2014-09-13 06:51:13

Val till landstingsfullmäktige i Värmlands län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Ulric Andersson, landstingsråd, Munkfors
  2. Monica Gundahl, fritidskonsulent, Karlstad
  3. Mats Sandström, socionom, Kil
  4. Ingela Wretling, politisk sekreterare, Karlstad
  5. Erik Olsson, Karlstad
  6. Ann-Marie Larsson, enhetschef, Skoghall
  7. Hans Magnusson, föreståndare, Deje
  8. Christina Wahrolin, Karlstad
  9. Mats Thunér, Karlstad
  10. Jessica Hildén, undersköterska, Kil
  11. Per Aspengren, socionom/terapeut, Skoghall
  12. Birgitta Gauffin, verksamhetsledare, Karlstad
  13. Lennart Halvarsson, präst, Karlstad
  14. Monica Bergkvist Andersson, sjuksköterska, Karlstad
  15. Gert Björnvall, assistent, Forshaga
  16. Myrna Labusan Jönsson, undersköterska, Forshaga
  17. Andreas Johansson, säljare, Karlstad
  18. Carina Strömberg, regionalt skyddsombud, Karlstad
  19. Tomas Riste, regionråd, Karlstad
  20. Eva-Mi Tapper, skådespelare/teaterpedagog, Deje
  21. Kenneth Eriksson, läromedelsrepresentant,Forshaga
  22. Amira Nahra, auktoriserad tolk, Karlstad
  23. Mikael Johansson, skolledare, Kil
  24. Catharina Skåhlberg, förskollärare, Karlstad
  25. Bertil Hagelin, Forshaga
  26. Anne Carlén Hellgren, personlig assistent, Hammarö
  27. Pär Lundberg, kyrkoherde, Karlstad
  28. Marian Gustavsson, personlig assistent, Forshaga
  29. Sune Ekbåge, pensionär, Karlstad
  30. Isabell Lindalen, ombudsman, Karlstad
  31. Thomas Rehn, ombudsman, Karlstad
  32. Pia Torstensson, verksamhetsledare, Deje
  33. Kenneth Larsson, säkerhetssamordnare, Karlstad
  34. Anna-Lena Rudberg, lärare/företagare, Karlstad
Centrala valkretsen
0002-05698
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Ulric Andersson, landstingsråd, Munkfors
  2. Inga-Lill Röhr, ekonomibiträde, Kristinehamn
  3. Per Gruvberger, lärare, Filipstad
  4. Aurea Rioflorido Karlsson, undersköterska, Storfors
  5. Jomark Polintan, boendestödjare, Filipstad
  6. Marina Isaksson, lärare, Filipstad
  7. Lars Johansson, fd pensionshandläggare, Kristinehamn
  8. Monica Iversen, Filipstad
  9. Bo Andersson, ombudsman, Kristinehamn
  10. EvaLotta Härdig-Eriksson, undersköterska, Storfors
  11. Olle Engström, vaktmästare, Lesjöfors
  12. Ann-Marie Lindström, distriktssköterska, Kristinehamn
  13. Glenn Aspnes, produktionstekniker, Storfors
  14. Bisera Bucuk, personlig assistent, Kristinehamn
  15. Samuel Carlén, utbildare, Kristinehamn
  16. Heléne Larsson Saikoff, fd banktjänsteman, Brattfors
  17. Hans Jildesten, kommunalråd, Storfors
  18. Camilla Andreasson, jobbkonsult, Kristinehamn
  19. Lisa Karlsson, fd lärare, Kristinehamn
  20. Birgitta Geijer, frisör, Filipstad
Östra valkretsen
0002-05710
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Ulric Andersson, landstingsråd, Munkfors
