2014-09-13 06:51:13

Val till kommunfullmäktige i Örebro - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lena Baastad, kommunalråd, 40 år, Vintrosa
  2. Björn Sundin, kommunalråd, 44 år, Sörbyängen
  3. Agneta Blom, universitetslektor, 52 år, Väster
  4. Torgny Larsson, f.d. kommunalråd, 63 år, Väster
  5. Linda Smedberg, förskollärare, 28 år, Norr
  6. Yusuf Abdow, kommunanställd, 52 år, Mellringe
  7. Fisun Yavas, kommunalråd, 58 år, Norr
  8. Thomas Esbjörnsson, kommunalråd, 51 år, Norr
  9. Jessica Ekerbring, IT-projektledare, 42 år, Mellringe
  10. Jan Zetterqvist, LO-funktionär, 55 år, Vivalla
  11. Jennie Bergström, mångsysslare, 29 år, Väster
  12. Oscar Ragnarsson, trädgårdsmästare, 23 år, Hidingsta
  13. Camilla Andersson, LO-ombudsman, 49 år, Väster
  14. Per Lilja, butiksarbetare, 49 år, City
  15. Karin Sundin, pressekreterare, 42 år, Sörbyängen
  16. Ameer Sachet, arbetsförmedlare, 51 år, Väster
  17. Marie Brorsson, distriktssköterska, 47 år, Adolfsberg
  18. John Johansson, ombudsman, 32 år, Björkhaga
  19. Susann Wallin, elevassistent, 49 år, Norr
  20. Allan Armaghan, egen företagare, 59 år, City
  21. Carina Toro Hartman, lärare, 57 år, Norr
  22. Kenneth Nilsson, kanslichef, 38 år, Hovsta
  23. Ida Eklund, socionom, 27 år, City
  24. Frederick Axewill, personalvetare, 43 år, St. Mellösa
  25. Behnaz Afshar, egen företagare, 45 år, Brickeberg
  26. Victor Silwerfeldt, studerande, 27 år, City
  27. Inger Carlsson, kock, 62 år, Lillkyrka
  28. Hanna Altunkaynak, lärare, 45 år, Mellringe
  29. Eva Eriksson, lärare, 49 år, Norr
  30. Roger Andersson, pensionär, 69 år, City
  31. Sofia Lindstrand, bussförare, 39 år, Ölmbrotorp
  32. Lasse S Lorentzon, gymnasielärare, 47 år, Odensbacken
  33. Elisabeth Karlsson Zuaw, gymnasielärare, 58 år, Almby
  34. Martin Andersson, studerande, 23 år, City
  35. Anna Hedström, chef/ledare, 50 år, Rosta
  36. Nourouz Wanli, utbildningskonsult, 47 år, Brickeberg
  37. Semsa Popaja, generalsekreterare, 29 år, Baronbackarna
  38. Pell-Uno Larsson, pensionär, 73 år, City
  39. Sofia Märkel, studerande, 22 år, Baronbackarna
  40. Jonas Håård, gruppledare, 41 år, Almby
  41. Elvy Wennerström, 67 år, förskollärare, Vintrosa
  42. Jacob Höglund, utredare, 27 år, Väster
  43. Christina Kjellsdotter Ander, gymnasielärare, 48 år, Brickeberg
  44. Per-Ove Karlsson, kommunalarbetare, 52 år, Ormesta
  45. Gun Carlestam Lewin, pensionär, 74 år, City
  46. Timmy Leijen, terapeut, 53 år, Norr
  47. Eva Barrera Glader, statsvetare, 30 år, Norr
  48. Bulent Oktay, restaurangchef, 39 år, Väster
  49. Mayson Murad, utbildare, 52 år, Brickebacken
  50. Fredrik Bernhardtz, administratör, 26 år, City
  51. Ewa Andersson, pensionär, 66 år, Väster
  52. David Florin, studerande, 25 år, Ladugårdsängen
  53. Yvonne Nordström, administratör, 59 år, Almby
  54. Farhan Mohammad, tolk, 39 år, Varberga
  55. Jennan Hannah, statsvetare, 28 år, City
  56. Jonatan Zuaw, studerande, 19 år, Almby
  57. Lisbeth Jansson, socionom, 53 år, City
  58. Lars-Erik Johansson, pensionär, 68 år, Väster
  59. Lindha Wetterberg Gustavsson, f.d. socialchef, 64 år, City
  60. Thomas Sandberg, pappersbruksarbetare, 56 år, Norr
  61. Britten Uhlin, frivilligarbetare, 65 år, Sörbyängen
  62. Shahroz Wanli, tolk, 49 år, Vivalla
  63. Sara Mirzajanzadeh, konstpedagog, 31 år, Sörby
  64. Lars Ludvigsson, byggnadstekniker, 54 år, St. Mellösa
  65. Bodil Svensson, kommunanställd, 64 år, Hovsta-Gryt
  66. Per-Åke Sundkvist, terminalarbetare, 46 år, Mellringe
  67. Margareta Jansson, sjuksköterska, 67 år, Norr
  68. Kemal Hoso, logistiker, 39 år, Lillån
  69. Josefine Lundström, statistiker, 30 år, City
  70. Bengt Wentzel, f.d. ombudsman, 63 år, Norr
  71. Marianne Thor, pensionär, 70 år, City
  72. Mujo Hoso, pensionär, 69 år, Rosta
