2018-09-18 11:14:11

Val till kommunfullmäktige i Strängnäs - Valda

Samtliga 21 valdistrikt räknade.

Protokoll slutlig sammanräkning Strängnäs

Mandatfördelning - kommun Strängnäs

Förk. Parti Mandat 2018 +/- Mandat 2014
M Moderaterna 17   17
C Centerpartiet 5 +1 4
L Liberalerna (tidigare Folkpartiet) 2   2
KD Kristdemokraterna 3 +1 2
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 12 -2 14
V Vänsterpartiet 4 +1 3
MP Miljöpartiet de gröna 3 -1 4
SD Sverigedemokraterna 8 +2 6
STRP Strängnäspartiet 1 -1 2
Mfp Mariefredspartiet   -1 1
Totalt 55   55

Valda ledamöter och ersättare - kommun Strängnäs

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Linda Strand
  1. Inger Jansson
  2. Diana von Rosen
  3. Christina Klingspor
  4. Carl Lagergren
  5. Lars Larsson
  6. Donald Wedel
  7. Barbro Hedengren
  8. Tony Raitis
  9. Nils Gunnar Westerberg
M Jacob Högfeldt (personvald)
Magnus Stuart
Maria Ehrnfelt
Mikael Lagergren
Sixten Skullman
Anniqa Kronqvist
Charlotte Breyer
Gunnar Boman
Kenneth Larsson
Rabie Aldeeb
Anncharlotte Nilsson
Jan Heiniö
Thore Berggren
Tommy Strand
Kerstin Dahlström
Jan Leiding
  1. Inger Jansson
  2. Diana von Rosen
  3. Christina Klingspor
  4. Carl Lagergren
  5. Lars Larsson
  6. Donald Wedel
  7. Barbro Hedengren
  8. Tony Raitis
  9. Nils Gunnar Westerberg
C Mia Nerby
George Örsbäcken
Roger Steen
Hanna Drakengren
Erik Granbeck
  1. Tomas Fors
  2. Karin Gold Cox
  3. Hugo Rundberg
L Margaretha Furustrand (personvald)
Erik Wallenberg
  1. Tiina Ihatsu-Harder
  2. Jan Rudengren
KD Catharina De Geer (personvald)
Pia Steensland (personvald)
Sebastian Grimhäll
  1. Tomas Aldrin Walter
  2. Marie-Louise Forslund Mustaniemi
S Monica Lindell Rylén (personvald)
Leif Hård
Ingrid Fäldt
Torbjörn Johansson
Wailith Edstein
Sonny Johansson
Angela Andersson
Leif Lindström
Mari Bohman
Sebastian Rundqvist Marsico
Maj-Britt Magnusson
Peter Karlsson
  1. Louise Nilsson
  2. Magnus Brandel
  3. Ragnhild Andersson
  4. Krister Lumme
  5. Maria Hammar
  6. Mikael Andersson
V David Aronsson (personvald)
Catarina Hellmark
Barbara Kreil Öhman
Peter Hjukström
  1. Yvonne Knuutinen
  2. Gunnar Bjälkebring
MP Christoffer Zander
  1. Terese Askerstedt
  2. Ulf Wallin
MP Ragnar Lindén (personvald)
Jennie Engdahl
  1. Terese Askerstedt
  2. Ulf Wallin
SD Lina Boy (personvald)
Roger Richtoff
Björn Karlsson
Linda Hefvelin
Jan Kihlstenius
Maud Richthoff
Emma Boy
Åsa Hammare
  1. Rose-Marie Söderlund
  2. Finn Stavnsbo
  3. Lennart Eriksson
  4. Lenny Söderlund
STRP Niclas Samuelsson
  1. Kristina Stimac
  2. Håkan Bertilsson

http://www.val.se