2014-09-13 06:51:13

Val till kommunfullmäktige i Falkenberg - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Per Svensson, 31 år, folkhögskolelärare, Västra Gärdet
  2. Marcelle Farjallah, 52 år, boendesekreterare, Östra Gärdet
  3. Peter Dygården, 45 år, anestisjuksköterska, Falkenberg
  4. Monika Bréti, 42 år, gymnasielärare, Tröingeberg
  5. Björn Jönsson, 39 år, lagerarbetare, Ullared
  6. Yvonne Nilsson, 59 år, undersköterska, Arvidstorp
  7. Fredrik Johansson, 42 år, industriarbetare, Skogstorp
  8. Christina Johansson, 52 år, vårdare, Skogstorp
  9. Dahn Persson, 62 år, arbetsförmedlare, Tröingeberg
  10. Majvor Wallin, 71 år, keramiker, Älvsered
  11. Bengt Hackberg, 57 år, förtroendevald, Vinbergs kyrkby
  12. Jeanette Synnergren, 46 år, restaurangbiträde, Heberg
  13. Sebastian Ghafari, 21 år, studerande, Herting
  14. Rebecka Jönsson, 29 år, miljöarbetare, Tröingeberg
  15. Thomas Fagenheim, 51 år, studie o yrkesvägledare, Hjortsberg
  16. Gabriella Geertinger, 23 år, telefonist, Västra Gärdet
  17. Jan Dickens, 66 år, oppositionsråd, Fajans
  18. Yen Gunnarsson, 54 år, livsmedelsarbetare, Kristineslätt
  19. Lennart Torstensson, 68 år, pensionär, Fagered
  20. Connie Kristensson, 62 år, undersköterska, Östra Gärdet
  21. Marcus Dufwa, 21 år, student, Skogstorp
  22. Donjeta Mlinaku, 28 år, handläggare, Arvidstorp
  23. Per-Gunnar Andersson, 72 år, byggtekniker, Västra Gärdet
  24. Anna Bresche, 49 år, gymnasielärare, Vessigebro
  25. Anders Emanuelsson, 32 år, systemingenjör, Fajans
  26. Denisa Ruca, 19 år, student, Skogstorp
  27. Andreas Lundberg, 37 år, SO-lärare, Skogstorp
  28. Sara Grimpe Wernersson, 63 år, lärare, Centrum
  29. Mikael Johansson, 51 år, förtroendevald, Askome
  30. Lena Dygården, 71 år, undersköterska, Fajans
  31. Irhan Kasic“, 53 år, gymnasielärare, Slätten
  32. Margareta Gustavsson, 52 år, socionom, Vinbergs kyrkby
  33. Runar Kaattari, 73 år, pensionär, Slöinge
  34. Jessica Petersson, 40 år, annonsproducent, Vinberg
  35. Ero Ahola, 42 år, maskinsnickare, Vinberg
  36. Ellinor Thorsson, 37 år, kanslist, Vessigebro
  37. Andreas Wihlborg, 36 år, lärare, Falkenberg
  38. Åsa Norberg, 64 år, pensionär, Långås
  39. Mikael Svensson, 48 år, kvalitetstekniker, Slätten
  40. Camilla Thomaeus, 36 år, arbetssökande, Herting
  41. Joseph Farjallah, 57 år, pensionär, Falkenberg
  42. Dorontina Ademi, 20 år, student, Skogstorp
  43. Anton Sjöberg, 21 år, avbytare, Vinberg
  44. Catharina Berghorn, 67 år, pensionär, Arvidstorp
  45. Sebastian Westman, 31 år, kommunikatör, Ringsegård Skrea
  46. Izabela Nanneson, 55 år, butiksbiträde, Allberg
  47. Kjell Nilsson, 70 år, pensionär, Skogstorp
  48. Kerstin Zander, 69 år, pensionär, Bratten
  49. Jan-Erik Christensen, 51 år, kock, Västra Gärdet
  50. Maria Lennartsson, 51 år, skötare, Vinberg
  51. Stig Bengtsson, 66 år, pensionär, Falkenberg
  52. Ulla Lindén, 63 år, undersköterska, Arvidstorp
  53. Karl Gustaf Carlzon, 66 år, kyrkvaktmästare, Falkenberg
Falkenbergs västra o östra valkrets
0002-05764