Lista 1
0002-06405
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lena Baastad, kommunalråd, 40 år, Vintrosa
  2. Björn Sundin, kommunalråd, 44 år, Sörbyängen
  3. Agneta Blom, universitetslektor, 52 år, Väster
  4. Torgny Larsson, f.d. kommunalråd, 63 år, Väster
  5. Linda Smedberg, förskollärare, 28 år, Norr
  6. Yusuf Abdow, kommunanställd, 52 år, Mellringe
  7. Fisun Yavas, kommunalråd, 58 år, Norr
  8. Thomas Esbjörnsson, kommunalråd, 51 år, Norr
  9. Jessica Ekerbring, IT-projektledare, 42 år, Mellringe
  10. Jan Zetterqvist, LO-funktionär, 55 år, Vivalla
  11. Jennie Bergström, mångsysslare, 29 år, Väster
  12. Oscar Ragnarsson, trädgårdsmästare, 23 år, Hidingsta
  13. Camilla Andersson, LO-ombudsman, 49 år, Väster
  14. Per Lilja, butiksarbetare, 49 år, City
  15. Karin Sundin, pressekreterare, 42 år, Sörbyängen
  16. Ameer Sachet, arbetsförmedlare, 51 år, Väster
  17. Marie Brorsson, distriktssköterska, 47 år, Adolfsberg
  18. John Johansson, ombudsman, 32 år, Björkhaga
  19. Susann Wallin, elevassistent, 49 år, Norr
  20. Allan Armaghan, egen företagare, 59 år, City
  21. Carina Toro Hartman, lärare, 57 år, Norr
  22. Kenneth Nilsson, kanslichef, 38 år, Hovsta
  23. Ida Eklund, socionom, 27 år, City
  24. Frederick Axewill, personalvetare, 43 år, St. Mellösa
  25. Behnaz Afshar, egen företagare , 45 år, Brickeberg
  26. Victor Silwerfeldt, studerande, 27 år, City
  27. Inger Carlsson, kock, 62 år, Lillkyrka
  28. Hanna Altunkaynak, lärare, 45 år, Mellringe
  29. Eva Eriksson, lärare, 49 år, Norr
  30. Roger Andersson, pensionär, 69 år, City
  31. Sofia Lindstrand, bussförare, 39 år, Ölmbrotorp
  32. Lasse S Lorentzon, gymnasielärare, 47 år, Odensbacken
  33. Elisabeth Karlsson Zuaw, gymnasielärare, 58 år, Almby
  34. Martin Andersson, studerande, 23 år, City
  35. Anna Hedström, chef/ledare, 50 år, Rosta
  36. Nourouz Wanli, utbildningskonsult, 47 år, Brickeberg
  37. Semsa Popaja, generalsekreterare, 29 år, Baronbackarna
  38. Pell-Uno Larsson, pensionär, 73 år, City
  39. Sofia Märkel, studerande, 22 år, Baronbackarna
  40. Jonas Håård, gruppledare, 41 år, Almby
  41. Elvy Wennerström, 67 år, förskollärare, Vintrosa
  42. Jacob Höglund, utredare, 27 år, Väster
  43. Christina Kjellsdotter Ander, gymnasielärare, 48 år, Brickeberg
  44. Per-Ove Karlsson, kommunalarbetare, 52 år, Ormesta
  45. Gun Carlestam Lewin, pensionär, 74 år, City
  46. Timmy Leijen, terapeut, 53 år, Norr
  47. Eva Barrera Glader, statsvetare, 30 år, Norr
  48. Bulent Oktay, restaurangchef, 39 år, Väster
  49. Mayson Murad, utbildare, 52 år, Brickebacken
  50. Fredrik Bernhardtz, administratör, 26 år, City
  51. Caroline Frankesjö Karlsson, Ombudsman, 25 år, Vivalla
  52. Thommy Södergård Åkesson, studerande, 21 år, St. Mellösa
  53. Fredrika Jakobsen, barnskötare, 45 år, Glanshammar
  54. Husein Hoso, pensionär, 58 år, City
  55. Annette Jansson, pensionär, 71 år, Ladugårdsängen
  56. Linus Haraldsson, arbetsledare, 27 år, City
  57. Ewa Andersson, pensionär, 66 år, Väster
  58. Alija Hoso, svarvare, 26 år, Norr
  59. Jennan Hannah, statsvetare, 28 år, City
  60. Karl Gustav Granberg, egen företagare, 68 år, Norr
  61. Yvonne Nordström, administratör, 59 år, Almby
  62. Lisbeth Jansson, socionom, 53 år, City
  63. Bo Fredriksson, socionom, 66 år, City
  64. Lindha Wetterberg Gustavsson, f.d. socialchef, 64 år, City
  65. Anders Karlsson, jobbar med funktionshindrade, 46 år, Hjärsta
  66. Britten Uhlin, frivilligarbetare, 65 år, Sörbyängen
  67. Robert Persson, handläggare, 60 år, Tybble
  68. Sara Mirzajanzadeh, konstpedagog, 31 år, Sörby
  69. Alf Mellberg, projektledare, 59 år, Oxhagen
  70. Bodil Svensson, kommunanställd, 64 år, Hovsta-Gryt
  71. Carl Henrik Nordström, 27 år, student, City
  72. Margareta Jansson, sjuksköterska, 67 år, Norr
