2014-09-13 06:51:13

Val till kommunfullmäktige i Skellefteå - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lorents Burman, 49 år, Lillkågeträsk
  2. Monica Widman-Lundmark, 51 år, Byske
  3. Tomas Marklund, 61 år, Morön
  4. Ann Åström, 44 år, Byske
  5. Fredrik Stenberg, 26 år, Ursviken
  6. Emilia Hallin, 25 år, Ersmark
  7. Valter Stenberg, 58 år, Kåge
  8. Carina Lundmark, 51 år, Jörn
  9. Daniel Enwall, 31 år, Sunnanå
  10. Åsa Karlsson, 41 år, Skråmträsk
  11. Kamel Mnad, 52 år, Kåge
  12. Susanne Lantto, 46 år, Sjungande dalen
  13. Erik Vikström, 18 år, Boliden
  14. Annika Bray, 55 år, Skellefteå
  15. Robert Ignberg, 44 år, Sörböle
  16. Gunilla Lundström, 50 år, Ersmark
  17. Tomas Teglund, 46 år, Boliden
  18. Agneta Burman-Ljungblad, 62 år, Stämningsgården
  19. Peter Stensmar, 50 år, Jörn
  20. Elizabeth Westerlund, 54 år, Sandfors
  21. Martin Eliasson, 40 år, Skellefteå
  22. Gunnel Sandström, 58 år, Bäckliden
  23. Peter Lundberg, 46 år, Sörböle
  24. Marie Lundquist, 49 år, Byske
  25. Lars Lundmark, 47 år, Älvsbacka
  26. Astrid Svanborg, 58 år, Skellefteå
  27. Jan Johansson, 50 år, Båtvik
  28. Elsy Larsson, 63 år, Sjungande dalen
  29. Klas Bergman, 47 år, Mobacken
  30. Raija Melender, 68 år, Boliden
  31. Dennis Lindmark, 39 år, Sunnanå
  32. Lilian Westerlund-Parbring, 69 år, Sunnanå
  33. Anders Svedjevik, 56 år, Sörböle
  34. Veronica Lindholm, 29 år, Kusmark
  35. Lars-Erik Lidman, 60 år, Kåge
  36. Anna Nyström, 36 år, Byske
  37. Per Lindbäck, 59 år, Norrböle
  38. Lena Håkansson, 66 år, Kåge
Skellefteå Norra
0002-05910
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lorents Burman, 49 år, Lillkågeträsk
  2. Monica Widman-Lundmark, 51 år, Byske
  3. Evelina Fahlesson, 29 år, N Renbergsvattnet
  4. Daniel Ådin, 41 år, Alhem
  5. Maria Marklund, 59 år, Yttervik
  6. Kenneth Fahlesson, 62 år, N Renbergsvattnet
  7. Caroline Cercio, 37 år, Skelleftehamn
  8. Robert Eskelinen, 42 år, Burträsk
  9. Helen Englund-Åberg, 49 år, Lövånger
  10. Bertil Almgren, 60 år, Morön
  11. Maria Burlin, 44 år, Älvsbacka
  12. Jonas Segerlund, 40 år, Ursviken
  13. Anna Lundström, 28 år, Bureå
  14. Iosif Karambotis, 55 år, Morön
  15. Jonna Lundgren, 27 år, Älvsbacka
  16. Ola Burström, 64 år, Anderstorp
  17. Britt-Marie Nyhlén, 59 år, Bergsbyn
  18. Felix Marklund-Norén, 20 år, Älvsbacka
  19. Anna-Britta Lundberg, 68 år, Skellefteå
  20. Pierre Lidström, 37 år, Skelleftehamn
  21. Karin Lundqvist, 48 år, Lövånger
  22. Börje Lindström, 62 år, Bureå
  23. Jasmine Ravaghi, 55 år, Moröhöjden
  24. Staffan Asplund, 63 år, Bureå
  25. Anna-Sara Sorsén, 38 år, Örviken
  26. Stefan Hofverberg, 41 år, Bergsbyn
  27. Elenor Öhlund, 45 år, Bergsbyn
  28. Fredrik Lundberg, 40 år, Hjoggböle
  29. Solweig Widmark-Andersson, 61 år, Sunnanå
  30. Tomas Andersson, 57 år, Burträsk
  31. Boel Berggren, 64 år, Skellefteå
  32. Hans Westin, 66 år, Moröbacke
  33. Gun-Marie Johansson, 74 år, Prästbordet
  34. Marcus Burman, 36 år, Skelleftehamn
  35. Ewa Eriksson, 51 år, Ostvik
  36. Daniel Sjögren, 34 år, Örviken
  37. Rose-Marie Lundström, 51 år, Kåge
  38. Jonny Nilsson, 58 år, Anderstorp
  39. Maud Ådin, 62 år, Bodbysund
  40. Torbjörn Lundström, 64 år, Lövånger
  41. Gunilla Andersson, 46 år, Ursviken
  42. Ingemar Wikström, 69 år, Burträsk
  43. Katarina Köhler, 60 år, Ursviken
  44. Ove Forsman, 54 år, Moröhöjden
  45. Anne Enmark, 58 år, Stämningsgården
Skellefteå Södra
0002-05913

