2018-09-17 13:17:27

Val till kommunfullmäktige i Simrishamn - Valda

Samtliga 16 valdistrikt räknade.

Protokoll slutlig sammanräkning Simrishamn

Mandatfördelning - kommun Simrishamn

Förk. Parti Mandat 2018 +/- Mandat 2014
M Moderaterna 12 +2 10
C Centerpartiet 4 -1 5
L Liberalerna (tidigare Folkpartiet) 3 +1 2
KD Kristdemokraterna 2 +1 1
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 11 -2 13
V Vänsterpartiet 2 +1 1
MP Miljöpartiet de gröna 2 -1 3
SD Sverigedemokraterna 8 +1 7
FI Feministiskt initiativ 3 -1 4
ÖstP Österlenpartiet 2 -1 3
Totalt 49   49

Valda ledamöter och ersättare - kommun Simrishamn

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Jeanette Ovesson (personvald)
Jaennine Olesen (personvald)
Henric Appelkvist (personvald)
Maria Linde Strömberg
Christer Akej
Frida Törnquist
Anders Johnsson
Hanna Persson
Christian Esbjörnsson
Anne Olofsdotter
Frederick Thott
Kristina Åhberg
  1. Kristina Nilsson
  2. Bo Kristoffersson
  3. Sven Olsson
  4. Bo Håkansson
  5. Peter Rimsby
  6. Anna Hennix
C Carl-Göran Svensson (personvald)
Anita Svensson
Mats Bengtsson
Håkan Erlandsson
  1. Ingela Nilsson
  2. Henrik Mårtensson
L Malin Henriksson (personvald)
Åke Andrén-Sandberg (personvald)
Christer Hallerby
  1. Catarina Genberg
  2. Lotta Hildebrand
KD Anne-Li Roshagen (personvald)
Paul Frogner Kockum
  1. Pär Rosenberg
  2. Elisabet Biratu
S Karl Erik Olsson (personvald)
Pia Ingvarsson
Christer Grankvist
Berit Olsson
Per Andersson
Ann-Christin Råberg
Göran S Persson
Else-Beth Rolf
Jan Vokoun
Anita Olsson
Lennart Månsson
  1. Christl Bengtsson
  2. Lars Johansson
  3. Linda Olsson
  4. Jan-Erik Persson
  5. Birgitta Öman
  6. Peter Bernhorn
V Mats Sundbeck
Ingemar Hansson
  1. Margareta Hagstad
  2. Laura Ilabaca
MP Hans-Olof Höglund
Lisa Kvarnbäck
  1. Roland Thord
  2. Siv Bildtsén
SD Daniel Kronvall
  1. Peo Nilsson
  2. Ann-Katrin Nilsson
  3. Christer Génetay
  4. Gulli Nilsson
SD Fredrik Ramberg (personvald)
Tomas Assarsson (personvald)
Thomas Paulsson
Hans Dahlqvist
Patrik Coucher
Bengt-Åke Lindell
Jenny Assarsson
  1. Peo Nilsson
  2. Ann-Katrin Nilsson
  3. Christer Génetay
  4. Gulli Nilsson
FI Gudrun Schyman (personvald)
Margarethe Müntzing
Ingmarie Jacobsen
  1. Thora L Norgård
  2. Staffan Olzon
ÖstP Christer Persson
Kjell Dahlberg
  1. Gunilla Aastrup Persson
  2. Christer Vigren

http://www.val.se