2018-09-09 18:30:15

Val till landstingsfullmäktige i Gävleborgs län - Partier och valsedlar

Här är de partier som anmält deltagande.

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Allians för Sverige

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Eva Lindberg, 57 år, Söderhamn
  2. Tommy Berger, 60 år, Gävle
  3. Marie-Louise Dangardt, 56 år, Hofors
  4. Jan Lahenkorva, 52 år, Bollnäs
  5. Linnéa Wickman, 26 år, Gävle
  6. Daniel Johansson, 26 år, Hofors
  7. Shida Kinuka, 53 år, Bollnäs
  8. Barry Gustafsson, 64 år, Hudiksvall
  9. Bente Sandström, 48 år, Nordanstig
  10. Markus Evensson, 43 år, Ljusdal
  11. Marie Frestadius, 58 år, Sandviken
  12. Mats Kolarby, 64 år, Gävle
  13. Annika Huber, 51 år, Hudiksvall
  14. Marcus Gard, 28 år, Söderhamn
  15. Carina Holm, 64 år, Gävle
  16. Einar Wängmark, 32 år, Ovanåker
  17. Stina Bolin fd.Michelson, 44 år, Ljusdal
  18. Hans Hellström, 72 år, Hofors
  19. Anna Frestadius, 29 år, Sandviken
  20. Sven-Åke Thoresen, 66 år, Hudiksvall
  21. Irene Bogren, 66 år, Ockelbo
  22. Anders Bergsten, 67 år, Gävle
  23. Jasmine Larsson, 34 år, Gävle
  24. Johan Hillborg, 48 år, Sandviken
  25. Linda Pettersson Lind, 42 år, Sandviken
  26. Peter Kärnström, 52 år, Sandviken
  27. Erika Engberg, 57 år, Bollnäs
  28. Ola Wigg, 40 år, Nordanstig
  29. Remzija Kolasinac, 56 år, Hofors
  30. Håkan Englund, 60 år, Ovanåker
  31. Anneli Hirsimäki, 44 år, Söderhamn
  32. Sven-Olof Larsson, 67 år, Söderhamn
  33. Elisabeth Lundin, 62 år, Hudiksvall
  34. Jim Svensk Larm, 31 år, Hudiksvall
  35. Emma Wannberg, 34 år, Gävle
  36. Fredric Bergstedt, 39 år, Sandviken
  37. Britt Sjöberg, 66 år, Nordanstig
  38. Hampus Forsmark, 40 år, Gävle
  39. Ann-Katrin Samuelsson, 46 år, Bollnäs
  40. Jan-Åke Lindgren, 67 år, Ovanåker
  41. Lena Erixon, 55 år, Sandviken
  42. Jamill Barikzey, 37 år, Ockelbo
  43. Anna-Maria Ericsson Lindelöf, 53 år, Sandviken
  44. Yohannes Michael Mehari, 47år, Bollnäs
  45. Irene Jonsson, 48 år, Ljusdal
  46. Fredrik L'Estrade, 47 år, Söderhamn
  47. Monica Olsson, 62 år, Nordanstig
  48. Fredrik Skoglund, 42 år, Bollnäs
  49. Diana Blomgren, 59 år, Hofors
  50. Mikael Berg, 53 år, Sandviken
  51. Lotta Beiersdorf, 50 år, Hudiksvall
  52. Hayat Karimi, 23 år, Hofors
  53. Katarina Hedberg, 54 år, Söderhamn
  54. Ove Schönning, 55 år, Ljusdal
  55. Petra Edel, 48 år, Ockelbo
  56. Robert Sten, 51 år, Sandviken
  57. Elisabeth di Paolo-Sandberg, 65 år, Hudiksvall
  58. Carl Bopparmark, 35 år, Ovanåker
  59. Tiina Kauppi, 56 år, Hofors
  60. Roberth Krantz, 38 år, Gävle
  61. Lena Sundh Berglund, 57 år, Bollnäs
  62. Jan-Evert Hagström, 69 år, Söderhamn
  63. Elin Pöllä, 27 år, Gävle
  64. Hans Svedberg, 50 år, Hudiksvall
  65. Sawsan Hatem, 59 år, Sandviken
  66. Anders Öquist, 43 år, Ockelbo
  67. Ylva Ivarsson, 53 år, Ovanåker
  68. Klas Tallvid, 58 år, Bollnäs
Gävleborgs läns landsting
0002-12171

ASYL.NUPARTIET

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Basinkomstpartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Bg-Demokrati

