2014-09-13 06:51:13

Val till kommunfullmäktige i Skövde - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Marie Ekman, 54 år, Norrmalm
  2. Johan Ask, 36 år, Stöpen
  3. Maria Hjärtqvist, 39 år, Värsås
  4. Robert Ciabatti, 58 år, Hentorp
  5. Helena Dahlström, 55 år, Tidan
  6. Bjarne Medin, 61 år, Ryd
  7. Anita Löfgren, 61 år, Trädgårdsstaden
  8. Anders Grönvall, 48 år, Östermalm
  9. Ann Lindgren, 51 år, Skultorp
  10. Per Johansson, 56 år, Östermalm
  11. Elisabet Eriksson, 59 år, Dälderna
  12. Kenneth Eriksson, 61 år, Dälderna
  13. Monica Green, 54 år, Östermalm
  14. Linus Sjöholm, 29 år, Berget
  15. Malin Wadman, 43 år, Igelstorp
  16. Per-Erik Gustafsson, 69 år, Ryd
  17. Therese Kaskinen, 37 år, Väring
  18. Jörgen Frödelius, 57 år, Lerdala
  19. Anita Andersson, 71 år, Östermalm
  20. Lars Johansson, 63 år, Hentorp
  21. Ingela Johansson, 48 år, Tidan
  22. Ola Ekman, 22 år, Norrmalm
  23. Carina Pettersson, 54 år, Lunden
  24. Martin Bardh, 23 år, Käpplunda
  25. Annika Gustafsson, 35 år, Timmersdala
  26. Tord Lindqvist, 57 år, Centrum
  27. Maria Renner, 24 år, Ryd
  28. Michael Dahlqvist, 26 år, Östermalm
  29. Karin Hjärtqvist, 35 år, Värsås
  30. Sean Lager, 21 år, Norrmalm
  31. Eva Larsson, 62 år, Ryd
  32. Magnus Fransson, 48 år, Tidan
  33. Emma Andersson, 27 år, Norrmalm
  34. Ramin Rustami, 46 år, Lunden
  35. Margaretha Åslund, 62 år, Ekängen
  36. Mathias Hjärtqvist, 40 år, Värsås
  37. Eva Lindh, 68 år, Ryd
  38. Conny Bäck, 58 år, Norrmalm
  39. Camilla Meyner, 41 år, Centrum
  40. Göran Bergman, 58 år, Östermalm
  41. Emelie Sjöholm, 27 år, Berget
  42. Mikael Karlsson, 49 år, Östermalm
  43. Pia Lahger, 48 år, Norrmalm
  44. Tomas Frändén, 62 år, Havstena
  45. Solveig Ahlin, 68 år, Centrum
  46. Bengt Hagbjer, 64 år, Tidan
  47. Inger Gustafsson, 65 år, Ryd
  48. Ingvar Holgersson, 71 år, Hentorp
  49. Ann-Kristin Andersson, 55 år, Norrmalm
  50. Alf Norberg, 64 år, Ulveket
  51. Asima Pasalic, 62 år, Östermalm
  52. Anders Edlund, 37 år, Skultorp
  53. Dorota Johansson, 60 år, Ryd
  54. Jonny Alfredsson, 48 år, Locketorp
  55. Ida Eliasson, 27 år, Östermalm
  56. Pontus Lundin, 43 år, Centrum
  57. Lise-Lotte Sjöberg, 51 år, Hentorp
  58. Lars-Erik Lindh, 68 år, Ryd
  59. Ann-Louise Jonsson Friman, 37 år, Ryd
  60. Rickard Birath, 62 år, Ryd
  61. Linda Henricsson, 44 år, Säter
Skövde
0002-06835

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Leif Walterum, Kommunalråd,Forsby,49 år
  2. Paula Bäckman, Verksamhetschef,Skövde,42 år
  3. Ulrika Carlsson, Riksdagsledamot/Lärare,Vreten,49 år
  4. Orvar Eriksson, Ingenjör,Väring,64 år
  5. Gunvor Kvick, Undersköterska,Varola,60 år
  6. Andreas Gustafsson, Egen företagare,Skövde,30 år
  7. Shorik Adam, Arbetsmarknadscoach,Skövde,37 år
  8. Börje Johansson, Instruktör/Officer,Skövde,59 år
  9. Karin Thorstensson, Hudterapeut,Skövde,46 år
  10. Ulrika Johansson, Verksamhetsutvecklare,Skövde,42 år
  11. Michael Thorsell, Ingenjör,Skultorp,50 år
  12. Birgitta Johansson, Pensionär/Adjunkt,Skövde,68 år
  13. Fredrik Andersson, Säljare,Värsås,44 år
  14. Åsa Axelsson, Fritidspedagog,Skövde,43 år
  15. Jonny Nicklasson, Lantbrukare,Lerdala,50 år
  16. Bengt Olsson, Lantbrukare,Sventorp,66 år
  17. Kent Wäring, Butikschef,Tidan,61 år
  18. Ulrica Arnklint, Lantbrukare,Sventorp,40 år
  19. Therese Qwarfordt, Restaurangbiträde,Häggum,36 år
  20. Slejman Karadag, Egen företagare,Skövde,36 år
  21. Elina Carlsson Ruiter, Studerande,Sventorp, 23 år
  22. Klas Hedenberg, Adjunkt,Skövde,45 år
  23. Christina Nilsson, Administratör,Tidan,58 år
  24. Mats Eliasson, Assistent,Skövde,54 år
  25. Patrick Fredriksson, Ingenjör/Verksamhetsutvecklare,Lerdala,44 år
  26. Anders Assarsson, Arbetsledare,Väring,48 år
  27. Gösta Kvick, Lantbrukare,Varola,62 år
  28. Louice de Ron, CNC-tekniker,Skövde,32 år
  29. Lars Johansson, Skadereglerare,Skultorp,44 år
  30. Elizabeth Uimonen, Apotekschef,Skövde,54 år
  31. Reine Thorstensson, Tekniker,Skövde,49 år
Skövde Norra och Skövde Södra
0004-06298