  2. Eva-Lena Gustavsson, pastor, Torsby
  3. Göran Eriksson, flyktingvägledare, Bergsäng
  4. Jessica Larsson, undersköterska, Uddeholm
  5. Jan Bohlin, Hagfors
  6. Pia Falk, undersköterska, Munkfors
  7. Mathias Andersson, svetsare/montör, Munkfors
  8. Helena Anshammar, byggingenjörsstudent, Sunne
  9. Stanley Nilsson, elektriker, Torsby
  10. Ann-Christine Janhagen Olsén, gymnasielärare, Ekshärad
  11. Lars Jonsson, Rottneros
  12. Åsa Johansson, specialpedagog, Hagfors
  13. Ingemar Tönnberg, tjänsteman, Hagfors
  14. Ann-Sofie Ronacher, föreståndare, Uddeholm
  15. Johan Bonander, präst, Östmark
  16. Birgit Dahlgren, undersköterska, Likenäs
  17. Håkan Lindh, Torsby
  18. Mia Gerke, resursassistent, Torsby
  19. Ulla Lundh, barnskötare, Hagfors
  20. Hanni Andersson, mottagningssköterska, Järpliden
Norra valkretsen
0002-05715
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Ulric Andersson, landstingsråd, Munkfors
  2. Ulrika Nilsson, barnskötare, Grums
  3. Johan Olsson, pappersbruksarbetare, Säffle
  4. Olga Ljung, no-lärare, Säffle
  5. Inge Carlsson, skolvaktmästare, Grums
  6. Gun-Britt Arvholm, Segmon
  7. Thomas Augustsson, va-tekniker, Säffle
  8. Berit Johansson, pensionär, Säffle
  9. Erivan Waysi, student, Grums
  10. Christine Jäger, boendestödjare, Grums
  11. Tore Ingman, Grums
  12. Agneta Dagoberth, pensionär, Säffle
Sydvästra valkretsen
0002-05834
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Ulric Andersson, landstingsråd, Munkfors
  2. Aina Wåhlund, undersköterska, Gunnarskog
  3. Daniel Schützer, leg. veterinär, Årjäng
  4. Cecilia Mtuya, lärarstudent, Arvika
  5. Kenneth Johannesson, handledare, Arvika
  6. Gerd Karlsson, mackanställd, Arvika
  7. Tommy Glader, metallarbetare, Eda Glasbruk
  8. Kristina Kristiansson, handläggare, Årjäng
  9. Nils-Gunnar Andersson, lärare, Arvika
  10. Birgitta Eklund, yrkespedagog, Skillingsfors
  11. Göran Andersson, it-konsult, Arvika
  12. Marika Jakobsson, industriarbetare, Arvika
  13. Ove Lundström, ingenjör, Arvika
  14. Ulla Sverrunger, pensionär, Skillingsfors
  15. Ulf Åhs, fd murare, Koppom
  16. Eva Forssell, pensionär, Arvika
Västra valkretsen
0002-05836

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Margareta Ivarsson, 68 år, f.d. Sekreterare, Hammarö
  2. Thomas Ohlsson, 69 år, Agronom, Karlstad
  3. Heléne Lundberg, 35 år, Verksamhetsutvecklare, Karlstad
  4. Eva Frykenberger, 53 år, Personligt ombud, Kil
  5. Göran Adrian, 60 år, Marknadsansvarig, Forshaga
  6. Christina Leander, 52 år, Rektor, Karlstad
  7. Eva Sjöberg, 51 år, Distributör, Hammarö
  8. Bo Paulsson, 50 år, Livsmedelsarbetare, Karlstad
  9. Maria Lindquist, 67 år, Lantbrukare, Forshaga
  10. Ann-Marie Johansson, 72 år Pensionär, Karlstad
  11. Marianne Ohlsson, 52 år, Psykiatrisjuksköterska, Hammarö
  12. Peter Krööse, 45 år, Egenföretagare, Kil