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Mari-Louise Wernersson, 49 år, Kommunråd, Falkenberg
  2. Ingemar Johansson, 64 år, Polisinspektör, Okome
  3. Kerstin Angel, 50 år,Ekonom, Vesslunda
  4. Tore Holmefalk, 55 år, Företagare, Glommen
  5. Per Johansson, 30 år, Industriarbetare, Falkenberg
  6. Agneta Åkerberg, 56 år, Agronom, Boberg
  7. Stig Agnåker, 71 år, Fritidspolitiker, Falkenberg
  8. Niklas Selander, 35 år, Ingenjör, Falkenberg
  9. Hans Johansson, 34 år, Lantbrukare, Källsjö
  10. Shlomo Gavie, 60 år, Lantbrukare, Årstad
  11. Herdis Pixsjö, 56 år, Vårdbiträde, Långås
  12. Ingmar Bengtsson, 64 år, Lantbrukare, Vessigebro
  13. Saw-Kian Ooi, 43 år, Ekonom, Glommen
  14. Bo Dannegren, 53 år, Lantbrukare, Fegen
  15. Maria Larsson, 43 år, Arbetsledare, Axtorna
  16. Mats-Uno Svensson, 50 år, Ytbehandlingstekniker, Fagered
  17. Christian Dahlqvist, 42 år, Ingenjör, Gunnarp
  18. Stina Wernersson, 20 år, Servitris, Falkenberg
  19. Anna Andersson, 39 år, Ekonom, Heberg
  20. Anette Ivarsson, 54 år, Företagare, Krogsered
  21. Sven-Olof Lundin, 49 år, Undervisningsråd, Falkenberg
  22. Monica Hansson, 68 år, Specialistsjuksköterska, Årstad
  23. Pontus Eriksson, 24 år, Butiksbiträde, Falkenberg
  24. Helena Lindqvist, 41 år, Förskollärare, Okome
  25. Kjell Andersson, 41 år, Fritidspedagog, Okome
  26. Daniel Ferm, 34 år, Driftschef, Svartrå
  27. Per-Gunnar Andersson, 57 år, Fastighetsmäklare, Falkenberg
  28. Samer Mahra, 43 år, Chefsupphandlare, Falkenberg
  29. Robert Isaksson, 39 år, Företagare, Vinberg
  30. Lena Carlbom, 49 år, Handledare, Falkenberg
  31. Folke Kambler Jacobsen, 59 år, Nattarbetare SU, Falkenberg
Falkenbergs västra valkrets och Falk
0004-08157

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lars Fagerström, lärare, Falkenberg
  2. Elisabet Karlsson, vårdlärare, Falkenberg
  3. Anders Malmström, ingenjör, Falkenberg
  4. Lotta Strinning Hildebrand, lärare, Falkenberg
  5. Niclas Erlandsson, operatör, Falkenberg
  6. Ken Johansson, kemiingenjör, Falkenberg
  7. Bernth Sibelius, levnadskonstnär, Falkenberg
  8. Owe Hjortmarker, ekonom - pensionär, Falkenberg
  9. Tony Ghantous, frisör, Falkenberg
  10. Lena Engström, adjunkt, Falkenberg
  11. Kjell Birgersson, egenföretagare, Falkenberg
  12. Urban Thuresson, civilingenjör, Falkenberg
  13. Stellan Magnusson, rektor, Falkenberg
  14. Peter Hulthén, utvecklingsledare, Falkenberg
  15. Ilda Mahdi, studerande, Falkenberg
Falkenberg
0003-08573

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Daniel Bernhardt, 35,Trafikutvecklare
  2. Georgia Ferris, 32,Inredningsdesigner
  3. Susan Pettersson, 64,Lärare
  4. Anita Andersson, 69,Verksamhetschef
  5. Kenneth Pettersson, 63,Snickare
  6. Irene Hedenbjörk, 66,Studie och yrkesvägledare
  7. Carina Ejdestig, 50,Förskollärare
  8. Jan Janson, 79,Teol. doktor
  9. Karina Persson, 69,Fd.Gymnasielärare
  10. Thomas Andrén, 55,Civilingenjör
  11. Elisabet Svensson, 61,Lärare
  12. Carina Stenman, 56,Leg. Sjukgymnast
  13. Gunnar Pettersson, 75,Projektledare
  14. Harry Staaf, 74,Frivilligarbetare
  15. Albina Laska, 31,Restaurangarbetare
  16. Kerstin Svensson, 79,Fd. Läkarsekreterare
  17. Delmaree Alva Svensson, 33,Tandsköterska
  18. Charbel Haikal, 32,Egenföretagare
  19. Sofia Larzon, 50,Barnskötare
  20. Ester Lindstedt-Staaf, 70,Leg. Läkare
Falkenbergs kommun
0068-07861

