2018-09-17 16:13:04

Val till kommunfullmäktige i Boden - Valda

Samtliga 23 valdistrikt räknade.

Protokoll slutlig sammanräkning Boden

Mandatfördelning - kommun Boden

Förk. Parti Mandat 2018 +/- Mandat 2014
M Moderaterna 8 -5 13
C Centerpartiet 3 +2 1
L Liberalerna (tidigare Folkpartiet) 2 +1 1
KD Kristdemokraterna   -1 1
S Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 17 -2 19
V Vänsterpartiet 3 -1 4
MP Miljöpartiet de gröna 1 -1 2
SD Sverigedemokraterna 5 -1 6
ASB Aktiv samling - Bodenalternativet 6 +6  
SJV Sjukvårdspartiet 4 +2 2
Totalt 49   49

Valda ledamöter och ersättare - kommun Boden

Parti Ledamot Ersättargrupp
M Olle Lindström (personvald)
Maria Von Schantz
Rigmor Åström
Göran Ahlman
Egon Palo
Hans B Nilsson
Karin Palovaara
Johan Sellin
  1. Åke Eltoft
  2. Eva Mattisson Kemi
  3. Helena Nordvall
  4. André Lund Wizelius
C Johan Gröhn (personvald)
Helge Stålnacke (personvald)
John Öberg (personvald)
  1. Ann-Christine Rutqvist
  2. Eva-Britt Larsson
L Hendrik Andersson (personvald)
Lars Karlsson
  1. Helene Nilsson
  2. Ann-Charlotte Furberg
S Stefan Mella
Ewelina Edenbrink
  1. Beatrice Jarblad
  2. Emil Norén
  3. Ann-Charlotte Kassberg
  4. Jan-Åge Mikalsen
  5. Sara Johansson
  6. Torbjörn Lidberg
  7. Nina Huotari
  8. Lennart Synnergren
  9. Eva Westlund
S Claes Nordmark (personvald)
Sara Bruun
Johan Lund
Béatrice Öman
Glenn Blom
Evelina Harr
Margith Hannu Dyrander
Arne Pettersson
Lena Goldkuhl
Robert Andersson
Anna-Karin Nylund
Mikael Midbjer
Kurt Pettersson
Eivy Blomdahl
Lars Nilsson
  1. Beatrice Jarblad
  2. Emil Norén
  3. Ann-Charlotte Kassberg
  4. Jan-Åge Mikalsen
  5. Sara Johansson
  6. Torbjörn Lidberg
  7. Nina Huotari
  8. Lennart Synnergren
  9. Eva Westlund
V Bosse Strömbäck (personvald)
Anna Karlsson
Tony Karlsson
  1. Inger Westman Arvesen
  2. Conny Sundkvist
MP Catarina Ask (personvald)
  1. Gösta Eriksson
  2. Ann Carlberg
SD Bernt Drugge (personvald)
Linda Lund
Susanne Ström
Elisabet Nilsson
Christer Fjellström
  1. Lars-Åke Vikström
  2. Barbro Ljungberg
  3. Kurt-Åke Lindqvist
ASB Inge Andersson (personvald)
Anders Pettersson (personvald)
Daniel Rönnbäck (personvald)
Seija Fallemark
Suzanne Ahlman
Ingemar Karlsson
  1. Gunnar Halin
  2. Camilla Sundqvist
  3. Leif Engström
SJV Kenneth Backgård (personvald)
Anders Sundström
Erika Sjöö
Tina Kotkaniemi
  1. Sead Maglic
  2. Ulf Helin

http://www.val.se