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Centerpartiet

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE
Centerpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Magnus Svensson, oppositionsråd, Söderhamn
  2. Ann-Helen Persson, projektledare, Gävle
  3. Per-Ewert Ohlsson-Björk, politisk sekreterare, Österfärnebo
  4. Marit Rempling, systemutvecklare, Ockelbo
  5. Erik Holmestig, agronom, Gävle
  6. Carl-Ewert Ohlsson, kommunalråd, Årsunda
  7. Martin Eriksson, studerande, Järbo
  8. Maria Brodin, fritidspedagog, Torsåker
  9. Mia Eriksson, utbildningsledare, Sandviken
  10. Kerstin Nyström Hedvall, säkerhets- och hållbarhetschef, Sandviken
  11. Leena Bergander Wikström, företagare, Furuvik
  12. Johnny Sandgren, enhetschef, Sandviken
  13. Jenny Karlsson, projektledare, Gysinge
  14. Magdi Elhadi, handledare, Bollnäs
  15. Eva Persson, företagare, Gävle
  16. Karin Hedberg, överläkare, Gävle
  17. Ingeborg Wigzell, sjuksköterskestudent, Gävle
  18. Eiran Cooper, student, Gävle
  19. Ann-Sofie Stenbacka, ögonsjuksköterska, Torsåker
  20. Lena Schenström, arbetsterapeut, Ockelbo
  21. Hans Larsson, traktorförare, Torsåker
  22. Agneta Lennartsson, mjölkbonde, Österfärnebo
  23. Margaretha Wedin, kommunalråd, Gävle
  24. Per Brykt, ekonom, Sandviken
  25. Anna-Greta Elfström-Ohlsson, fysioterapeut, Årsunda
  26. Börje Lindgren, pensionär, Gammelstilla
  27. Matilda Göransson, distriktschef, Långbo
  28. Urban Sjölander, pensionär, Gävle
Gästrikland
0004-15328
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE
Centerpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Magnus Svensson, oppositionsråd, Söderhamn
  2. Caroline Schmidt, projektledare, Hudiksvall
  3. Kenneth Nilshem, förbundsordförande, Arbrå
  4. Anette Olsson, vårdenhetschef, Forsa
  5. Joakim Westlund, företagare, Enånger
  6. Ingeborg Wigzell, sjuksköterskestudent, Ovanåker
  7. Carina Ohlson, personlig assistent, Bergsjö
  8. Solange Nordh, kommunikatör, Ljusdal
  9. Marianne Persson, undersköterska, Söderhamn
  10. Jörgen Bengtson, småföretagare, Enånger
  11. Gun-Marie Swessar, företagare, Ovanåker
  12. Stig Eng, lantbrukare, Harmånger
  13. Nils Erik Falk, egenföretagare, Alfta
  14. Magdi Elhadi, handledare, Bollnäs
  15. Matilda Göransson, distriktschef, Långbo
  16. Erika Söderström, civilekonom, Hudiksvall
  17. Sven-Ulrich "Dulle" Ohlsson, företagare, Söderhamn/Mo
  18. Gunnar Grenholm, pensionär, Hudiksvall
  19. Martin Äng, bygginformatör, Harmånger
  20. Thomas Backan, landsbygdsföretagare, Rengsjö
  21. Anton Stark, studerande, Forsa
  22. Mari Vedin, IT-tekniker, Ovanåker
  23. John-Erik Jansson, skadechef, Söderhamn
  24. Camilla Jonsson, undersköterska, Söderhamn
  25. Lena Westling, undersköterska, Ovanåker
  26. Per-Åke Kardell, egenföretagare, Jättendal
  27. Rosanna Thyrén, lantbrukare, Bollnäs
  28. Edvin Östlund-Quist, studerande, Bergsjö
  29. Ulf Nyman, studerande, Korskrogen
  30. Peter Olsson, verksamhets vaktmästare, Söderhamn
  31. William Våhlberg, studerande, Ljusdal
  32. Martin Bjerke, företagare, Järvsö
  33. Erik Jensen, student, Hudiksvall
Hälsingland
0004-15330
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE
Centerpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Magnus Svensson, oppositionsråd, Söderhamn
  2. Ann-Helen Persson, projektledare, Gävle
  3. Per-Ewert Ohlsson-Björk, politisk sekreterare, Österfärnebo
  4. Marit Rempling, systemutvecklare, Ockelbo
  5. Erik Holmestig, agronom, Gävle
  6. Carl-Ewert Ohlsson, kommunalråd, Årsunda
  7. Martin Eriksson, studerande, Järbo
  8. Maria Brodin, fritidspedagog, Torsåker
  9. Mia Eriksson, utbildningsledare, Sandviken
  10. Kerstin Nyström Hedvall, säkerhets- och hållbarhetschef, Sandviken
  11. Leena Bergander Wikström, företagare, Furuvik
  12. Johnny Sandgren, enhetschef, Sandviken
  13. Jenny Karlsson, projektledare, Gysinge
  14. Magdi Elhadi, handledare, Bollnäs
  15. Eva Persson, företagare, Gävle
  16. Ingeborg Wigzell, sjuksköterskestudent, Gävle
  17. Eiran Cooper, student, Gävle
  18. Ann-Sofie Stenbacka, ögonsjuksköterska, Torsåker
  19. Lena Schenström, arbetsterapeut, Ockelbo
  20. Hans Larsson, traktorförare, Torsåker
  21. Agneta Lennartsson, mjölkbonde, Österfärnebo
  22. Margaretha Wedin, kommunalråd, Gävle
  23. Per Brykt, ekonom, Sandviken
  24. Anna-Greta Elfström-Ohlsson, fysioterapeut, Årsunda
  25. Börje Lindgren, pensionär, Gammelstilla
  26. Matilda Göransson, distriktschef, Långbo
  27. Urban Sjölander, pensionär, Gävle
Gästrikland
0004-15699