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jan Berge, företagare, Morup
  2. Katja Geertinger, kurator, Falkenberg
  3. Lena Berglund, arkeolog, Köinge
  4. Sophia Nilsson, ekonom, Falkenberg
  5. Susanne Råbius, lärare, Falkenberg
  6. Espen Huser, lärare, Falkenberg
  7. Othmar Nekham, företagare, Skrea
  8. Monika Törnwall, hälsoinspiratör, Herting
  9. Håkan Jeppsson, socionom, Skogstorp
  10. Leif Tellin, pensionär, Ljungby
  11. Vagn Abel, lärare, Vessingebro
Falkenberg
0055-08379

Moderaterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderaterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Filip Bertilsson, student, Falkenberg
  2. Claės-L Ljung, kommunråd, Fegen
  3. Christer Norrman, mellanstadielärare, Ullared
  4. Rie Boulund, kulturvetare, Heberg
  5. Mathilda Hjelm, student, Falkenberg
  6. Charlotta Jonson, fil kand, Falkenberg
  7. Herman Fältström, kommendör, Falkenberg
  8. GunMarie Stenström, kurator, Slöinge
  9. Ingemar Stridh, civilekonom, Falkenberg
  10. Gert Persson, assistent, Falkenberg
  11. Angela Malmgren, heminredare, Falkenberg
  12. Michael Svensson, riksdagsledamot, Falkenberg
  13. Bo Gustafsson, civilekonom, Falkenberg
  14. Camilla Stiernflycht, studerande, Falkenberg
  15. Lena Ardhe, advokat, Falkenberg
  16. Carina Werner, utvecklare, Falkenberg
  17. Bengt Mård, f.d bankchef, Falkenberg
  18. Marie Gustafsson, redovisningskonsult, Falkenberg
  19. Niklas Liljeroth, avdelningschef, Heberg
  20. Karin Lundberg, verksamhetschef, Falkenberg
  21. Göran Löfquist, herr, Falkenberg
  22. Eva Agbrant, pensionär, Falkenberg
  23. Gustav Motte, studerande, Ullared
  24. Ingrid Gustavsson, inköpare, Ullared
  25. Ann-Charlotte Rosendahl, marknadsförare, Falkenberg
  26. Bengt Åke Salsgård, företagare, Falkenberg
  27. Lennart Nilson, fd regionchef, Falkenberg
  28. Rune Samuelsson, säljare, Falkenberg
  29. Göran Paulsson, säkerhetsinformatör, Falkenberg
  30. Berit von Wowern, försäkringskontorist, Falkenberg
  31. Göran Janko, marknadschef, Falkenberg
Falkenbergs kommun
0001-06775

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Sara-Lena Bjälkö, 38, Undersköterska, Abild
  2. Stefan Johansson, 53, Varvsarbetare, Slöinge
  3. Christina Ekström, 53, Vårdare, Falkenberg
  4. Lennart Nilsson, 55, Chaufför, Slöinge
  5. Ann-Christine Bengtsson, 59, Falkenberg
  6. Christian Larsson, 37, Näringslivsstrateg, Falkenberg
  7. Anders Jansson, 42, Målarmästare, Falkenberg
Falkenbergs kommun
0110-07285

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Mikael Hallberg, 56 år, pensionär, Östra Gärdet
  2. Chitralekha Abel, 18 år, studerande, Sörby
  3. Kristina Hallberg, 57 år, psykolog, Östra Gärdet
  4. Lennart Johnsson, 55 år, platschef, Centrum
  5. Per Sjövall, 68 år, veteran, Hjortsberg
  6. Eva Kronwall, 59 år, musiklärare, Västra Gärdet
  7. Inger Nilsson, 63 år, förskollärare, Centrum
  8. Anita Gidén, 54 år, avdelningschef, Västra Gärdet
  9. Johny Kronwall, 62 år, lärare, Västra Gärdet
  10. Jesper Berglund, 34 år, lärare, Gamla stan
  11. Martin Nilsson, 21 år, studerande, Hjortsberg
  12. Camilla Tilljander, 45 år, föreläsare, Falkagård
  13. Eva Andersson, 59 år, ekonom, Glommen
  14. Ronny Nilsson, 56 år, administratör, Hjortsberg
  15. Lena Andersson, 54 år, undersköterska, Herting
  16. Tomas Jansson, 62 år, dataassistent, Slätten
  17. Göran Richardsson, 58 år, fältarbetare, Vinberg
  18. Thomas Bjarneborg, 61 år, Falkenberg
  19. Reine Karlsson, 45 år, elevassistent, Skrea
  20. Anders Johnsson, 49 år, Falkenberg
  21. Karl-Eric Åberg, 58 år, fotograf/konstnär, Heberg
Falkenberg
0005-07310

http://www.val.se