2018-09-20 20:02:33

Val till kommunfullmäktige i Sundbyberg - Valda

Samtliga 29 valdistrikt räknade.

Protokoll slutlig sammanräkning Sundbyberg

Mandatfördelning - kommun Sundbyberg

Förk. Parti Mandat 2018 +/- Mandat 2014
M Moderaterna 15 +1 14
C Centerpartiet 5 +2 3
L Liberalerna (tidigare Folkpartiet) 5 +1 4
KD Kristdemokraterna 3 +1 2
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 16 -2 18
V Vänsterpartiet 7 +3 4
MP Miljöpartiet de gröna 4 -2 6
SD Sverigedemokraterna 6 +2 4
Totalt 61 +6 55

Valda ledamöter och ersättare - kommun Sundbyberg

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Mikael T. Eriksson (personvald)
Josefin Malmqvist (personvald)
Morgan Lindqvist
Ina Djurestål
Fredrik Söderholm
Ritva Runestad
Jan Bojling
Sophie Silverryd
Annika Zetterlund
Eva Pavoni
Hans Beckerman
Alex Karlsson
Hans Beausang
Klas Vestergren
Kerstin Hellsten
  1. Göran Lööv
  2. Elsa Pettersson
  3. Tao Wen
  4. Olle Appelgren
  5. Max Jedevall Roseneld
  6. Jenny Segeljakt
  7. Staffan Sundén
  8. Cicci Rikanovic
C Stefan Bergström (personvald)
Christina Wilson
Tom Wadegård
Antina-Maria Hessel
Anders Pettersson
  1. Simon Trbojevic
  2. Gunnar Carlsson
  3. Jens Johansson
L Johan Storåkers (personvald)
Nina Lundström
Anna-Lena Hammarin
Inger Gran
Henrik Persson
  1. Nils-Ove Bohlin
  2. Reza Zarenoe
  3. Ilona Heikka
KD Maria Bohman Kreij (personvald)
Paulos Abraha (personvald)
Marcus Jonsson
  1. Daniel Wiström
  2. Bengt Sjöholm
S Peter Schilling (personvald)
Christina Fjällström
Eric Vänerlöv
Ayla Eftekhari
Markus Jönsson
Kajsa Adenbäck
Yoseph Yohannes
Beatrice Kindembe
Michael Spira
Sofie Ågren Mandoki
Patrik Tengberg
Marie Lundman Völker
Michael Teklay
Esma Yagci
Jörgen Silén
Alexandra Völker
  1. Jesper Lindholm
  2. Anette Pettersson
  3. Daniel Liljekvist
  4. Inger Lundberg
  5. Samuel Pardon
  6. Åsa Zetterberg
  7. Bengt Wallman
  8. Hanna Bocrestion
V Klara Wigur
  1. Sasan Kanani
  2. Lukas Löfling
  3. Klara Ernemo
  4. Lara Alsadi
V Jesper Wiklund (personvald)
Catja Kaloudis
Moisés Ubeira
Veronica Kallander
Roya Asadzadeh
Peter Laine
  1. Sasan Kanani
  2. Lukas Löfling
  3. Klara Ernemo
  4. Lara Alsadi
MP Annika Hirvonen Falk (personvald)
  1. Anna Clara Acevedo
  2. Anton Fendert
MP Martin Solberg
Emelie Tillegård
Martin Kling
  1. Anna Clara Acevedo
  2. Anton Fendert
SD Carina Cortés (personvald)
Gary Aelius (personvald)
Stefan Buncic
Jarmo Kärävä
Lars A Carlsson
Richard Torsslow
  1. Lars G Nilsson
  2. Anders Eklund
  3. Susanne Buncic

http://www.val.se