2018-09-20 11:36:04

Val till kommunfullmäktige i Sunne - Valda

Samtliga 12 valdistrikt räknade.

Protokoll slutlig sammanräkning Sunne

Mandatfördelning - kommun Sunne

Förk. Parti Mandat 2018 +/- Mandat 2014
M Moderaterna 5 -1 6
C Centerpartiet 11 +2 9
L Liberalerna (tidigare Folkpartiet) 3 +1 2
KD Kristdemokraterna 1 +1  
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 10 -2 12
V Vänsterpartiet 1   1
MP Miljöpartiet de gröna 1 -1 2
SD Sverigedemokraterna 5 +1 4
HS Hela Sunne 4 -1 5
Totalt 41   41

Valda ledamöter och ersättare - kommun Sunne

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Henrik Frykberger (personvald)
Åsa Olsson (personvald)
Fredrik Andersson
Anton Bengtsson
Kerstin Johannesen
  1. Adam Schelin
  2. Anette Rhudin
  3. Thomas Waldenström
C Ola Persson (personvald)
Gunilla Ingemyr (personvald)
Freddy Kjellström
Sophie Janulf
Nils Ahlqvist
Bengt Hedelin
Nour Aghy
Emil Johansson
Karl-Johan Adolfsson
Mirja Lundström
Svenne Andersson
  1. Bengt Gullström
  2. Theresa Falck
  3. Kjerstin Persson
  4. Bengt Söderberg
  5. Ida Nilsson
  6. Tomas Ögren
L Marianne Åhman (personvald)
Barbro Dolling
Emma Pollack
  1. Tage Sohl
  2. Anna-Karin Sandell
KD Rolf Örnborg
  1. Mariann Larsson
S Lars-Åke Holmqvist
  1. Björn Wennerström
  2. Anette Sätherberg
  3. Robin Larsson
  4. Gerd Karlsson
  5. Karl-Erik Skoog
S Tobias Eriksson (personvald)
Linda Johansson
Gert Dahlberg
Sofie Setherberg
Agneta Carlsson
Lars-Olov Eriksson
Kari Gjulem
Kjell-Owe Larsson
Helena Anshammar
  1. Björn Wennerström
  2. Anette Sätherberg
  3. Robin Larsson
  4. Gerd Karlsson
  5. Karl-Erik Skoog
V Lars-Erik Hedlund
  1. Lars-Gunnar Johnson
  2. Ingegerd Holmqvist
MP Eva Hallström
  1. Tina Bok
  2. Anders Hallström
SD Runar Filper (personvald)
Jonas Bergström
Margaretha Geeske Den Hollander
Jan-Erik Annersand
Hans Arnkvist
  1. Bengt Dahlén
  2. Patrik Bergström
  3. Per Nilsson
HS Björn Gillberg (personvald)
Henrik Lagerlöf (personvald)
Jelena Krönström
Inger Grankvist
  1. Karl-Erik Kulander
  2. Hans-Olov Högberg

http://www.val.se