  13. Stefan Ögren, 52 år, Yrkeslärare, Forshaga
  14. Anita Hall, 65 år, Undersköterska, Karlstad
  15. Marie-Louise Sandberg, 68 år, SYO-konsulent, Hammarö
  16. Hans Lindquist, 69 år, Geolog, Forshaga
  17. Per Eriksson, 50 år, Begravningsentreprenör, Karlstad
  18. Gunilla Andrén, 44 år, Lärare, Kil
  19. Tore Ohlsson, 77 år, f.d. Lantbrukare, Kil
Centrala valkretsen
0004-07994
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Anna-Karin Berglund, 59 år, Skogsägare, Hagfors
  2. Karl-Johan Adolfsson, 67 år, Pensionär, Sunne
  3. Anna Nyström, 54 år, Skogsmästare, Torsby
  4. Stellan Andersson, 66 år, Gymnasielärare, Hagfors
  5. Gunilla Ingemyr, 55 år, Socialnämndsordförande, Sunne
  6. Alf Larsson, 70 år, Pensionär, Torsby
  7. Peter Ingmarsson, 51 år, Rörmontör, Munkfors
  8. Toleif Högberg, 49 år, Biblioteksassistent, Sunne
  9. Monica Olsson, 61 år Ekonomiassistent, Torsby
  10. Bengt Hedelin, 50 år, Bonde, Sunne
  11. Hanna Isaksson, 33 år, Pedagog i Sv. Kyrkan, Hagfors
  12. Inga-Britt Keck Karlsson, 71 år, Civilekonom, Torsby
  13. Kjerstin Persson, 62 år, Försäkringsutredare, Sunne
  14. Sigurd Svensson, 75 år, Pensionär, Munkfors
  15. Bengt Gullström, 70 år Pensionär, Sunne
Norra valkretsen
0004-08008
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Kerstin Einevik Bäckstrand, 68 år, Organisationskonsult, Säffle
  2. Eva Sidenvall, 69 år, Lantbrukare, Grums
  3. Timmy Svensson, 25 år, Lärare, Säffle
  4. Bengt Enneby, 53 år, Boendestödjare, Säffle
  5. Evelina Johansson, 21 år, Student, Grums
  6. Birgit Sturesson, 65 år, Företagare, Grums
  7. Alf Svanström, 71 år, Pensionär, Säffle
  8. Agneta Östlund, 59 år, Skötare, Grums
  9. Iréne Ekberg, 74 år, Lärare, Säffle
Sydvästra valkretsen
0004-08011
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jane Larsson, 59 år, Landstingsråd, Kristinehamn
  2. Benny Ahremark Persson, 61 år, Pensionshandläggare, Filipstad
  3. Johanna Gustavsson, 33 år, Egenföretagare, Kristinehamn
  4. Peter Johansson, 51 år, Produktionsledare, Filipstad
  5. Linnea Larsson Helander, 42 år, Sjuksköterska, Kristinehamn
  6. Mikael Lind, 45 år, Lasbilschaufför, Storfors
  7. Gert Cordes, 73 år, Ingenjör, Kristinehamn
  8. Lisbeth B Åkerman, 71år, Författare, Kristinehamn
  9. Anita Ingman, 36 år, Kriminalvårdare, Kristinehamn
  10. Rolf Christoffersson, 70 år, Skogsbrukare, Filipstad
  11. Gudrun Henriksson, 68 år, Pensionär, Filipstad
  12. Adam Slottner, 43 år, Lantbruksföretagare, Kristinehamn
Östra valkretsen
0004-08017
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Erik A Eriksson, 45 år, Lantbrukare, Arvika
  2. Ulla Enarsson, 54 år, Gruppchef, Årjäng
  3. Ulf Jonsson, 55 år, Platschef, Arvika
  4. Lars-Erik Andersson, 68 år, Entreprenör, Eda
  5. Katarina Johannesson, 50 år, Banktjänsteman, Årjäng