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Daniel Öhgren, 36 år, ekonom, Älvsbacka
  2. Maria Sandström, 44 år, företagare, Norrlångträsk
  3. Carina Sundbom, 52 år, kundtjänsthandläggare, Södra Hedensbyn
  4. Markus Lindgren, 26 år, lantbrukare, Ragvaldsträsk
  5. Sture Andersson, 54 år, företagare, Burträsk
  6. Gunilla Hedlund, 55 år, sjuksköterska, Västra Hökmark
  7. Håkan Andersson, 53 år, civilingenjör, Kåge
  8. Kjell Bergmark, 41 år, kulturgeograf, Degerbyn
  9. Gabriella Rymark, 43 år, verksamhetschef, Norrböle
  10. Maria Kabatanya, 35 år, journalist, Skellefteå Centrum
  11. Fredrik Åberg, 43 år, företagare, Vebomark
  12. Kurt Vallmark, 70 år, fd köpman, Ragvaldsträsk
  13. Helena Moen, 33 år, statsvetare, Ljusvattnet
  14. Henrik Vallmark, 36 år, försäljningsingenjör, Älvsbacka
  15. Maria Bernsson, 45 år, språklärare, Myckle
  16. Ulf Hartman, 60 år, inköpare, Skelleftehamn
  17. Karima Penahi, 54 år, översättare, Lund
  18. Pär Brubäcken, 44 år, gymnasielärare, Älvsbacka
  19. Barbro Holmlund, 60 år, distriktssköterska, Medle
  20. Tobias Holmström, 27 år, ingenjör, Morön
  21. Stig Axelsson, 54 år, säljchef, Bygdsiljum
  22. Eva Enqvist, 70 år, pensionär, Selet/Lövånger
  23. Valter Stenmark, 72 år, visionär, Gummarksheden
  24. Patrik Stål, 34 år, enhetschef, Ostvik
  25. Ann-Christin Falkman, 63 år, boendehandledare, Bureå
  26. Stig Eriksson, 57 år, lagerarbetare, Bodbysund
  27. Agneta Pohjanen, 63 år, fritidskonsulent, Bergsbyn
  28. Anders Rutdal, 48 år, ingenjör, Kåge
  29. Marie L Hedström, 57 år, godsmottagare, Älvsbacka
  30. Hillevi Forsgren, 50 år, trädgårdskonsult, Morön
  31. Tore Gabrielsson, 69 år, pensionär, Selet/Lövånger
  32. Leif Holmqvist, 70 år, småföretagare, Kåge
  33. Maria Forssell fd Waller, 48 år, operationssköterska, Sörböle
  34. Stig Stefansson, 67 år, lantbrukare, Svarttjärn
  35. Peter Forsberg, 44 år, jägare, Kusmark
  36. Olga Izerman, 26 år, administratör, Anderstorp
  37. Siri Skogh-Wikström, 73 år, pensionär, Lövånger
  38. Stig Gustavsson, 69 år, fd konsulent, Boliden
Skellefteå Kommun
0004-07628