  73. Kent Wallén, utvecklingsledare, 63 år, Ladugårdsängen
Lista 2
0002-06406
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lena Baastad, kommunalråd, 40 år, Vintrosa
  2. Björn Sundin, kommunalråd, 44 år, Sörbyängen
  3. Agneta Blom, universitetslektor, 52 år, Väster
  4. Torgny Larsson, f.d. kommunalråd, 63 år, Väster
  5. Linda Smedberg, förskollärare, 28 år, Norr
  6. Yusuf Abdow, kommunanställd, 52 år, Mellringe
  7. Fisun Yavas, kommunalråd, 58 år, Norr
  8. Thomas Esbjörnsson, kommunalråd, 51 år, Norr
  9. Jessica Ekerbring, IT-projektledare, 42 år, Mellringe
  10. Jan Zetterqvist, LO-funktionär, 55 år, Vivalla
  11. Jennie Bergström, mångsysslare, 29 år, Väster
  12. Oscar Ragnarsson, trädgårdsmästare, 23 år, Hidingsta
  13. Camilla Andersson, LO-ombudsman, 49 år, Väster
  14. Per Lilja, butiksarbetare, 49 år, City
  15. Karin Sundin, pressekreterare, 42 år, Sörbyängen
  16. Ameer Sachet, arbetsförmedlare, 51 år, Väster
  17. Marie Brorsson, distriktssköterska, 47 år, Adolfsberg
  18. John Johansson, ombudman, 32 år, Björkhaga
  19. Susann Wallin, elevassistent, 49 år, Norr
  20. Allan Armaghan, egen företagare, 59 år, City
  21. Carina Toro Hartman, lärare, 57 år, Norr
  22. Kenneth Nilsson, kanslichef, 38 år, Hovsta
  23. Ida Eklund, socionom, 27 år, City
  24. Frederick Axewill, personalvetare, 43 år, St. Mellösa
  25. Behnaz Afshar, egen företagare, 45 år, Brickeberg
  26. Victor Silwerfeldt, studerande, 27 år, City
  27. Inger Carlsson, kock, 62 år, Lillkyrka
  28. Hanna Altunkaynak, lärare, 45 år, Mellringe
  29. Eva Eriksson, lärare, 49 år, Norr
  30. Roger Andersson, pensionär, 69 år, City
  31. Sofia Lindstrand, bussförare, 39 år, Ölmbrotorp
  32. Lasse S Lorentzon, gymnasielärare, 47 år, Odensbacken
  33. Elisabeth Karlsson Zuaw, gymnasielärare, 58 år, Almby
  34. Martin Andersson, studerande, 23 år, City
  35. Anna Hedström, chef/ledare, 50 år, Rosta
  36. Nourouz Wanli, utbildningskonsult, 47 år, Brickeberg
  37. Semsa Popaja, generalsekreterare, 29 år, Baronbackarna
  38. Pell-Uno Larsson, pensionär, 73 år, City
  39. Elvy Wennerström, 67 år, förskollärare, Vintrosa
  40. Jonas Håård, gruppledare, 41 år, Almby
  41. Christina Kjellsdotter Ander, gymnasielärare, 48 år, Brickeberg
  42. Jacob Höglund, utredare, 27 år, Väster
  43. Gun Carlestam Lewin, pensionär, 74 år, City
  44. Per-Ove Karlsson, kommunalarbetare, 52 år, Ormesta
  45. Eva Barrera Glader, statsvetare, 30 år, Norr
  46. Timmy Leijen, terapeut, 53 år, Norr
  47. Mayson Murad, utbildare, 52 år, Brickebacken
  48. Bulent Oktay, restaurangchef, 39 år, Väster
  49. Ewa Andersson, pensionär, 66 år, Väster
  50. Fredrik Bernhardtz, administratör, 26 år, City
  51. Yvonne Nordström, administratör, 59 år, Almby
  52. David Florin, studerande, 25 år, Ladugårdsängen
  53. Jennan Hannah, statsvetare, 28 år, City
  54. Farhan Mohammad, tolk, 39 år, Varberga
  55. Lisbeth Jansson, socionom, 53 år, City
  56. Mohammed Ahmad Barkhad, ekonom, 49år, Vivalla
  57. Lindha Wetterberg Gustavsson, f.d. socialchef, 64 år, City
  58. Jonatan Zuaw, studerande, 19 år, Almby
  59. Britten Uhlin, frivilligarbetare, 65 år, Sörbyängen
  60. Lars-Erik Johansson, pensionär, 68 år, Väster
  61. Sara Mirzajanzadeh, konstpedagog, 31 år, Sörby
  62. Thomas Sandberg, pappersbruksarbetare, 56 år, Norr
  63. Bodil Svensson, kommunanställd, 64 år, Hovsta-Gryt
  64. Shahroz Wanli, tolk, 49 år, Vivalla
  65. Margareta Jansson, sjuksköterska, 67 år, Norr
  66. Lars Ludvigsson, byggnadstekniker, 54 år, St. Mellösa
  67. Josefine Lundström, statistiker, 30 år, City
  68. Per-Åke Sundkvist, terminalarbetare, 46 år, Mellringe
  69. Marianne Thor, pensionär, 70 år, City
  70. Kemal Hoso, logistiker, 39 år, Lillån
  71. Mujo Hoso, pensionär, 69 år, Rosta
Lista 3
0002-09469