Common sense in Sweden

Ingen valsedel har beställts.

Följande kandidater har samtyckt till kandidatur:

  • Fichtelius, Jakob, Sandviken
  • Severin, Lars, Sandviken
  • Steen, Erik, Söderhamn

Demokraterna i Göteborg

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Demokratirörelsen

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Demokrati Sverige

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Det nya partiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Direktdemokraterna

Ingen valsedel har beställts.

Följande kandidater har samtyckt till kandidatur:

  • Gustafsson, Joakim, Gävle

Europeiska Arbetarpartiet-EAP

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Feministiskt initiativ

Ingen valsedel har beställts.

Följande kandidater har samtyckt till kandidatur:

  • Kjellberg, Desirée, Gävle
  • Lundgren, Martina, Gävle

Final Partiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

FN Parti art: 27

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Folkhemmet Sverige

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Folkstyret

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Generation Utveckling

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Gula Partiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Humandemokraterna

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

iGov.Direct«

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Initiativet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

iP-IDROTTSPARTIET-Rädda Stadshagens IP!

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Klassiskt liberala partiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Kosmopolitiska Partiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Kristdemokraterna

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE
Kristdemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Jennie Forsblom, Förskollärare, Edsbyn
  2. Peter Åkerström, Fritidspedagog, Håcksta
  3. Lili André, Ingenjör, Gävle
  4. Lars Österberg, Polis, Forsa
  5. Anders Bergsten, Fil.kand, Rengsjö
  6. Jan-Eric Andersson, Rektor, Gävle
  7. Rosalie Carlén, Distriktssköterska, Gävle
  8. Ingemar Kalén, Oppositionsråd, Hofors
  9. Magdalena Fagerhov, Samhällsvetare, Gnarp
  10. Bertil Eriksson, Senior, Edsbyn
  11. Maria Hansson, Föreläsare, Söderhamn
  12. Rosmari Holmgren, Personlig assistent, Eskön
  13. Viktoria Almqvist, Kundansvarig gruppledare, Gävle
  14. Majvor Lisselg, Kurator, Kungsgården
  15. Victor Gbadegbe, Fabriksarbetare, Bergsjö
  16. Pia-Kerstin Silverdal, Undersköterska, Bomhus
  17. Roger Kastman, Företagare, Ljusdal
  18. Leif Jönsson, Ingenjör, Storvik
  19. Elisabeth Norberg, Sjuksköterska, Sätra
  20. Kent Sjöberg, Pensionär, Norrbo
  21. Magnus Hägglund, Mjölkbonde, Vallsta
  22. Maj-Britt Kissner-Eliasson, Pensionär, Kilafors
  23. Jan Myléus, Kommunalråd, Gävle
  24. Aino Blom, Barnmorska, Sandviken
  25. Håkan Briland, Familjeläkare, Njutånger
  26. Annika Norup, Undersköterska, Torsåker
  27. David Lindelöf, Egen företagare, Hudiksvall
  28. Viktoria Andersson, Rehabkoordinator, Sätra
  29. Lars Björkbom, Betongarbetare, Järvsö
  30. Anders Ramstrand, Lärare, Söderhamn
  31. Claes Häggblom, Produktionsplanerare, Edsbyn
  32. Lina Elmebo, Behandlingspedagog, Gävle
  33. Anders Aldén, Ekonom, Hedesunda
  34. Ingela Carter, Förskollärare, Edsbyn
  35. Karin Hallberg, Lärare, Bollnäs
  36. Monica Stigås, Turistentreprenör, Rogsta
  37. Anders Karlsson, Lokalvårdare, Brynäs
  38. Åke Fläckman, Lärare, Bollnäs
  39. Martina Kyngäs, Kundansvarig gruppledare, Gävle
  40. Matilda Elmebo, Säljare, Valbo
  41. Jan Nilsson, Lärare, Söderhamn
  42. Dan Brodin, Skogsbonde, Mörtebo
Gävleborgs läns landsting
0068-12018