  6. Johanna Söderberg, 56 år, Sjuksköterska, Eda
  7. Robert Aronius, 33 år, Lantbrukare, Arvika
  8. Eva Magnusson Nilsson, 59 år, Småbrukare, Eda
  9. Kent Norman, 64 år, Revisor, Årjäng
  10. Maud Nilsson, 54 år, Butikssäljare, Eda
  11. Kjell Bergquist, 62 år, Ekonom, Arvika
  12. Karl-Erik Andersson, 53 år, Personlig assistent, Årjäng
  13. Mona Smedman, 38 år, Delgivare, Arvika
  14. Maria Svala, 59 år, Socionom, Eda
  15. Roland Kylén, 60 år, Landsbygdsföretagare, Årjäng
  16. Anneli Svensson, 48 år, Landsbygdsföretagare, Årjäng
  17. Anders Persson, 62 år, Lantbrukare, Eda
  18. Per-Olov Ålander, 61 år, Lantbrukare, Arvika
  19. Jannica Bergström, 36 år, Sjuksköterska, Eda
  20. Rolf Nordling, 63 år, Byggnadssnickare, Arvika
Västra valkretsen
0004-08023

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Gert Ohlsson, Karlstad
  2. Eva Wikström Hallonstén, Karlstad
  3. Robert Andersson, Karlstad
  4. Malin Hedberg, Karlstad
  5. Niklas Lehresjön, Karlstad
  6. Anita Karmteg, Kil
  7. Henrik Lindblom, Karlstad
  8. Ann-Katrin Gyllsten, Karlstad
  9. Emil Östensson, Hammarö
  10. Karin Eriksson, Forshaga
  11. Marcus Liniver, Karlstad
  12. Maud Jennemo Olsson, Forshaga
  13. Bengt Kihlström, Karlstad
  14. Birgitta Nordström, Karlstad
  15. Martin Olsson, Karlstad
  16. Carola Nilsson, Kil
  17. Sigvard Strömberg, Karlstad
  18. Lena Agnred, Karlstad
  19. Kent Hakefelt, Hammarö
  20. Kristina Selwéus, Karlstad
  21. Fredrik Erlandsson, Forshaga
  22. Wiktoria Granath, Karlstad
  23. Gunnar Sundström, Forshaga
  24. Irja Wigforss, Karlstad
  25. Per-Olof Nilsson, Forshaga
  26. Karin Notini, Kil
Centrala valkretsen
0003-08953
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Michael Helmersson, Filipstad
  2. Dan-Aria Sucuri, Kristinehamn
  3. Ulla Olsson, Filipstad
  4. Ann-Charlott Skalare, Filipstad
Östra valkretsen
0003-08954
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Kjell Åke Holdar, socionom, Arvika
  2. Uno Halfvardsson, Årjäng
  3. Anna-Lena Knutsson, arbetsterapeut, Årjäng
  4. Birgitta Frödin, f.d. skolledare, Arvika
  5. Ola Dahlström, Eda
  6. Therése Gustafsson, Blomskog
  7. Jan-Erik Lundberg, Arvika
  8. Eva Lanvald, konstnär, Häljeboda
  9. Magnus Andreasson, Årjäng
  10. Carin Martin, Arvika
  11. Lennart Olsson, N. Fjäll, Åmotfors
  12. Annika Sahlin, tullinspektör, Årjäng
  13. Linnar Holgersson, Arvika
  14. Jessica Danielsson, studerande
  15. Curt Edenholm, pensionär, Arvika
  16. Lisbeth Öjstrand, lärare, Älgå-Arvika
  17. Lars Gustafsson, Blomskog
Västra valkretsen
0003-08972
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Bo Ribaeus, Säffle
  2. Kathrine Schöning, Sköndalsdipl. socionom,Säffle
  3. Magnus Jansson, civilingenjör, Säffle
  4. Katarina Bjerker, Säffle
  5. Rolf Östmo, Grums
  6. Karin Ribaeus, Säffle