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Rasmus Persson, 38 år, Kommunalråd, Ervalla
  2. Charlotte Edberger Jangdin, 51 år, Kantor, Almby
  3. Lars Johansson, 62 år, Naturvärnare, Näsby
  4. Elisabeth Malmqvist, 28 år, Politisk sekreterare, Vintrosa
  5. Per-Åke Sörman, 37 år, Landsbygdsutvecklare, Ervalla
  6. Hannah Ljung, 51 år, Marknadsförare, Centrum
  7. Seydou Bahngoura, 52 år, Mentor, Stora Mellösa
  8. Gunhild Wallin, 64 år, Barnmorska, Närkes Kil
  9. Johannes Hörngren, 21 år, Studerande, Mosås
  10. Helena Netz, 40 år, IT-konsult, Vintrosa
  11. Bo Åkerling, 62 år, Åkare, Asker
  12. Linda Larsson, 29 år, Lärare, Rosta
  13. Jimmy Nordengren, 35 år, Lärare, Centrum
  14. Maria Rönnbäck, 49 år, Politisk sekreterare, Södermalm
  15. Kamran Kabinejad, 39 år, Fritidsledare, Adolfsberg
  16. Karin Strömberg Lundqvist, 47 år, Egenföretagare, Vintrosa
  17. Henrik Karlsson, 20 år, Studerande, Brickebacken
  18. Regina Salenfors-Andersson, 59 år, Lantbrukare, Lännäs
  19. Börje Gustafsson, 77 år, Pensionär, Sörbyängen
  20. Fehret Hatic, 45 år, Busschaufför, Tybble
  21. Madelene Karlsson, 44 år, Fabriksarbetare, Lillkyrka
  22. Ingvar Bilock, 62 år, Säljare, Gällersta
  23. Håkan Gransten, 64 år, Kyrkogårdsföreståndare, Ervalla
  24. Christina Pettersson, 44 år, Pralinör, Glanshammar
  25. Kenneth Andersson, 48 år, Ekonom, Örebro
  26. Lars Jakobsson, 67 år, Lantbrukare, Lillkyrka
  27. Annika Tholster, 47 år, Kurator,Örebro
  28. Nils O Edwertz, 69 år, Pensionär, Solhaga
  29. Anders Gunnarsson, 66 år, Lantbrukare, Granhammar
  30. Björn Ingemarsson, 60 år, Ekologisk lantbrukare, Rinkaby
  31. Marita Andersson, 54 år, Ingenjör, Centrum
  32. Tony Cornelius, 46 år, Entreprenör, Örebro
  33. Torbjörn Axelsson, 58 år, Ingenjör, Hjärsta
  34. Håkan Larsson, 73 år, Örebro
  35. Christer Johansson, 69 år, Socionom, Centrum
  36. Michael Broberg, 20 år, Lokalvårdare, Örebro
Örebro
0004-08591