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Andreas Vesterberg, Älvbacka
  2. Ida Lindh, Mobacken
  3. Jens Wennberg, Anderstorp
  4. Catharina Falk, Myckle
  5. Håkan Lindh, Ursviken
  6. Stina Engström, Boviksbadet
  7. Lars Åhman, Mobacken
  8. Birgitta Burström, Vitberget
  9. Olof Hasslow, Skellefteå
  10. Inger Sundbom, Fällfors
  11. Glenn Wikman, Skellefteå
  12. Åsa Gustafsson, Burträsk
  13. Jim Lindberg, Skellefteå
  14. Gūnter Larsson, Burträsk
  15. Jeanette Gustafsson, Skellefteå
  16. Anders Galin, Bureå
  17. Christine Pettersson, Nyfors
  18. Christoffer Engström, Mobacken
  19. Cathrine Lindh, Ursviken
  20. Roland Löfmark, Anderstorp
  21. Kerstin Olofsson, Östra Falmark
  22. Inger Andersson-Öberg, Ursviken
  23. Johan Sundelin, Skellefteå
  24. Inger Lundqvist, Skellefteå
  25. Erik Lundgren, Skellefteå
  26. Anita Gustavsson, Byske
  27. Anders Östlund, Tjärn
  28. Gun Westin, Sjungande Dalen
  29. Kurt Karlsson, Byske
  30. Anita Lundgren, Skellefteå
  31. Thomas Lundström, Kåge
  32. Ruth Lundgren, Skellefteå
  33. Tore Söderström, Skellefteå
  34. Ulla Bråndal, Burträsk
  35. Philip Cohen, Bergsbyn
Skellefteå Norra & Skellefteå Södra
0003-06664

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lennart Hägglund, handelsanställd, Byske
  2. Charlotta Enqvist, studerande, Anderstorp
  3. Andreas Hjelmberg, socionom, Skelleftehamn
  4. Lena Sandberg, sjuksköterska, Gärdsmark
  5. Petter Ershag, företagare, Drängsmark
  6. Lena Forsman, diakon,Norrböle
  7. Gustav Jacobson, ungdomspastor, Älvsbacka
  8. Sara Åström, rättsvetarstudent, Åbyn
  9. Peter Marksén, säljare, Bureå
  10. Agneta Renman-Lindegren, företagare, Renholmen
  11. Per-Ivar Skogqvist, verkstadsarbetare, Drängsmark
  12. Åsa Gustavsson, yrkeslärare, Skellefteå centralort
  13. Olav Eriksson, fabriksarbetare, Ersmark
  14. Anna Selberg, politisk sekreterare, Sjöbotten
  15. Joel Lindegren, lastbilschaufför, Renholmen
  16. Yvonne Fransson, handläggare, Degerbyn
  17. Erik Norberg, produktionstekniker, Österjörn
  18. Rosalie Keller, Drängsmark
  19. Alvar Lindberg, evangelist, Skellefteå centralort
  20. Frida Forssell, lärare, Medle
  21. Janeric Ershag, företagare, Ålund
  22. Anders Forssell, fastighetsägare, Medle
  23. Jim Wiksten, kirurg, Vitberget
Skellefteå Norra
0068-06184
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lennart Hägglund, handelsanställd, Byske
  2. Charlotta Enqvist, studerande, Anderstorp
  3. Andreas Hjelmberg, socionom, Skelleftehamn
  4. Lena Sandberg, sjuksköterska, Gärdsmark
  5. Petter Ershag, företagare, Drängsmark
  6. Lena Forsman, diakon, Norrböle
  7. Peter Marksén, säljare, Bureå
  8. Agneta Renman-Lindegren, företagare, Renholmen
  9. Gustav Jacobson, ungdomspastor, Älvsbacka
  10. Marika Vallgren, sjuksköterska, Vebomark
  11. Thomas Nordenstam, redovisningskonsult, Lövånger
  12. Stina Mojeri, vårdbiträde, Skellefteå centralort
  13. Per-Olof Marklund, seniorkonsult, Sörböle
  14. Liselott Åström, sjuksköterska, Sjöbotten
  15. Alvar Lindberg, evangelist, Skellefteå centralort
  16. Elwy Mellergård, administratör, Sunnanå
  17. Karl-Gustav Lilja, sjuksköterska, Ursviken
  18. Anna-Lis Henfridsson, pensionär, Burträsk
  19. Alexander Dahlkvist, studerande, Anderstorp
  20. Anna-Greta Vallgren, pensionär, Bureå
  21. Anders Fransson, butikschef, Degerbyn
  22. Åsa Gustavsson, yrkeslärare, Skellefteå centralort
  23. Stig-Lennart Jonsson, EFS-präst, Bureå
Skellefteå Södra
0068-06185