  7. Björn Stenemo, tandläkare, Säffle
  8. Iris Gedda, leg. sjuksköterska, Säffle
  9. Lars-Gunnar Johansson, Säffle
  10. Ulla Heidrich, Säffle
  11. Arnold Lövhall, Säffle
Sydvästra valkretsen
0003-08974
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Inger Larén, Torsby
  2. Barbro Dolling, enhetschef LSS, V. Ämtervik
  3. Hans Liljas, fil.mag, Hagfors
  4. Mats Almemark, civilingenjör, Munkfors
  5. Emanuel Olsson, Sunne
  6. Magnus Hynell, Uddeholm
  7. Åsa Törnkvist, egen företagare, Munkfors
  8. Birgitta Almroth, Torsby
  9. Arne Arvidsson, Sunne
  10. Maria Persson, personalvetare, Ekshärad
  11. Christina Svensson, jur.kand., Torsby
  12. Emma Pollack Forsgren, Sunne
  13. Ylva J Säfström, lärare, Hagfors
  14. Sture Larsson, snickare, Torsby
Norra valkretsen
0003-08975
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Inger Larén, Björbysätern, Torsby
  2. Barbro Dolling, enhetschef LSS, V:a Ämtervik
  3. Hans Liljas, fil.mag., Hagfors
  4. Mats Almemark, civilingenjör, Munkfors
  5. Emanuel Olsson, lantbrukare, Sunne
  6. Magnus Hynell, Uddeholm
  7. Åsa Törnkvist, egen företagare, Munkfors
  8. Birgitta Almroth, Torsby
  9. Arne Arvidsson, redovisningskonsult, Sunne
  10. Maria Persson, personalvetare, Ekshärad
  11. Christina Svensson, jur.kand., Torsby
  12. Emma Pollack Forsgren, studerande, Sunne
  13. Ylva J Säfström, lärare, Hagfors
  14. Sture Larsson, snickare, Torsby
Norra valkretsen
0003-09219

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Elisabeth Kihlström, 55, Landstingsråd, Karlstad
  2. Olof Olsson, 46, Projektingenjör, Säffle
  3. Madeleine Blom, 26, Grafisk designer, Karlstad
  4. Agneta Nilsson, 63, Distriktssköterska, Årjäng
  5. Niclas Jacobsson, 30, CTO, Karlstad
  6. Bengt Sjöberg, 66, Lärare, Filipstad
  7. Monica Ståhl, 68, Verksamhetschef, Storfors
  8. Kenth Carlsson, 62, Civilingenjör, Hammarö
  9. Claes Ljunggren, 69, Överste, Karlstad
  10. Catharina Hellgren, 64, Socionom, Karlstad
  11. Anders Gustafsson, 64, Undersköterska, Charlottenberg
  12. Rebecca Johansson, 29, Sjukgymnast Fysioterapeut, Kil
  13. Mattias J Fröding, 40, Lärare, Karlstad
  14. Agneta Käld, 74, Distriktssköterska, Kil
  15. Daniel Berner, 34, Pastor, Kristinehamn
  16. Erika Sundelin, 34, Jurist, Karlstad
  17. Mattias Joelsson, 44, Projektledare, Skoghall
  18. Stig-Arne Persson, 55, Ekonom, Vålberg
  19. Stefan Moberg, 49, Företagare, Töcksfors
  20. Gunnar Lindgren, 66, Tolk, Deje
  21. Harry Eklöv, 82, Pensionär, Arvika
  22. Sten-Ove Jönsson, 69, Pens. Sjöingenjör, Skoghall
  23. Rolf Örnborg, 55, Tekniker, Gräsmark
  24. Kerstin Andersson, 65, Lärare, Årjäng
  25. Kjell-Arne Ottosson, 38, Lärare, Töcksfors
Värmlands län
0068-08500

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jesper Johansson, 42 år, Språkrör och Landstingsgruppledare, Grums
