2018-09-18 15:20:47

Val till kommunfullmäktige i Östersund - Valda

Samtliga 37 valdistrikt räknade.

Protokoll slutlig sammanräkning Östersund

Mandatfördelning - kommun Östersund

Förk. Parti Mandat 2018 +/- Mandat 2014
M Moderaterna 10 -2 12
C Centerpartiet 14 +6 8
L Liberalerna (tidigare Folkpartiet) 3 -1 4
KD Kristdemokraterna 3 +2 1
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 18 -4 22
V Vänsterpartiet 5 +1 4
MP Miljöpartiet de gröna 3 -3 6
SD Sverigedemokraterna 5 +1 4
Totalt 61   61

Valda ledamöter och ersättare - kommun Östersund

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Pär Jönsson (personvald)
Robert Hamberg
Lise Hjemgaard Svensson
Joackim Ekroth
Joel Nordkvist
Andreas Köhler
Pär Fredriksson
Amanda Jonsson
Magnus Lenz
Linus Kimselius
  1. Anna Martin
  2. Linnéa Wigg Victor
  3. Ulla-Karin Näs
  4. Sverker Jonsson
  5. Salwa Fakr-Eddine
C Li Zakrisson
  1. Leif Hagberg
  2. Carolina Schönbeck
  3. Stefan K. O. Strömmer
  4. Margareta Lindhagen
  5. Magnus Schalin
  6. Monica Persson
  7. Jörgen Larsson
C Bosse Svensson (personvald)
Hanna Wagenius (personvald)
Magnus Andersson (personvald)
Kerstin Arnemo
Tom Silverklo
Sara Wikman
Per Lundgren
Kristina Grahn Persson
Magnus Rönnerfjäll
Sol Vikström
Johannes Andersson
Thomas Andersson
Linda Petersson
  1. Leif Hagberg
  2. Carolina Schönbeck
  3. Stefan K. O. Strömmer
  4. Margareta Lindhagen
  5. Magnus Schalin
  6. Monica Persson
  7. Jörgen Larsson
L Pär Löfstrand (personvald)
Serhat Uzun (personvald)
Margareta Widell
  1. Annica Nordell
  2. Joakim Åberg
KD Stephen Jerand (personvald)
Stig Andersson
Lena Östling
  1. Emanuel Sandberg
  2. Andrea Hedenborg
S Kata Nilsson
  1. Kjell Svantesson
  2. Rosi Hoffer
  3. Per-Olof Wallberg Persson
  4. Jenny Störvold
  5. Mathias Christensen
  6. Annmari Sandberg
  7. Thomas Andersson
  8. Maria Gerdin
  9. Anders Magnusson
S Anders Edvinsson (personvald)
AnnSofie Andersson (personvald)
Maria Nerpin
Niklas Daoson
Mona Modin Tjulin
Björn Sandal
Ida Asp
Anton Waara
Kholod Mahmood
Stefan Fax
Elisabet Fjellström
Jean Luc Kabisa
Pernilla Ingelsson
Ertugrul Gencturk
Jonny Malmsten
Bendigt Eriksson
Eva Marcusdotter
  1. Kjell Svantesson
  2. Rosi Hoffer
  3. Per-Olof Wallberg Persson
  4. Jenny Störvold
  5. Mathias Christensen
  6. Annmari Sandberg
  7. Thomas Andersson
  8. Maria Gerdin
  9. Anders Magnusson
V Agneta Lögdquist Eriksson
  1. Johan Flander
  2. Christina Hedin
  3. Anna Hallqvist
V Lotta Blomberg
Svante Freij
Antonia Savva
Nisse Sandqvist
  1. Johan Flander
  2. Christina Hedin
  3. Anna Hallqvist
MP Florian Stamm (personvald)
Linda Andersson
Thomas Dahlberg
  1. Elin Stenberg
  2. Angelika Lindahl
SD Lars Rindö
  1. Stig Saether
  2. Sebastian Bergman
  3. Arne Johansson
SD Peter Johansson (personvald)
Stefan Sundberg
Ginger Olofsson
Alexandra Boije af Gennäs
  1. Stig Saether
  2. Sebastian Bergman
  3. Arne Johansson

http://www.val.se