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Hans Brettschneider, 48 år Företagare Morön
  2. Kristin Fungdal Öhman, 39 år Företagare Vebomark
  3. Rune Wästerby, 58 år Byggnadsantikvarie Ragvaldsträsk
  4. Ulrika Hjonequist, 47 år Företagare Prästbordet
  5. Toseef Javaid, 38 år Civilekonom Prästbordet
  6. Daniela D'Angelo Wikström, 56 år Arkitekt Prästbordet
  7. Milad Razani, 52 år Boendeassistent Anderstorp
  8. Elisabeth Abdegon, 45 år Lärare Karlgård
  9. Dennis Johansson, 38 år Civilingenjör Medle
  10. Giulia Frigo Dahlgren, 44 år Doktor Medle
  11. Magnus Hjonequist, 40 år Handläggare Prästbordet
  12. Runa Ceder, 38 år Kreatör Centrum
  13. Jan-Erik Engman, 68 år Pensionär Yttervik
  14. Ingegerd Saarinen, 67 år Pensionär Karlgård
  15. Benny Lindqvist, 70 år Frilansare Bergsbyn
  16. Ayna Rönnblom, 68 år fd. Lärare Sörböle
  17. Lars Johansson, 69 år Pensionär Sörböle
  18. Håkan Nilsson, 55 år Butikschef Medlefors
Skellefteå Norra och Skellefteå Södr
0055-05666

Moderaterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderaterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Andreas Löwenhöök, 30, oppositionsråd, Skellefteå centrum
  2. Anette Lindgren, 54, lärare, Östra Falmark
  3. Johan Söderberg, 30, revisor, Vitberget
  4. Micaela Molin, 26, kommunikatör, Skellefteå centrum
  5. Henry Andersson, 53, chaufför, Burträsk
  6. Lenita Hellman, 30, ingenjör, Moröhöjden
  7. John Backvid, 22, lärarvikarie, Morön
  8. Sanna Wellmark, 18, studerande, Klutmark
  9. Nils E Vesterberg, 43, jurist, Sörböle
  10. Gunilla Andersson, 69, pensionär, Anderstorp
  11. Olle Karlsson, 60, företagare, Sunnanå
  12. Elin Segerstedt Söderberg, 27, sjuksköterska, Vitberget
  13. Gunnar Fransson, 68, f.d. VD, Bureå
  14. Erika Häggblad, 43, barnmorska, Morön
  15. Kasper Huuska, 42, inköpare, Sunnanå
  16. Eva Fransson, 67, f.d. läkarsekreterare, Bureå
  17. Joakim Stighäll, 23, taxichaufför, Skellefteå centrum
  18. Ramona Rönnkvist, 30, key account manager, Ragvaldsträsk
  19. David Lindgren, 58, byggföretagare, Östra Falmark
  20. Sandra Lindgren, 24, egen företagare, Orrliden
  21. Dick Hellman, 31, säljare, Moröhöjden
  22. Elisabeth Öhmark, 76, f.d. hemtjänstchef, Lövånger
  23. Kjell Lindström, 54, systemvetare, Prästbordet
  24. Annica Nilsson, 57, undersköterska, Lövånger
  25. Sören Andersson, 69, fd företagsledare, Anderstorp
  26. Marica Zetterquist, 32, studerande, Ursviken
  27. Emil Ezatinia, 23, studerande, Sörböle
  28. Lars-Eric Burman, 64, konsult, Skellefteå centrum
  29. Britt-Inger Lindmark, 67, f.d. banktjänsteman, Burträsk
  30. Peter Nyman, 29, snickare, Bureå
  31. Åsa Ellegard, 56, ekonom, Morö Backe
  32. Johannes Björk, 38, lärare, Bureå
  33. Viktoria Eriksson, 44, sjuksköterska, Stämningsgården
  34. Emil Stighäll, 21, fastighetsskötare, Sunnanå
  35. Charlotte Müntzing Ekander, 21, studerande, Skellefteå
  36. Rob Eriksson, 75, pensionär, Prästbordet
Skellefteå Norra och Skellefteå Södr
0001-08711

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Roland Östlund, 63, egen företagare, Skellefteå
  2. Robert Wallström, 46, egen företagare, Bureå
  3. Per Olofsson, 60, pensionär, Skellefteå
  4. Peter Lindkvist, 56, fabriksarbetare, Skellefteå
Skellefteå
0110-08646

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Agneta Hansson, Skellefteå, Antikvarie
  2. Joakim Wallström, Frostkåge, Egenföretagare
  3. Jeanette Velander, Skellefteå, Socialsekreterare
  4. Filip Palukka, Skellefteå, Studerande
  5. Lina Lindahl, Skellefteå, Fotograf
  6. Hans-Eric Wallin, Mångbyn, Industriarbetare
  7. Lova Torstensson, Skellefteå, Sjuksköterska
  8. Thomas Hashemi, Boliden, Sjuksköterska
  9. Weidan Gong, Skellefteå, AT-läkare
  10. Peter Bergman, Skellefteå, Byggnadsingenjör
  11. Ulrika Lindström, Byske, Undersköterska
  12. Mikke Ejrevi, Skellefteå, Bibliotekschef
  13. Lilian Nilsson, Skellefteå
  14. Arash Vahdat, Skellefteå, Universitetslektor
  15. Christina Nyström, Skellefteå, Specialpedagog
  16. Fredrik Sjöström, Skellefteå, Sjuksköterska
  17. Jenny Lawes, Skellefteå, Studerande
  18. Lars Carlsson, Skellefteå, Mätningsingenjör
  19. Pia Risan, Skellefteå, Lärare
  20. Erik Nyström, Skellefteå, Socialsekreterare
  21. Josefin Hansson, Skellefteå, Arbetslös
  22. Jonas Andersson, Skellefteå, Studerande
  23. Annette Stenmark, Skellefteå, Socialsekreterare
  24. Torbjörn Häggmark, Östra Hjoggböle, Ytbehandlare
  25. Jenny Nilsson, Bureå, Socialsekreterare
  26. Erik Wikström, Örviken, Ekonom
  27. Ulrika Larsson, Skellefteå, Undersköterska
  28. Göran Hansson, Skellefteå, Skådespelare
  29. Sara Bergman, Skellefteå, Lärare
  30. Simon Vesterlund, Skellefteå, Studerande
Skellefteå Norra och Skellefteå Södr
0005-07022

http://www.val.se