Djurens parti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Djurens parti

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Linus Wallin, 48 år, chaufför
  2. Malin Pettersson, 30 år, mammaledig boendestödjare
  3. Jonna Elf, 30 år, beteendevetare
  4. Maria Pettersson, 33 år, personlig assistent
  5. Madelen Väster, 31 år, rättsvetare
Örebro
1136-08967

Feministiskt initiativ

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Feministiskt initiativ

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Karolina Björk, 30 år, studerande, boendestödjare, Örebro
  2. Hala Raza, 23 år, socionom, Örebro
  3. Kim Mwangi, 29 år, studerande, Örebro
  4. Amanda Svalin, 24 år, statsvetare, Örebro
  5. Giannella Giusti, 34 år, tolk, Örebro
  6. Stina Ståhl, 47 år, leg. psykolog, Örebro
Örebro kommun
0532-08965

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Karolina Wallström, 47 år, kommunalråd, Glanshammar
  2. Azita Iranipour, 44 år, socionom, Örebro
  3. Henrik Leandersson, 25 år, studerande, Örebro
  4. Ulrica Solver-Gustavsson, 43 år, lärare, Örebro
  5. Marie Brodin, 42 år, kommunikationschef, Örebro
  6. Patrik Jämtvall, 36 år, områdesansvarig/förvaltare, Örebro
  7. Johan Pehrson, 46 år, riksdagsledamot, Örebro
  8. Åsa Johansson, 71 år, företagsledare, Örebro
  9. Martin Mestanza, 50 år, föreningskoordinator, Örebro
  10. Britta Bjelle, 73 år, f.d. generaldirektör, Örebro
  11. Johan Åqvist, 62 år, kriminalvårdare, Örebro
  12. Marianne Thyr, 56 år, ekonomiansvarig, Örebro
  13. Larz Lundberg, 69 år, egenföretagare, Örebro
  14. Zara Domargård, 36 år, pedagogisk resurs, Örebro
  15. Peter Ahlstrand, 61 år, företagare, Örebro
  16. Lars Modig, 53 år, VD, Örebro
  17. Börje Ström, 69 år, musikdirektör, Örebro
  18. Stina Odlingson, 22 år, studerande, Örebro
  19. Clas Rosdahl, 47 år, advokat, Örebro
  20. Linda Ahlén-Lindahl, 27 år, växlingsledare, Örebro
  21. Georg Barsom, 47 år, stadsdelsutvecklare, Örebro
  22. Susanna Runheim, 41 år, regionchef, Örebro
  23. Josef Hannason, 51 år, handläggare, Örebro
  24. Gabrielle Peteri, 58 år, konsultchef, Örebro
  25. Philip Kurt, 23 år, egenföretagare, Örebro
  26. Barbro Klaeson, 65 år, rektor, Örebro
  27. Gregor Zubicky, 59 år, konstnärlig chef, Örebro
  28. Ola Ström, 51 år, näringspolitisk chef, Örebro
  29. Britt-Marie Svensson, 66 år, pensionär, Örebro
  30. Yvonne Nilsson, 68 år, f.d. socialchef, Örebro
  31. Andreas Albonius, 19 år, studerande, Örebro
  32. Gunnel Körner, 69 år, socionom, Örebro
  33. Isak Bergdahl, 33 år, doktorand, Örebro
  34. Kerstin Cederström, 73 år, specialpedagog, Örebro
  35. Jerk Alton, 77 år, arkitekt, Glanshammar
  36. Karin Forsling, 42 år, statsvetare, Örebro
  37. Lars-Eric Gustafson, 49 år, entreprenör, Örebro
  38. Marika Westerberg, 66 år, lärare, Örebro
  39. Willhelm Sundman, 22 år, studerande, Örebro
  40. Carin Melin, 69 år, advokat, Örebro
  41. Jerker Lindgren, 52 år, politisk sekreterare, Örebro
  42. Berith Tedsjö-Winkler, 63 år, biblioteksassistent, Örebro
  43. Hugo Nilsson, 36 år, apotekare, Örebro
  44. Gunilla Werme, 58 år, sjuksköterska/skolsköterska, Örebro
  45. Mats Einestam, 55 år, arbetskonsulent, Örebro
  46. Gunilla Bursell, 69 år, intendent, Örebro
  47. Jonas Pehrson, 42 år, teknisk assistent, Örebro
  48. Susanna Bogren, 32 år, skötare, Örebro
  49. Emil Chandorkar, 40 år, vice VD/egenföretagare, Örebro
  50. Mats-Olof Liljegren, 52 år, politisk sekreterare, Örebro
  51. Fredrik Beckmann, 51 år, producent, Örebro
  52. Madeleine Sundqvist, 50 år, pressekreterare, Stora Mellösa
  53. Yngve Alkman, 74 år, egenföretagare, Örebro
Örebro kommun
0003-05605

Framstegspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Framstegspartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Lars Källström, egen företagare
  2. Roland Källström, skyddsvakt
  3. Anders Östlund, psykolog
Örebro
1233-09402

Kommunistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunistiska Partiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Maria Pohn, 46 år, sjuksköterska, Vivalla
  2. Magnus Hedman, 30 år, taxichaufför, Norrby
  3. Louisa Illacia, 27 år, assistent/arbetsledare, Norr
  4. Erling Bronsberg, 27 år, telefonist, Baronbackarna
  5. IdaSofia Johansson, 22 år, arbetslös, Norrby
  6. Filip Astvald, 27 år, lagerarbetare, Väster
  7. Lars Nordin, 59 år, grundskollärare, Glanshammar
  8. Ali Alhajahmad, 54 år, elevassistent, Varberga
  9. Manuel Vergara, 59 år, IT-ansvarig, Vivalla
  10. Morgan Petterson, 23 år, lärarstudent, Universitetsområdet
  11. Jan Tell, 63 år, biblioteksassistent, Tybble
  12. Johan Björklund, 34 år, bussförare, Vivalla
Örebro
0471-07615