  2. Eva Hallström, 63 år, Landstingsråd, Energi- och miljöingenjör, lärare, Sunne
  3. Asso Zand, 57 år, Tolk, Karlstad
  4. Mia Breivik, 23 år, Leg. Sjuksköterska, Karlstad.
  5. Torbjörn Nilsson, 49 år, Biolog, Karlstad
  6. Monika Bubholz, 38 år, Civilingenjör, Karlstad
  7. Robert Halvarsson, 32 år, Journalist, Karlstad
  8. Anna Wilén, 53 år, Företagare, Karlstad
  9. Per-Inge Lidén, 55 år, Pastor, Karlstad
  10. Agnes Utter, 67 år, Tandsköterska, Kristinehamn
  11. Faisal Osman, 47 år, Utbildningslots, Karlstad
  12. Birgitta Karstensson, 55 år, Informatör, Torsby
  13. Louise Hamilton, 64 år, Sjuksköterska, Kristinehamn
  14. Lars-Ola Westerlund, 42 år, Advokatsekreterare, Forshaga
  15. Birgitta Kahn, 51 år, Barnskötare, Hammörö
  16. Tony Nilsson, 38 år, Säljare, Töcksfors
  17. Annika Arnesdotter, 57 år, Undersköterska, Hagfors
  18. Magnus Larsson, 52 år, Personlig assistent, Säffle
  19. Ingrid Rydin, 67år, Socionom, Kristinehamn
  20. Peter Lustig, 54 år, Agronom, Årjäng
  21. Birgitta Westlund, 76 år, F.d distriktssköterska, Karlstad
  22. Jens Meyer, 60 år, Lärare, Hammarö
  23. Stefan Norén, 69 år, Arkitekt, Karlstad
  24. Leif Björnlod, 76 år, Folkhögskollärare, Fil Kand, Arvika
  25. Matilda Edvardsson, 18 år, Studerande, Sunne
  26. Camilla Kylin, 48 år, Universitetslektor, Karlstad
Värmlands län
0055-08721

Moderaterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderaterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Fredrik Larsson, 42 år, Landstingsråd, Säffle
  2. Stina Höök, 43 år, Lärare, Säffle
  3. Gustav Olsson, 21 år, Politisk sekreterare, Torsby
  4. Marléne Lund Kopparklint, 41 år, Kommunalråd, Karlstad
  5. Karin Andersson, 39 år, Sjuksköterska, Forshaga
  6. Stellan Jansson, 72 år, F.d. överstelöjtnant, Kristinehamn
  7. Helene Torvaldsdotter Dehring, 69 år, Distriktsköterska, Karlstad
  8. Johnny Lundgren, 63 år, Pensionär, Charlottenberg
  9. Börje Wahlund, 63 år, Civilingenjör, Arvika
  10. Malin Berglund, 49 år, Politisk sekreterare, Karlstad
  11. Alexander Torin, 19 år, Studerande, Karlstad
  12. Fereshteh Jalayer, 45 år, Biomedicinsk analytiker, Karlstad
  13. Lars Österdahl, 77 år, F.d. byråchef, Karlstad
  14. Henrik Samuelsson, 69 år, Pensionär, Arvika
  15. Patrik Fornander, 46 år, Egen företagare, Nykroppa
  16. Ingvar Klang, 70 år, Företagare, Karlstad
  17. Anna Högberg, 57 år, Leg. sjuksköterska, Karlstad
  18. Torsten Bill, 68 år, F.d. företagsledare, Hammarö
  19. Lena Lindefelt, 56 år, Sjuksköterska, Kil
  20. Fredrik Jönsson, 29 år, Lärare, Karlstad
  21. Stina Lundström, 62 år, Konstvetare, Karlstad
  22. Johanna Larsson, 42 år, Lärare, Karlstad
  23. Sandra Vukmanovic, 26 år, Studerande, Kristinehamn
  24. Marek Andersson, 45 år, Jurist, Hammarö
  25. Roger Brodin, 43 år, Arbetsförmedlare, Hagfors
  26. Kerstin Jönsson, 61 år, Civilingenjör, Karlstad
  27. Hans Eriksson, 64 år, F.d. koncernchef, Kil
  28. Martin Midböe, 34 år, Projektledare, Karlstad
