gustafsson, Verksamhetsledare, 62, Rottne
  22. Hugo Hermansson, Fritidsledare, 38, Söder
  23. Nathalie Hall Serrate, Lärarstudent, 22, Norr
  24. Yusuf Isik, Gatudriftarbetare, 59, Hovshaga
  25. Cecilia Lundin Danielsson, Gymnasielärare, 45, Ingelstad
  26. Anton Dackenberg, Ombudsman, 25, Araby
  27. Martina Forsberg, Vårdare, 29, Teleborg
  28. Mohamud Abdi Elmi, Egen företagare, 33, Teleborg
  29. Anette Nerlie Anderberg, Ekonomihandläggare, 47, Öster
  30. Jonas Ek, Skötare, 38, Gemla
  31. Julia Berg, Student, 23, Campus
  32. Tomas Thornell, Ombudsman, 35, Centrum
  33. Leila Karic, Student, 18, Norr
  34. Ibrahim Buh Gelle, Student, 30, Araby
  35. Margita Björkenklint, Socialarbetare, 54, Hov
  36. Mikael Bruér, Högstadielärare,37, Kalvsvik
  37. Lovisa Alm, Informatör, 33, Araby
  38. Lars-Ove Hedman, Systemtekniker, 48, Väster
  39. Marie Hägg, Larmoperatör, 54, Öster
  40. John Gustavsson, Student, 18, Hemmesjö
  41. Lisa Larsson, Student, 18, Vederslöv
  42. Henrik Vahldiek, Datatekniker, 39, Lugnet
  43. Maja Nilsson, Student, 23, Campus
  44. Johan Jacobsson, Industriarbetare, 51, Braås
  45. Therese Graesen, Bitr. rektor, 50, Öster
  46. Jesper Eneroth, Student, 19, Norr
  47. Emma Nilsson, Student, 22, Araby
  48. Svante Karlsson, Egen företagare, 54, Väster
  49. Gun Pykkö Nyberg, Pensionär, 66, Braås
  50. Shemsi Sopaj, Träarbetare, 50, Centrum
  51. Ann-Mari Häggsgård, Pensionär, 69, Centrum
  52. Kent Svensson, Student, 23, Campus
  53. Linda Johansson, Undersköterska, 55, Lammhult
  54. Marko Kosonen, Montör, 39, Centrum
  55. Cecilia Lindblom, Lärare, 49, Teleborg
  56. Otto Lindlöf, Byggnadsarbetare, 27, Lammhult
  57. Malin Johansson, Personalvetare, 28, Centrum
  58. Lars Andersson, Lärare, 68, Teleborg
  59. Eva Kjellberg, Civilekonom, 46, Norr
  60. Jonas Danielsson, Student, 29, Norr
  61. Olja Pekucic, Verksamhetsansvarig, 26, Araby
Växjö Norra och Växjö Södra
0002-06480

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Per Schöldberg, Öjaby, Kommunalråd
  2. Johanna Martin, Växjö, Kommunikationschef
  3. Jan Pyrell, Växjö, Advokat
  4. Eva Johansson, Jät, Biblioteksassistent
  5. Andreas Håkansson, Växjö, Lärarstudent
  6. Gudrun Holmberg, Furuby, Slöjdlärare
  7. Gunnar Elm, Uråsa, f.d. Kommunalråd
  8. Mia Gustafsson, Växjö, Lärare
  9. Sarchel Mohammad, Växjö, Tolk
  10. Margareta Jonsson, Växjö, Pensionär
  11. Sven Johansson, Bergunda, Skogsarbetare
  12. Ezzedin Ernez, Växjö, Kock
  13. Birgitta Nilsson, Växjö, Handläggare
  14. Einar Håkansson, Braås, Mekaniker
  15. Lars-Erik Larsson, Gemla, Major
  16. Anita Svensson, Öja, Frisör o hästbonde
  17. Åke Svensson, Dädesjö, Lantbrukare
  18. Ann Albertsen, Rottne, Administratör
  19. Thomas Johansson, Uråsa, Chaufför
  20. Hans Falk, Lammhult, Egenföretagare
  21. Ingrid Johansson, Braås, Samordnare/Undersköterska
  22. Lennart Johansson, Lammhult, Lantbrukare
  23. Anders Franzén, Växjö, Projektledare
  24. Patric Kjellberg, Växjö, Specialpedagog
  25. Sture Andersson, Växjö, f.d. Landstingsdirektör
  26. Kjell Gustafsson, Gårdsby, Specialpedagog
  27. Annie Jäghagen, Gemla
  28. Karl-Erik Nedfors, Ingelstad, Lantmästare
  29. Inga-Gun Andersson, Berg, f.d särskollärare
  30. Göran Johansson, Braås, Lantbrukare
  31. David Lundén, Gemla, Gymnasielärare
  32. Anton (Nino) Dalenfjäll, Braås
  33. Pia Gustafsson, Växjö, Lärare
Växjö
0004-08153