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lennart Bondeson, Kommunalråd, Örebro
  2. Susanne Lindholm, Bitr.hotellchef, Centrum
  3. Behcet Barsom, Pol.sekreterare, Varberga
  4. Marlene Jörhag, Lärare, Garphyttan
  5. Anders Hagström, Företagare, Örebro
  6. Lars O Molin, Civilekonom, Örebro
  7. Sara Maxe, Kurator, Ladugårdsängen
  8. Marie Magnusson, Pol.sekreterare, Hovsta
  9. Johan Fahlström, Gymnasielärare, Garphyttan
  10. Gunn Öjebrandt, Arkivassistent, Brickeberg
  11. Anders Hagsten, Lärare, Almby
  12. Anna Theodossiou, Student, Örebro
  13. Urban Boström, Utvecklare IT, Örebro
  14. Ingalill Bergensten, Journalist, Brevens bruk
  15. Magnus Lagergren, Verksamh.strateg, Näsby
  16. Lilla Alkman, Larmoperatör, Örebro
  17. Anders Östman, Skolledare, Örebro
  18. Linda Makris, Lärare, Lundby
  19. Conny Harrysson, Ekonom, Hovsta
  20. Ulrika Schortz, Ekonom, Örebro
  21. Per Danielsson, Journalist, Brickeberg
  22. Elin Enes, Studerande, Varberga
  23. Edward Sköllerfalk, Verksamhetsledare, Örebro
  24. Sonja Kurt, Företagare, Örebro
  25. Bengt-Åke Gustafsson, But.chef, Glanshammar
  26. Erica Gidlöf, Diakon, Nya Hjärsta
  27. Sigvard Sundkvist, Fil.kand, Adolfsberg
  28. Fred Sjöberg, Kördirigent, Örebro
  29. Eva Sape, Inredn.arkitekt, Örebro
  30. Sven-Erik Sahlén, Fil.kand, Örebro
  31. Malin Silén, Fil.kand, Almby
  32. Jan Lindéh, Pastor, Örebro
  33. Birgitta Eklund, Pensionär, Norr Örebro
  34. Stefan Hideblad, Säljansvarig, Örebro
  35. Ana Jakobsson, Statsvetare, Odensbacken
  36. Nikolas Demitriades, Gymnasielärare, Örebro
  37. Inga-Lill Nordell, Adm.assistent, Södermalm
  38. Göran Wall, Instruktör, Örebro
  39. Kerstin Fjärrfors, Pensionär, Norrcity Örebro
  40. Magnus Niklasson, Ingenjör, Örebro
  41. Gunvor Sundmark, Fil.mag, Adolfsberg
  42. Gösta Andersson, Företagare, Tysslinge
  43. Ingrid Tvelin, Pensionär, Mellringe
  44. Owe Ranebäck, Redaktör, Väster
  45. Natela Backman, Civ.ingenjör, Väster
  46. Gjohn-Marko Berisha, Informatör, Brickebacken
  47. Ingeborg Elovsson, Föreståndare, Glanshammar
  48. Björn Junaeus, Pensionär, Örebro
  49. Carina Berg, Pastor, Odensbacken
  50. Göran Pettersson, Pensionär, Örebro
  51. Marianne Björk, Ekonomiass, Brickebacken
  52. Agne Ericsson, Statistikhandläggare, Hagaby
  53. Monica Jomfjäll, Eventkoordinator, Sörby
  54. Lennart Sundmark, Försäljn.chef, Adolfsberg
  55. Maria Marelius, Konsulent, Ladugårdsängen
  56. Lars B Stenström, Präst, Örebro
  57. Ann-Britt Ivarsson, Professor, Örebro
Örebro Norra och Örebro Södra
0068-07645

Landsbygdspartiet Oberoende

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Landsbygdspartiet Oberoende

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Erika Sörengård, 43 år, Trädgårdsmästare
Örebro
1011-08970

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Fredrik Persson, 43 år, kommunalråd, Latorp
  2. Ia Malmqvist, 51 år, kommunalråd, Ladugårdsängen
  3. Sara Richert, 41 år, miljöekonom, Sörby
  4. Niclas Persson, 25 år, proffsaktivist, Varberga
  5. Magnus Lander, 33 år, systemutvecklare, Tybble
  6. Gabriela Velasquez, 32 år, politisk sekreterare, Baronbackarna
  7. Erik Göök, 35 år, ekonom, Almby
  8. Malin Bjarnefors, 32 år, regionsekreterare, Rosta
  9. Marcus Willén, 42 år, präst, Örnsro
  10. Per Folkeson, 56 år, ekonomagronom, Baronbackarna
  11. Malena Bryngelsson, 37 år, lärare, Sörby
  12. Gunnar Oest, 70 år, pol. mag., Södermalm
  13. Jesper Räftegård, 31 år, musiker, Glanshammar
  14. Anneli Appelskog, 55 år, verksamhetschef, Eker
  15. Sten Lang, 62 år, lärare, Södra Ladugårdsskogen
  16. Lotta Sörman, 56 år, lärare, Nya Hjärsta
  17. Martin Arvidsson, 26 år, ptp-psykolog, Almby
  18. Julia Leanderson, 21 år, marknadsassistent, Viktoria
  19. Sebastian Molitor, 44 år, chaufför/miljökonsult, Garphyttan
  20. Abdifatah Saed Abukar, 36 år, student, Oxhagen
  21. Helena Bosved, 30 år, samhällsvetare, Latorp
  22. Jonas Eriksson, 47 år, riksdagsledamot, Sörby
  23. Anders Odel, 62 år, socionom/konsult, Vasastan
  24. Ann-Kristin Spåls, 41 år, lärare, Garphyttan
  25. Altansukh Demberel, 33 år, studiekonsulent/konstnär, Stortorp
  26. Camilla Hansén, 38 år, överförmyndarhandläggare, Brickeberg
  27. Johan Nyström, 67 år, pensionär, Sörby
  28. Catrin Steen, 32 år, fotograf, Nya Hjärsta
  29. Marcus Philipson, 31 år, Rosta
  30. Elin Hylander, 24 år, lärarstudent, Almby
  31. Rasmus Holmberg, 33 år, artist, Norrby/Pettersberg
  32. Ulrika Eriksson, 42 år, miljövetare, Ladugårdsängen
  33. Liza Sörberg, 46 år, konstvetare, Vasastan
  34. Katarina Folkeson, 21 år, studerande, Baronbackarna
  35. Emma Ode, 33 år, arkivarie, Örnsro
Örebro Norra
0055-07828
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Ia Malmqvist, 51 år, kommunalråd, Ladugårdsängen
  2. Fredrik Persson, 43 år, kommunalråd, Latorp
  3. Sara Richert, 41 år, miljöekonom, Sörby
  4. Niclas Persson, 25 år, proffsaktivist, Varberga
  5. Malin Bjarnefors, 32 år, regionsekreterare, Rosta
  6. Marcus Willén, 42 år, präst, Örnsro
  7. Gabriela Velasquez, 32 år, politisk sekreterare, Baronbackarna
  8. Erik Göök, 35 år, ekonom, Almby
  9. Magnus Lander, 33 år, systemutvecklare, Tybble
  10. Malena Bryngelsson, 37 år, lärare, Sörby
  11. Per Folkeson, 56 år, ekonomagronom, Baronbackarna
  12. Gunnar Oest, 70 år, pol. mag., Södermalm
  13. Anneli Appelskog, 55 år, verksamhetschef, Eker
  14. Sten Lang, 62 år, lärare, Södra Ladugårdsskogen
  15. Camilla Hansén, 38 år, överförmyndarhandläggare, Brickeberg
  16. Jesper Räftegård, 31 år, musiker, Glanshammar
  17. Julia Leanderson, 21 år, marknadsassistent, Viktoria
  18. Martin Arvidsson, 26 år, ptp-psykolog, Almby
  19. Sebastian Molitor, 44 år, chaufför/miljökonsult, Garphyttan
  20. Catrin Steen, 32 år, fotograf, Nya Hjärsta
  21. Altansukh Demberel, 33 år, studiekonsulent/konstnär, Stortorp
  22. Jonas Eriksson, 47 år, riksdagsledamot, Sörby
  23. Elin Hylander, 24 år, lärarstudent, Almby
  24. Anders Odel, 62 år, socionom/konsult, Vasastan
  25. Abdifatah Saed Abukar, 36 år, student, Oxhagen
  26. Helena Bosved, 30 år, samhällsvetare, Latorp
  27. Johan Nyström, 67 år, pensionär, Sörby
  28. Ann-Kristin Spåls, 41 år, lärare, Garphyttan
  29. Marcus Philipson, 31 år, Rosta
  30. Liza Sörberg, 46 år, konstvetare, Vasastan
  31. Lotta Sörman, 56 år, lärare, Nya Hjärsta
  32. Rasmus Holmberg, 33 år, artist, Norrby/Pettersberg
  33. Ulrika Eriksson, 42 år, miljövetare, Ladugårdsängen
  34. Katarina Folkeson, 21 år, studerande, Baronbackarna
  35. Emma Ode, 33 år, arkivarie, Örnsro
Örebro Södra
0055-07830

Moderaterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderaterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Anders Åhrlin, oppositionsråd, Lillkyrka, 36 år
  2. Maria Haglund, oppositionsråd, Väster, 50 år
  3. Daniel Granqvist, verksjurist, Adolfsberg, 42 år
  4. Sara Ishak, studerande, Varberga, 21 år
  5. Johan Kumlin, företagare, Öster, 47 år
  6. Sebastian Haraldsson, bitr. ombudsman, Centrum, 23 år
  7. Ronnie Palmén, senior, Centrum, 66 år
  8. Linn Andersson, avdelningschef, Väster, 32 år
  9. Johanna Reimfelt, företagare, Tysslinge, 32 år
  10. Stefan Stark, socialsekreterare, Lundby, 45 år
  11. Ulf Södersten, fd officer, Adolfsberg, 68 år
  12. Ewa Leitzler, grafiker, Öster, 56 år
  13. Jimmy Bucher, studerande, Centrum, 25 år
  14. Hossein Azeri, företagare, Adolfsberg, 58 år
  15. Maria Hedwall, studerande, Almby, 22 år
  16. Lars Elamson, pensionär, Väster, 66 år
  17. Gunilla Olofsson, senior, Lillkyrka, 71 år
  18. Eghbal Kamran, socionom, Adolfsberg, 49 år
  19. Sara Dicksen, jurist, Björkhaga, 41 år
  20. Emelie Jaxell, undersköterska, Almby, 26 år
  21. Anders Fensby, konsult, Gamla Hjärsta, 65 år
  22. Mustaf Cali Siyaad, konsulent, Brickebacken, 48 år
  23. Per-Anders Lundin, pensionerad polis, Öster, 68 år
  24. Liv Byström, boendestödjare, Ladugårdsängen, 27 år
  25. Magnus Larsson, ekonomichef, Adolfsberg, 42 år
  26. Anders Brandén, ekonom, Öster, 57 år
  27. Marcus Ahltun, grundskollärare, Ekeby-Almby, 32 år
  28. Carmen Cristofor, socionom, Väster, 54 år
  29. Carl-Johan Wase, universitetslärare, Norr, 32 år
  30. Mikael Millares, studerande, Askersby, 25 år
  31. Tomas Runnquist, entreprenör, Glanshammar, 50 år
  32. Malin Pålsson, ekonomiassistent, Centrum, 42 år
  33. Lennart Carlsson, trädgårdsmästare, Odensbacken, 67 år
  34. Ewy Eriksson, pensionär, Lillån, 70 år
  35. Krister Tornberg, fd hyresråd, Ladugårdsängen, 67 år
  36. Stig Westlén, fd vårdlärare, Adolfsberg, 69 år
  37. Sabri Altunkaynak, företagare, Mellringe, 54 år
  38. Jane Sahlin, ekonom, Öster, 66 år
  39. Simon Olow, studerande, Brickebacken, 23 år
  40. Krister Eriksson, företagare, Väster, 48 år
  41. Kim Hedbom, studerande, Universitetet, 23 år
  42. Isac Nordin, studerande, Eklunda, 24 år
  43. Svante Gyrulf, pensionär, Brickeberg, 67 år
Örebro Norra och Örebro Södra
0001-09297

Piratpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Erik Einarsson, 23, musikproducent, Örebro
  2. Marcus Schmidt, 27, sofist, Örebro
  3. Mathias Segerlund, 31, IT-konsult, Örebro
  4. Thomas Björkman, 39, IT-specialist, Vintrosa
  5. Joakim Antonsson, 29, kundtjänstmedarbetare, Örebro
  6. Ola Palm, 39, fastighetsekonom, Örebro
Örebro
0524-06624

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jonas Millard, 33, Kommunalråd
  2. Daniel Spiik, 37, Egen företagare
  3. Daniel Edström, 34, Nämndeman Sveriges Domstolar
  4. Sigvard Blixt, 66, Pensionär
  5. Anna Spiik, 31, Lokalvårdare
  6. Jimmy Larsson, 61, Egen företagare
  7. Habib Brini, 65, Egen företagare
  8. Laszlo Petrovics, 74, Pensionär
  9. Julia Kronlid, 34, Socialpedagog
  10. Leif Persson, 67, Pensionär
  11. Peter Fredriksson, 54, Tjänsteman
  12. Ulf Nilsson, 68, Nämndeman
  13. Per Hofstedt, 61, Skogsarbetare
Örebro kommun
0110-05852

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jessica Karlqvist, Gymnasielärare, Örebro
  2. Murad Artin, Kommunalråd, Örebro
  3. Cecilia Lönn Elgstrand, Sekreterare, Örebro
  4. Martha Wicklund, Kriminalvårdare, Örebro
  5. Stefan Nilsson, Färdtjänstchaufför, Örebro
  6. Hans Holberg, f.d.Lärare, Örebro
  7. Öystein Thorsen, Egenföretagare, Örebro
  8. Åsa Häggström, f.d.Lärare, Örebro
  9. Malin Nilsson, socionom, Örebro
  10. Ellen Eklund, Psykologstudent, Örebro
  11. Tore Mellberg, Pensionär, Garphyttan
  12. Linn Josefsson, Miljöcontroller, Örebro
  13. Sunil Jajasoorija, Livsmedelsarbetare, Odensbacken
  14. Birgitta K-Feldgrill, Undersköterska, Örebro
  15. Emil Menhem, Student, Örebro
  16. Oscar Klemo, Egenföretagare, Örebro
  17. Christina Hermansson Plašon, leg.Röntgensjuksköterska, Bocksboda
  18. Henric Elgstrand, Socialsekreterare, Örebro
  19. Svetlana Menhem, Maskinoperatör, Örebro
  20. Kåge Svensson, Lagerarbetare, Örebro
  21. Jeanette Hermansson Rapp, Kulturarbetare, Örebro
  22. Andrej Wicklund, Kontorsansvarig, Örebro
  23. Maria Westerholm, Elevassistent, Örebro
  24. Lisbeth Lund, Pensionär, Örebro
  25. Barbara Brolinson Komnik, f.d.Socionom, Örebro
  26. Eva Sohlborg, Socialsekreterare, Gällersta
  27. Conny Sandström, Boendestödjare, Örebro
  28. Gunnel Lindblom, f.d.Barnmorska, Örebro
  29. Martin Johnstone, IT-Support, Örebro
  30. Janette Nielsen, Studerande, Örebro
  31. Annette Ohlsson, Socialsekreterare, Örebro
  32. Andreas Lupieri, Datainsamlare, Örebro
  33. Linda Häggström, Personlig Assistent, Örebro
  34. Chafic Dana, Vakthavande befäl Hinseberg, Örebro
  35. Hassan Alizadeh, Elingenjör, Brickeberg
  36. Savi Johansson, Undersköterska, Stora Mellösa
  37. Tomas Hjort, Folkbildare, Kilsmo
  38. Mahdi Warsama, Lärare, Örebro
  39. Malin Tinjan, Administratör, Örebro
Örebro Norra och Örebro Södra
0005-06568

Örebropartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Örebropartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Markus Allard, 24, student
  2. Tekla Alsbjer, 19, student
  3. Axel Frick, 21, kundtjänstmedarbetare
  4. Ante Wiklund, 21, fritidspedagog
  5. Jennifer Carzties, 19, servitris
  6. Edvard Welander, 23, boendestödjare
  7. Annie Duberg, 19, barnskötare
  8. Robin Larsson, 22, elektriker
  9. Karolina Frick, 24, lärarstudent
  10. Elmer Grandin, 19, musiker
  11. Emilia Nilsson, 19, servitris
  12. Viktor Hansson, 26, student
  13. Matilda Hellmén, 21, servitris
Örebro kommun
1152-08961

http://www.val.se