  29. Jan-Evert Rådhström, 53 år, Företagare, Sunne
  30. Göran Nilsson, 55 år, Arbetsledare, Karlstad
  31. Niina Koivumaa, 37 år, Pedagog, Karlstad
  32. Anders Ljungsten, 49 år, Väktare hundförare, Forshaga
  33. Robin Olsson, 29 år, Mediakonsult, Töcksfors
  34. Rebecca Helmersson, 22 år, Studerande, Karlstad
  35. Mats Stråhl, 59 år, Ombudsman, Kil
  36. Gunilla Jornert, 68 år, Studerande, Karlstad
  37. Johan Björkehed, 35 år, Behandlare, Karlstad
  38. Torbjörn Stenwreth, 55 år, Managementkonsult, Hammarö
  39. Leif Sandberg, 58 år, Kommunalråd, Hammarö
Värmlands län
0001-08121

Piratpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. C Magnus Berglund, 51, färdtjänstförare, Karlstad
  2. Malin Karlsson, 25, föräldraledig, Karlstad
  3. JP Anderson, 35, montör, Kil
  4. Simon Nordgren, 30, student, Karlstad
  5. Fredrik Waller, 46, student, Kil
  6. Gabriel Eriksson, 28, matematikekonom, Karlstad
Värmlands län
0524-07340

Sjukvårdspartiet i Värmland

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sjukvårdspartiet i Värmland

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Marianne Utterdahl, Landstingsråd, Säffle
  2. Birgitta Wessmark, f d Byrådirektör, Forshaga
  3. Jan Carling, Leg Kiropraktor, Edsvalla
  4. Malin Larsson, Verksamhetsutvecklare, Deje
  5. Berit Larsson, Naturmedicinare/Folkhälsostrateg, Karlstad
  6. Oscar Karlsson, studerande, Torsby
  7. Helena Granvik, Leg Psykoterapeut KBT, Säffle
  8. Lovisa Månsson, Dipl Hypnoanalytiker, Karlstad
  9. Örjan Ström, Byggnadsingenjör, Säffle
  10. Görel Hopman, Undersköterska, Kristinehamn
  11. Birgitta Sjögren Sundberg, Ekonom,Torsby
  12. Christian Månsson, Drifttekniker, Karlstad
  13. Ingalill Rosell, Leg Sjuksköterska, Säffle
  14. Marika Sjögren, Undersköterska, Hammarö
  15. Ola Berg, Snickare, Deltidsbrandman, Sysslebäck
  16. Annica Cassel, Cert Massageterapeut, Skattkärr
  17. Cristina Köhl Boss, Leg Arbetsterapeut, Karlstad
  18. Hans Kringstad, Civilingenjör, Säffle
  19. Ann Sofi Bengtsson, LCHF-Inspiratör, Karlstad
  20. Berit Castor, Vårdlärare, Kristinehamn
  21. Mats Ahlstrand, Brandmästare, Säffle
  22. Beatrice Berta, Leg Psykolog, Edsvalla
  23. Linnéa Utterdahl, Leg Sjuksköterska, Säffle
  24. Jan Nilsson, f d Distriktschef, Karlstad
  25. Ingegerd Welin Fogelberg, Ingenjör, Säffle
  26. Anita Dahlin, f d Bokhandlare, Säffle
  27. Gullmar Johansson, Teletekniker, Torsby
  28. Maria Hartman, Leg Sjuksköterska, Säffle
  29. Lillvor Bergh, Pensionär, Säffle
  30. Sebastian Hidén, Företagscoach, Säffle
  31. Malin El Fhaily, Laserterapeut, Karlstad
  32. Leif Pettersson, Ekonom, Säffle
  33. Ingegerd Wikström, Redovisningskonsult, Karlstad
  34. Anita Månsson, Zonterapeut, Skattkärr
  35. Arnold Jonsson, f d Industriarbetare, Torsby
  36. Wiveca Ericsson, Massage o Qigongterapeut, Sunne
  37. Maria Skogh, f d Patientresehandläggare, Säffle
  38. Erik Fogelberg, Civilingenjör, Säffle
  39. Iréne von Dolwitz, Grafisk formgivare, Säffle
