2018-09-19 12:53:32

Val till kommunfullmäktige i Mark - Valda

Samtliga 20 valdistrikt räknade.

Protokoll slutlig sammanräkning Mark

Mandatfördelning - kommun Mark

Förk. Parti Mandat 2018 +/- Mandat 2014
M Moderaterna 9 +1 8
C Centerpartiet 8 +2 6
L Liberalerna (tidigare Folkpartiet) 3 +1 2
KD Kristdemokraterna 3 +1 2
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 15 -1 16
V Vänsterpartiet 4   4
MP Miljöpartiet de gröna 1 -1 2
SD Sverigedemokraterna 8 +3 5
MBP Markbygdspartiet   -4 4
MOD Marks Oberoende Demokrater, MOD   -2 2
Totalt 51   51

Valda ledamöter och ersättare - kommun Mark

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Jan Ericson
  1. Magnus Lilliecrona
  2. Ylva Höglund
  3. Nina Högström
  4. Peter Branshöj
  5. Charlotta Bornefalk
M Tomas Johansson (personvald)
Ann Iberius Orrvik
Pär Erik Johansson
Elise Benjaminsson
Anders Lindahl
Rolf Skarin
Tomas Ekberg
Bengt Ferm
  1. Magnus Lilliecrona
  2. Ylva Höglund
  3. Nina Högström
  4. Peter Branshöj
  5. Charlotta Bornefalk
C Mikael Larsson (personvald)
  1. Stefan Brunander
  2. Stig Andreasson
  3. Ulla Niklasson
  4. Ali Aljojo
C Leif Sternfeldt
Eva-Karin Torhem Arnell
Lena Ferm Hansson
Pontus Johansson
Gisella Olsson
Ulla-Maj Persson
Frida Arnell
  1. Stefan Brunander
  2. Stig Andreasson
  3. Ulla Niklasson
  4. Ali Aljojo
L Niklas Herneryd (personvald)
Maria Aronsson Dahl
Jan Karlsson
  1. Rolf Hallberg
  2. Stina Isaksson
KD Elise Arnell (personvald)
Lars-Inge Andersson
Per-Olof Hermansson
  1. Ruth-Marie Engström
  2. Stig Nilsson
S Rebecca Lindqvist
Sonia Danella-Smith
  1. Urban Jernberg
  2. Birgitta Andersson
  3. Claes-Håkan Martinsson
  4. Ylva Hultén
  5. Yasin Abbes
  6. Anna Österström
  7. Håkan Andersson
  8. Helen Eriksson
S Lisa Dahlberg (personvald)
Peter Landgren
AnnSofi Tureson
Bo Petersson
Christopher Thorsson
Jessica Rodén
Wael Alkordi
Ulla Lätt
Ulf Dahlberg
Anita Lomander
Efkan Üstündag
Helena Johansson
Pauli Kuitunen
  1. Urban Jernberg
  2. Birgitta Andersson
  3. Claes-Håkan Martinsson
  4. Ylva Hultén
  5. Yasin Abbes
  6. Anna Österström
  7. Håkan Andersson
  8. Helen Eriksson
V Karin Jageby (personvald)
Arthur Thiry
Cecilia Wiklund
Emil Persson Torgerson
  1. Amanda Åhall
  2. Freddy Jensen
MP Lo Göthberg Larsson
  1. Lars-Olof Sandberg
  2. Thomas Larsson
SD Mattias Krantz (personvald)
Natalia Estebanez Henriksson
Inga Maj Krüger
Lennart Svensson
Sara Lindwall
Bo Kindström
Jarl Krüger
Therése Hallqvist
  1. Ida Ahlgren
  2. Glenn Glansin
  3. Siv Scarborough
  4. Andreas Nilsson

http://www.val.se