2018-09-19 11:58:50

Val till kommunfullmäktige i Tjörn - Valda

Samtliga 11 valdistrikt räknade.

Protokoll slutlig sammanräkning Tjörn

Mandatfördelning - kommun Tjörn

Förk. Parti Mandat 2018 +/- Mandat 2014
M Moderaterna 8 -1 9
C Centerpartiet 2   2
L Liberalerna (tidigare Folkpartiet) 6   6
KD Kristdemokraterna 3   3
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 9 -3 12
V Vänsterpartiet 2 +1 1
MP Miljöpartiet de gröna 2   2
SD Sverigedemokraterna 4 +1 3
TJÖP TJÖRNPARTIET 5 +2 3
Totalt 41   41

Valda ledamöter och ersättare - kommun Tjörn

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Filip Gollungberg
  1. Anna-Margareta Haglund
  2. Martin Tellblom
M Bo Bertelsen (personvald)
Lars Carlsson (personvald)
Susanne Landgren Jansson
Anders G Högmark
Bengt-Arne Andersson
  1. Robert Johansson
  2. Yvonne Andersson
M Björn Möller
Marianne Möller
  1. Anna-Margareta Haglund
  2. Martin Tellblom
C Robert Bull (personvald)
George Strömbom
  1. Frank Holvik
  2. Emelie Holgersson
L Martin Johansen (personvald)
Benita Nilsson (personvald)
Gun Alexandersson Malm (personvald)
Gunnemar Olsson
Inga-Lill Hast
Peter Andersson
  1. Ewa-Lena Svensson
  2. Lennart Rosén
  3. Hans Kristensson
KD Magne Hallberg (personvald)
Martina Gullbrandsson (personvald)
Rolf Persson
  1. Dan Gustafsson
  2. Jörgen Myrberg
S Benny Andersson (personvald)
Rosalie Sanyang
Rikard Larsson
Christy Whiddon
Benny Halldin
Maud Hultberg
Jan Berndtsson
Annica Johansson
Klaes Lundin Eide
  1. Anette Johannessen
  2. Oscar Andersson
  3. Birgitta Bengtsson
  4. John Sporrong
  5. Bert-Inge Nordberg
V Alma Janeth Sibrian (personvald)
Percy Karlsson
  1. Christer Wrangsten
  2. Tuula Visala Karlsson
MP Tanja Siladji
Anna Wängborg
  1. Eva Hammar
  2. Anders Backensved
SD Martin Johansson (personvald)
Rikard Simensen
Thord Jansson
Christer Olsson
  1. Zaid Liveland
  2. Karin Weismark
TJÖP Gert Kjellberg (personvald)
Cyril Esbjörnsson
Magnus Gullbrandsson
Andreas Hansson
Veronicka Eriksson
  1. Robert Berntsson
  2. Peter Gustavsson
  3. Christofer Nicklasson

http://www.val.se