  40. Hčléne Agdén, Familjevårdskonsulent, Säffle
Landstinget i Värmland
0250-07754

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Runar Filper, Riksombudsman, Sunne
  2. Anders Ahl, Regionpolitiker, Hammarö
  3. Anina Laroma, Undersköterska psykiatri, Sunne
  4. Marcus Karlsson, Byggnadsarbetare, Forshaga
  5. Harriet Ulrici, Fil.mag. moderna språk, Storfors
  6. Lisen Persson, Egen företagare, Hagfors
  7. Gunilla Persson, Undersköterskestud, Kristinehamn
  8. Bernt Edvinsson, Sågverksreparatör, Årjäng
  9. Jimmy Jonasson, Handelsstuderande, Säffle
  10. Gisela Nyqvist, Sjuksköterska, Filipstad
  11. Josefine Lehn, Studerande, Munkfors
  12. Nils-Arne Torkildsson, Lärare/Musiker, Karlstad
  13. Catarina Andreasson, Undersköterska, Hammarö
  14. Lisbet Jarnbro, Egen företagare, Arvika
  15. Benny Larsson, Egen företagare, Säffle
  16. Erik Wennerström, Yrkesförare, Grums
  17. Anita Lothe, Djurskötare, Munkfors
  18. Anton Hedlund, Snickare, Karlstad
  19. Jan Klarström, NC Programmerare, Hagfors
  20. Rebecca Nilsson, Kundmottagare, Kristinehamn
  21. Per-Olof Larsson, Musiker, Eda
  22. Ronny Gustafsson, Fartygsbefäl, Kil
  23. Matz Folke, Glödgare, Kristinehamn
  24. Per-Erik Bengtsson, Ekonomibiträde, Hammarö
  25. Hans Arnqvist, Byggnadsarbetare, Sunne
  26. Lennart Johansson, Lokförare, Hagfors
  27. Björn Bäckström, Elingenjör, Munkfors
  28. Alf Gunnarsson, Pensionerad Polis, Kristinehamn
  29. Paul Creller, Elektriker, Kil
  30. Håkan Abelsson, Företagare, Sunne
  31. Thomas Levin, Montör, Karlstad
  32. Peter Kuhlman, Chaufför, Grums
  33. Magnus Kvist, Mekaniker/Montör, Hammarö
  34. Tobias Utter, Pol.kand.stud, Karlstad
  35. Tomas Persson, Bilmekaniker, Sunne
  36. Jan Johansson, Elektriker, Sunne
  37. Margareta Korsár, Pensionär, Karlstad
  38. Ingemar Sundström, Fd. Resebyråchef, Säffle
Värmlands län
0110-09214

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Anders Nilsson, Behandlingsassistent, 53, Filipstad
  2. Madeleine Nyvall, Utredare, 28, Karlstad
  3. Susanna Göransdotter, Kommunsekreterare, 27, Karlstad
  4. Gert Raiml, Pensionär, 70, Arvika
  5. Line Holth, Doktorand/forskare, 48, Torsby
  6. Bodil Murås, Sjuksköterska, 26, Karlstad
  7. Kent Hallesson, Byggnadsarbetare, 47, Torsby
  8. Anders Zadik, Arbetsförmedlare, 64, Kristinehamn
  9. Anna Hammar, Väktare, 31, Hagfors
  10. Parvane Assadbegli, Förskollärare, 54, Karlstad
  11. Andreas Eriksson, Elevstödjare, 28, Karlstad
  12. Carin Bengtsson, Miljöskyddsinspektör, 47, Arvika
  13. Stefanie Olsson, Studerande, 27, Karlstad
  14. Ulla-Britt Mortensen, Projektsamordnare, 65, Kil
  15. Ulla-Britt Andersson, Skötare, 62, Kristinehamn
  16. Ragnhild Sjöblom, Pensionär, 69, Forshaga
  17. Per Åsander, IT-tekniker, 61, Kristinehamn
  18. Urban Olsson, Socionom, 61, Karlstad
  19. Christel Iversen, Personligt ombud, 55, Filipstad
  20. Kristoffer Ejnermark, Lärare, 31, Hagfors
  21. Elisabeth Qvarnström, Studerande, 26, Karlstad
Värmlands län
0005-08181

http://www.val.se