2018-09-18 18:23:12

Val till kommunfullmäktige i Lund - Valda

Samtliga 78 valdistrikt räknade.

Protokoll slutlig sammanräkning Lund

Mandatfördelning - kommun Lund

Förk. Parti Mandat 2018 +/- Mandat 2014
M Moderaterna 11 -2 13
C Centerpartiet 4 +1 3
L Liberalerna (tidigare Folkpartiet) 9 +2 7
KD Kristdemokraterna 2   2
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 13 -2 15
V Vänsterpartiet 6 +1 5
MP Miljöpartiet de gröna 6 -3 9
SD Sverigedemokraterna 6 +1 5
FI Feministiskt initiativ 2   2
FöNyL FörNyaLund 6 +2 4
Totalt 65   65

Valda ledamöter och ersättare - kommun Lund

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Ann Heberlein (personvald)
Christer Wallin
Mats Helmfrid
Louise Rehn Winsborg
Fredrik Ljunghill
Birger Swahn
Christine Ohlsson
Dan Ishaq
Göran Wallén
Adrian Borin
Klas Svanberg
  1. Edith Escobar Medina
  2. Rasmus Törnblom
  3. Ann-Charlotte Ewerhard
  4. Alexander Lewerentz
  5. Carl von Friesendorff
  6. Johanna Kyander
C Ida Alterå (personvald)
Inga-Kerstin Eriksson
Mattias Horrdin
Lars V Andersson
  1. Johan Nilsson
  2. Susanne Ståhl
L Staffan Bolin
  1. Karl Branzén
  2. Axel Nordberg
  3. Sushma Uthappa-Schwerdt
  4. Daniel Kronmann
  5. Josefine Temrell
L Philip Sandberg (personvald)
Inger Tolsved Rosenkvist
Mia Honeth
Camilla Neptune
Cecilia Barnes
Gunnar Brådvik
Ursula Savonius
Christoffer Karlsson
  1. Karl Branzén
  2. Axel Nordberg
  3. Sushma Uthappa-Schwerdt
  4. Daniel Kronmann
  5. Josefine Temrell
KD Hedvig Åkesson (personvald)
Agneta Lindskog
  1. Gustav Lundblad
  2. John Sunnqvist
S Anders Almgren (personvald)
Elin Gustafsson
Björn Abelson
Fanny Johansson
Peter Fransson
Rita Borg
Stig Svensson
Eleni Rezaii Liakou
Kenth Andersson
Anna-Lena Hogerud
Lennart Prytz
Lena Fällström
Mattias Olsson
  1. Eva S Olsson
  2. Sebastian Persson
  3. Lina Olsson
  4. Pär-Ola Nilsson
  5. Klara Twete
  6. Haris Hadzovic
  7. Ann-Margreth Ohlsson
V Hanna Gunnarsson (personvald)
Helena Falk
Mats Olsson
Sven-Bertil Persson
Saima Jönsson Fahoum
Jesper Sahlén
  1. Angelica Svensson
  2. Pontus Kjellström
  3. Nita Lorimer
MP Karin Svensson Smith (personvald)
Axel Hallberg
Yanira Difonis
Ulf Nymark
Sofie Lemontzis
Lars Wirtén
  1. Ewa Björnberg
  2. Peter Bergwall
  3. Emma Berginger
SD Hans-Olof Andersson (personvald)
Christoffer Brinkåker
Åsa Wittenfelt
Victoria Tiblom
Micael Jarnesjö
Bengt Malmberg
  1. Magnus Liljeroth
  2. Urban Nilsson
  3. Diana Engblom
FI Caroline Ljungqvist
  1. Dmitri Ivanov
  2. Annika Nilsson
FI Maja Grubelic (personvald)
  1. Dmitri Ivanov
  2. Annika Nilsson
FöNyL Börje Hed
Jan Annerstedt
Maria Nermark
Kerstin Frygner
Carl Gustaf Jönsson
István Ulvros
  1. Ann Tångmark
  2. Lars Lindholm
  3. Marianne Rehnstedt

http://www.val.se