Feministiskt initiativ

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Feministiskt initiativ

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lidia Svensson, frilansjournalist/musikledare
  2. Teresia Kindstrand, lärare/förskolechef
  3. Ulrika Brandt, lantbrukare/kock
  4. Inger Brandt, socionom
Växjö Norra och Växjö Södra
0532-09054

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Nils Fransson, ingenjör, Centrum
  2. Annika Stacke, församlingspräst, Lammhult
  3. Lennart Adell Kind, civilekonom, Sandsbro
  4. Torgny Klasson, universitetslärare, Kampen
  5. Mathilda Moser, utbildningskonsult, Öjaby
  6. Stefan Bergström, f d personaldirektör, Högstorp
  7. Gunilla Seltén, gymnasielärare, Högstorp
  8. Gunnar Nordmark, grundskolelärare, Teleborg
  9. Eva R Ericsson, gymnasielärare, Teleborg
  10. Jimmi Jonsson, terminalarbetare, Norr
  11. Rickard Karlsson, löneassistent, Norr
  12. Saga Johnsson, f d affärsbiträde, Ingelstad
  13. Stanley Källner, pastor, Teleborg
  14. Anders Landin, grundskolelärare, Teleborg
  15. Ann-Marie Brundin Runesson, förskolechef, Dädesjö
  16. Stanley Ståhl, företagsekonom, Lammhult
  17. Tim Kamfjord Karlsson, optikassistent, Väster
  18. Ann-Margreth Willebrand, f d utbildningssekreterare, Hov
  19. Magnus Söderström, professor, Öster
  20. Zlatinka Jelesijevic, f d skötare psykiatrivård, Åryd
  21. Fredrik Strömberg, studerande, Teleborg
  22. Gunnar Ronéus, arkitekt, Söder
  23. Karin Sjöblom, pensionär, Norr
  24. Owe Wåhlin, civilekonom, Centrum
  25. Arne Johansson, pensionerad ingenjör, Braås
  26. Maj Johannesson, fil kand, Öster
  27. Arne Sjöberg, pensionär, Öster
  28. Bengt Lundgren, elektriker, Ingelstad
Växjö Norra och Växjö Södra
0003-07527

Framstegspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Framstegspartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Kjell-Åke Stoneblaster, Bergsprängare
Växjö Norra och Växjö Södra
1236-09417

Kommunistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunistiska Partiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jan-Åke Karlsson, gymnasielärare
  2. Erik Gustafsson, metallarbetare
  3. Gunnel Thörn, f.d. lärare
  4. Joel Sandström, personlig assistent
  5. Ernesto Abalo, forskarstuderande
  6. Jan-Olof Johansson, f.d. metallarbetare
  7. Mirja Troberg, logoped
  8. Anne S. Weijmar, f.d. skolassistent
  9. Francisco Flores, förtidspensionär
  10. Linn Liljedahl, studerande
  11. Lennart Börjesson, omsorgsassistent
Växjö
0471-07602