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Ulla-Britt Hagström, Fil mag pedagogik
  2. Petter Fahlström, Restauranganställd
  3. Elin Elfverson, Kursadministratör
  4. Christer Winbäck, Riksdagsledamot
  5. Sara Blomqvist, Revisorassistent
  6. Kaj-Eve Enroth, F d överstelöjtnant
  7. Jacqueline Tjällman, Resurspedagog
  8. Douglas Hjalmarsson, F d rektor
  9. Louise Clausen, Kommunikatör
  10. Björn Spetz, Egen företagare
  11. Viola Lindén, Sjuksköterska,f d vårdlärare
  12. Mikael Kyhlberg, Säljare
  13. Elisabeth Fläring, Gymnasielärare
  14. Jan-Agne Hagström, Pensionär
  15. Ann Krantz, Produktions- och projektledare
  16. Sigurd Odenö, Pensionerad överstelöjtnant
  17. Inger-Lise Forsberg, Undersköterska/skötare
  18. Peter Larsson, Kulturarbetare
  19. Lena Enroth, Fru
  20. Stig Larsson, Ingenjör
  21. Anders Edskär-Wennberg, F d verktygsmakare
  22. Parvin Naseri, Undersköterska
  23. Alfred Renner, Inköpare
  24. Hans Clausen, Fotograf
  25. Lars Elfverson, Ingenjör
  26. Rikard Arenius, Egen företagare
  27. Hans Högsved, Beteendevetare
  28. Håkan Elwér, Pensionär
  29. Patric Blomqvist, Lärare
  30. Catarina Higgins, Rektor
Skövde
0003-07805

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Conny Brännberg, 58, kommunfullmäktiges ordförande, Södra Ryd
  2. Marianne Gustafson, 53, sjuksköterska, Vasastan
  3. Jan Sandelius, 68, pensionär, Vasastan
  4. Göte Carling, 70, pensionär, Timmersdala
  5. Nouhad Runesson, 46, etableringslots, Billingen
  6. Daniel Widmark, 32, grafiker/fotograf, Käpplunda
  7. Per-Agne Rytter, 55, verksamhetsledare, Igelstorp
  8. Arne Renström, 53, reparatör, Säter
  9. Sara Wallerman, 47, egen företagare, Billingen
  10. Emad Hanna, 48, tolk, Södra Ryd
  11. Bengt-Owe Ottosson, 66, Ulveket
  12. Mona Johansson, 63, vårdlärare, Billingen
  13. Jan-Evert Melkevik, 52, operatör, Vasastan
  14. Elsie Larsson, 74, pensionär, Norrmalm
  15. Leif Eriksson, 56, snickare, Skultorp
  16. Karl-Evert Rundqvist, 77, pensionär, Södra Ryd
  17. Lennart Lindbäck, 62, f.d. tågmästare, Billingen
  18. Arne Bister, 74, pensionär, Södra Ryd
Skövde
0068-08246

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Elisabeth Gustavsson, 60 år, Ekonom, Skövde
  2. Jasmin Vizlin, 46 år, Arbetsförmedlare, Skövde
  3. Janette Leinonen, 44 år, Mjukvaruingenjör, Billingsluttningen
  4. Roger Almgren, 48 år, Räddningschef, Rådene
  5. Amanda Nordell, 30 år, Ekolog, Hentorp
  6. Peter Sögaard, 55 år, Med. Dr., Horn
  7. Elisabet Brunnegård, 35 år, Socionom, Skövde
  8. Johan Örnemar, 43 år, Projektledare, Trängen
  9. Anna Thorén, 50 år, Administratör, Centrum
  10. Börje Johansson, 73 år, Folkbildare, Horn
  11. Eva-Lill Nilsson, 58 år, Gymnasielärare, Vreten
  12. Jukka Kemppainen, 50 år, Socialpsykolog, Skövde
  13. Zofia Hammerin, 28 år, Lärare, Skövde
  14. Mikael Franzén, 52 år, Systemutvecklare, N:a Lunden
  15. Marie-Louise Karlberg, 70 år, Bibliotekarie, Skultorp
  16. Christian Norberg, 30 år, Behandlingsassistent, Skövde
  17. Maj-Lis Lindholm, 49 år, Lärare, Värsås
Skövde
0055-07557

Moderaterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderaterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Katarina Jonsson, Kommunalråd, 49 år, Skövde
  2. Anders G Johansson, Officer, 42 år, Skövde
  3. Karin Malmsten, Major, 50 år, Skövde
  4. Johan Fogelberg, Fastighetsdirektör, 52 år, Skövde
  5. Magnus Hammar Borsch, Ombudsman, 34 år, Skultorp
  6. Torbjörn Bergman, Lantbrukare, 40 år, Säter
  7. Tord Gustafsson, F.d. kommunalråd, 69 år, Skövde
  8. Theres Sahlström, Leg. sjukgymnast, 38 år, Norrmalm
  9. Elisabeth Svalefelt, Sjuksköterska, 64 år, Värsås
  10. Marcus Nohlberg, Fil.Dr., 38 år, Billingen
  11. Martin Odenö, Nationalekonom, 41 år, Källegården
  12. Michael Nimstad, IT-företagare, 53 år, Skövde
  13. Philip Segell, F.d. överstelöjtnant, 67 år, Södra Ryd
  14. Anna Bergman, Biolog, 37 år, Säter
  15. Thomas Wahlberg, Överläkare, 47 år, Skövde
  16. Claes Beckman, Reseledare, 68 år, Frösve
  17. Clary Stark, Ledare, 48 år, Skövde
  18. Björn Håkansson, Specialistofficer, 28 år, Stöpen
  19. Anders Lindberg, F.d. överste, 68 år, Skövde
  20. Maria Stensby, Ombudsman, 22 år, Norrmalm
  21. Rohland Peterson, F.d. överstelöjtnant, 72 år, Skövde
  22. Marie Guhrén, Upphandlingskonsult, 60 år, Skultorp
  23. Lars Ove Källman, Arbetsförmedlare, 65 år, Norrmalm
  24. Gunilla Knutsson, Egenföretagare, 50 år, Skultorp
  25. John Khalaf, Egenföretagare, 55 år, Lunden
  26. Iréne Ulama, Församlingspedagog, 48 år, Väring
  27. Ingrid Bäfman, F.d. socialchef, 66 år, Skövde
  28. Sara Almqvist, Handläggare, 29 år, Skövde
  29. Anders Karlsson, Konsulent, 35 år, Horn
  30. Göran Hjert, Officer, 48 år, Skövde
  31. Per Tenning, Civilekonom, 64 år, Skövde
  32. Markus Wästefors, Officer, 27 år, Binneberg
  33. Jan-Erik Andersson, Pensionär, 70 år, Skultorp
  34. Inga Lill Mikkelsen, Ekonom, 61 år, Skövde
  35. Kristina Gustafsdotter, Biståndsbedömare, 67 år, Skövde
  36. Börje Wester, Pensionär, 69 år, Skövde
  37. Runa-Britt Lenngren, Pensionär, 72 år, Skultorp
  38. Sven Sundberg, Företagare, 74 år, Våmb
  39. Lars Englund, Pensionär, 70 år, Skövde
  40. Sophie Nohlberg, Beteendevetare, 34 år, Billingen
  41. Nicklas Johansson, Lärare, 40 år, Frösve
  42. Ragnar Zederfeldt, Ingenjör, 75 år, Skövde
  43. Per-Mikael Carlemalm, Officer, 42 år, Skövde
  44. Per Ström, Förrådsbiträde, 64 år, Norrmalm
  45. Karl Gustaf Eliasson, Samhällsbyggnadschef, 65 år, Skövde
  46. Gun Sandelius, Enhetschef, 64 år, Skövde
Skövde Norra och Skövde Södra
0001-09239

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Josef Fransson, 35,Riksdagsman
  2. Kenneth Källström, 54,Avdelningschef
  3. Tobias Andersson, 18,Studerande
  4. Michael Clarke, 35,Soldat
  5. Beatrice Barck, 45,Lastbilschaufför
  6. Göran Segerstedt, 60,Tekniker
Skövde Norra och Skövde Södra
0110-07267

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Kristina Hedenberg, Studerande
  2. Maria Flygare, Socialpsykolog
  3. Carlos Bobadilla, Lärare
  4. Martin Brosser, Studerande
  5. Dag Fredriksson, Ekolog
  6. Gabryjel Blom, Industriarbetare
  7. Hassan Hdidou, Samhällskomunikatör
  8. Elizabeth Fredriksson, Biolog
  9. Robert Barta, Boendehandläggare
  10. Inga Gunnardo, Barnsköterska 0-18 år
  11. Kristofer Barta, Fritidsledare
  12. Markus Nilsson, Busschaufför
  13. Dan Eklund, Personlig assistent
  14. Owe Johansson Åberg, Personlig assistent
  15. Asim Bratic´, Pensionär
  16. Christer Wahllöf, Speciallärare
  17. Carina Edlund, Frivårdsinspektör
  18. Reza Hamidiazad, CNC-operatör
Skövde
0005-06174

http://www.val.se