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jon Malmqvist, Elevassistent,Norr
  2. Camilla Albinsson, Speciallärare,Teleborg
  3. Olle Sandahl, Övertandläkare,Ormesberga
  4. Anna Zelvin, Gymnasielärare,Lugnet
  5. Patric Mrad, Handledare,Östra Lugnet
  6. Bertil Olsson, Präst,Lammhult
  7. Gustaf Bergström, Ingenjör,Hovshaga
  8. Åsa Björkman, Skolledare,Öster
  9. Ricardo Chavez, Personlig assistent,Helgevärma
  10. Kaj-Mikael Petersson, Företagare,Högstorp
  11. Edvin Sjöstrand, Civilekonom,Väster
  12. Kerstin Gadd Karlsson, F.d. Byråassistent,Sandsbro
  13. Göran Kannerby, Järnvägskonsult,Hovshaga
  14. Iryna Mikhnovets, Student,Centrum
  15. Andreas Sandstedt, Översättare,Teleborg
  16. Pamela Mrad, Student,Östra Lugnet
  17. Stefan Zelvin, Fritidspedagog, musiker,Lugnet
  18. Lennart Johnsson, Präst,Vederslöv
  19. David Svensson, Studerande,Teleborg
  20. Birgit Malmkvist, Undersköterska,Hovshaga
  21. Martin Claesson, Byggnadsingenjör,Teleborg
Växjö Norra och Växjö Södra
0068-08450

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Cheryl Jones Fur, 54 år, zoolog, Tolg
  2. Lars Edqvist, 66 år, företagare, Söder
  3. Tobias Adersjö, 30 år, kvalitets- och miljökonsult, Teleborg
  4. Neira Kahrimanovic, 19 år, studerande, Ingelstad
  5. Gunnel Jansson, 64 år, pensionerad lärare, Centrum
  6. Erik Jansson, 66 år, pensionerad lärare, Centrum
  7. Moa Fjällborg, 26 år, samhällsvetare, Centrum
  8. Daniel Granefelt, 27 år, skadereglerare, Centrum
  9. Kerstin Kindstrand, 70 år, fd. affärsrådgivare, Hov
  10. Magnus P Wåhlin, 43 år, präst, Hovshaga
  11. Anna Johansson, 30 år, jurist, Öster
  12. Lars Arvidsson, 50 år, gymnasielärare/lektor, Söder
  13. Kerstin Axén Krag, 72 år, pensionerad lärare, Söder
  14. Patrik Lindström, 27 år, bibliotekarie, Teleborg
  15. Kerstin Wartoft, 74 år, pensionerad lärare, Hov
  16. Per Stille, 65 år, universitetslektor, Centrum
  17. Birgitta Josefsson, 67 år, distriktsläkare, Söder
  18. Abdikadir Ahmed Mohamoud, 31 år, företagare, Araby
  19. Helene Svenberg, 69 år, sjukgymnast, Norr
  20. Marita Bengtsson, 61 år, utbildningsadministratör, Bergsnäs
  21. Jamal Abdi Nur, 47 år, samhällskommunikatör, Araby
  22. Sanna Hellgren, 23 år, student, Teleborg
  23. Daniel Albertsson, 57 år, distriktsläkare, Öster
Växjö Norra och Växjö Södra
0055-08531

Moderaterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderaterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Bo Frank, 59 år, kommunalråd, Centrum
  2. Anna Tenje, 36 år, politiker, Hov
  3. Oliver Rosengren, 22 år, kommunikatör, Söder
  4. Catharina Winberg, 49 år, politiker, Söder
  5. Anna Gustbée, 22 år, lärarstudent, Campus
  6. Ulf Hedin, 45 år, politiker, Teleborg
  7. Lena Wibroe, 57 år, narkossköterska, Norr
  8. Anna Hultstein, 50 år, företagare, Lammhult
  9. Benny Johansson, 74 år, politiker, Teleborg
  10. Iréne Bladh, 54 år, SOS-operatör, Centrum
  11. Nils Posse, 51 år, lantbrukare, Bergunda
  12. Sigvard Jakobsson, 65 år, ambulanssjukvårdare, Braås
  13. Pernilla Tornéus, 36 år, lärare/pol.sek, Hov
  14. Pierre Wiberg, 37 år, underskötare, Gemla
  15. Sofia Stynsberg, 48 år, kantor, Väster
  16. Jenny Samuelsson, 19 år, studerande, Tegnaby
  17. Lars Alm, 37 år, teknikinformatör, Gemla
  18. Denice Sigvardsson, 24 år, statsvetarstudent, Campus
  19. Andreas Ekman, 46 år, företagare, Centrum
  20. Johanna Cronwall, 23 år, säljare, Hovshaga
  21. Björn Svensson, 71 år, pensionär, Teleborg
  22. Andreas Lindström, 37 år, gymnasielärare, Växjö
  23. Pia Philipsson, 58 år, lärare, Teleborg
  24. Karin Wirdheim, 57 år, avdelningschef, Centrum
  25. Hannington Lubwama, 60 år, företagare, Sandsbro
  26. Cenneth Quick, 71 år, seniorkonsult, Lädja
  27. Jan Aschan, 59 år, polisinspektör, Väster
  28. Åza Brennander, 43 år, vd, Norr
  29. Hugo Karlsson, 72 år, eltekniker, Gemla
  30. Valentina Vasicheva, 29 år, lärare, Ingelstad
  31. Margareta Frejd Merbom, 41 år, verksamhetschef, Teleborg
  32. Eva Christensen, 55 år, arbetsmiljöinspektör, Bergsnäs
  33. Agneta Nordlund G:son, 73 år, pensionär, Räppe
  34. Ove Löfqvist, 67 år, sjukvårdskonsult, Väster
  35. Sara Regnell, 21 år, studerande, Söder
  36. Thomas Nordahl, 65 år, pensionär, Söder
  37. Agneta Skoglund, 74 år, turistguide, Teleborg
  38. Jakob Steinstö, 21 år, marknadsföringsstudent, Campus
  39. Tor Lejdfors, 66 år, företagere, Norr
  40. Robert Nordmark, 43 år, kvalitetschef, Hovshaga
  41. Mikael Virdelo, 45 år, IT-samordnare, Teleborg
  42. Sonja Carmelin Hjelm, 68 år, pensionär, Öster
  43. Anders Gamberg, 38 år, platschef, Dänningelanda
  44. Budi Simic, 54 år, drifttekniker, Centrum
  45. Maria Carlfalk, 49 år, administratör, Dalbo
  46. Kent-Inge Henrixon, 64 år, musiklärare, Teleborg
  47. Ronnie Kemner, 68 år, pensionär, Högstorp
  48. Caisa Sillén, 65 år, företagare, Väster
  49. Hanna Gustafsson, 19 år, studerande, Öster
  50. Joacim Benes, 37 år, projektledare, Centrum
  51. Daniel Hahne, 40 år, mediasäljare, Hovshaga
  52. Lars-Eric Carlsson, 72 år, pensionär, Centrum
  53. Axel Pihl, 19 år, studerande, Högstorp
  54. Frank Hjelm, 75 år, pensionär, Öster
  55. Emelie Fors, 18 år, studerande, Sandsbro
  56. Jolanta Nässert, 61 år, översättare, Räppe
  57. Berthold Fck, 69 år, köksmästare, Åryd
  58. Daniel Noregran, 25 år, studerande, Öjaby
  59. Tomas Jakopsohn, 59 år, konsult, Norra Åreda
  60. Martha-Elena Arciniega Sandberg, 57 år, lärare, Centrum
  61. Gun Lagerpohl, 64 år, arbetssökande, Väster
  62. Mats Tegvall, 34 år, vd, Sandsbro
  63. Karl Erik Rosén, 76 år, planarkitekt, Rottne
  64. Christer Wånehed, 63 år, ingenjör, Tolg
  65. Carl Geijer, 65 år, ekonom, Centrum
  66. Berith Swalander, 72 år, pensionär, Högstorp
  67. Christina Ruscon Dahlheim, 61 år, administrativ chef, Öjaby
  68. Glenn Nilsson, 52 år, produktutvecklare, Lammhult
  69. Tommy Olsson, 66 år, torghandlare
  70. Per Österberg, 57 år, byggnadskonsult, Söder
Växjö
0001-05661

Reformist Neutral Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Reformist Neutral Partiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Zahra Heidari, värdinna, Växjö
  2. Sunny Ehiosun, undersköterska, Växjö
Växjö Norra och Växjö Södra
1211-09225

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Håkan Engdahl, 38, Egen företagare, Tävelsås
  2. Pontus Nordfjell, 42, Yrkeschaufför, Gemla
  3. Dennis Dioukarev, 21, Civilekonomstudent, Växjö
  4. Pontus Kindenäs, 27, Tekniker, Växjö
  5. Andreas Sjösten, 24, Terminalarbetare, Växjö
  6. Charlotte Holmström, 30, Skötare, Tävelsås
  7. Lennart Svensson, 65, Egen företagare, Växjö
  8. Fredrik Svensson, 21, Mjukvarautvecklare, Växjö
  9. Thomas Bengtsson, 47, Programmerare, Åryd
  10. Toni Pulli, 22, Svetsare, Braås
  11. Samuel Älgemalm, 51, Sverigevän, Växjö
  12. Ellen Franzén, 35, Eventkoordinator, Växjö
Växjö kommun
0110-07300

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Carin Högstedt, Sandsbro, förtroendevald
  2. Zinar Canpolat, Hov/Dalbo, småföretagare
  3. Ann-Christin Eriksson, Gemla
  4. Örjan Mossberg, Östra Lugnet, gruppledare
  5. Eva-Britt Svensson, Norr, f d EU-parlamentariker
  6. Håkan Frizén, Hovshaga, leg psykolog
  7. Selma Beglerbegovic Canpolat, Hov/Dalbo, handläggare
  8. Hossein Pishdar, Centrum, handläggare
  9. Ylva Jönsson, Rottne, lärare
  10. Mohammad Farhad Khaghani, Norr
  11. Victoria Gonzalez, Bramstorp, lärare
  12. Lorenzo Pea Paredes, Araby
  13. Elisabeth Risedal, Hovshaga, socionom
  14. Kjell Jönsson, Helgö
  15. Monica Tengius, Berg
  16. Mikael Karlsson, Lillestad, brevbärare
  17. Camilla Holm, Åryd
  18. Lars Behrenz, Öster
  19. Gertrud Atti Andersson, Dädesjö, marknadsanalytiker
  20. Anders Göransson, Hovshaga, socionom
  21. Dalala AbdelGani, Öster, föreläsare
  22. Peter Svensson, Nydala
  23. Amelie Asp, Hov
  24. Barbro Holmgren-Lange, Norr, social entreprenör
  25. Simon Hansson, Centrum
  26. Elwy Löwall, Berg
  27. Gunilla Friman, Centrum, egenföretagare
  28. Curt Thapper, Araby, IOGT-aktivist
  29. Bodil Edvardsson, Gemla
  30. Talal Abdulkader, Araby
  31. Lena Blomquist, Västeränga
  32. Johnny Werlöv, Kråkenäsryd, ingenjör
  33. Carl-Anders Lundström, Ingelstad
  34. AnnaLisa Eneroth, Teleborg
  35. Eva Christiansson, Aneboda
  36. Anders Tjäder, Hovshaga
  37. Elin Roth, Bergunda
  38. Karin Green, Hovshaga
  39. Michael Östlund, Centrum
Växjö Norra och Växjö Södra
0005-07623

http://www.val.se