Kristna Värdepartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Landsbygdspartiet Oberoende

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Liberalerna (tidigare Folkpartiet)

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Hans Backman, 55,ekonom,Hofors
  2. Helena Englund, 54,affärsområdeschef,Gävle
  3. Peter Nordebo, 64,journalist,Vallsta
  4. Carmen Lundkvist, 56,revisor,Sandviken
  5. Per-Ola Grönberg, 53,egen företagare,Sandviken
  6. Carina Ericsson, 64,undersköterska,Hudiksvall
  7. Kent Olsson, 53,lärare,Edsbyn
  8. Teresa Vanova Benke, 39,enhetschef LSS,Norrala
  9. Evelyn Klöverstedt, 57,statstjänsteman,Gävle
  10. Bertil Skoog, 51,grundskolelärare,Ljusdal
  11. Ulla Burman, 71,direktor inom vård-omsorg,Undersvik
  12. Mats Ivarsson, 43,säkerhetssamordnare,Gävle
  13. Helene Åkerlind, 52,kommunalråd,Gävle
  14. Magnus Ahlgren, 54,juristchef,Söderhamn
  15. Yanina Westergren, 40,samhällsvetare,Bollnäs
  16. John-Olof Hermanson, 73,företagare,Gävle
  17. Behrokh Honarmand, 57,HR-strateg,Sandviken
  18. Daniel Didricksson, 41,bussförare,Bollnäs
  19. Ingrid Backelin, 71,fd ålderdomshemsföreståndare,Norrala
  20. Nils-Gunnar Kempe, 69,gymnasielärare,Sandviken
  21. Dalia Goro, 31,jurist,Sandviken
  22. Lars Sjögren, 80,ideellt arbetande pensionär,Hudiksvall
  23. Lovisa Magnusson, 40,civilingenjör,Sandviken
  24. Börje Timerdal, 80,redaktör,Söderhamn
  25. Kristina Hermanson-Åreng, 75,egen företagare,Gävle
  26. Leif Jonsson, 75,leg läkare,Arbrå
  27. Helena Sjöberg, 54,civilekonom-gymnasielärare,Sandviken
  28. Krister Swahn, 76,lärare,Arbrå
  29. Maria Stigenberg, 28,statsvetare,Gävle
  30. Hans Blom, 68,fd lärare,Söderhamn
  31. Saga Astner, 73,psykosocial assistent,Bollnäs
  32. Kjell Helling, 67,yrkesvägledare,Gävle
  33. Johan Källberg, 45,systemutvecklare,Sandviken
  34. Björn Belin, 69,fd.utbildningsledare,Gävle
  35. Magnus Ludvigsson, 43,IT-konsult,Söderhamn
  36. Rolf Jägare, 72,Pa/Officer,Sandviken
  37. Anna-Lena Hellman, 62,projektledare,Gävle
  38. Bo Hellberg, 78,leg.veterinär,Segersta
  39. Carmen Malave, 27,ingenjör,Sandviken
  40. Olov Göransson, 78,pens.vvs-ingenjör,Sandviken
  41. Per-Åke Fredriksson, 44,statsvetare,Gävle
Gävleborgs läns landsting
0003-13421

LOTTOKRATIN

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

LÅNGEN&CO

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Medborgarresan

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Medborgerlig Samling

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Miljöpartiet de gröna

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE
Miljöpartiet de gröna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Karin Jansson, regionråd/undersköterska, 63 år, Färila
  2. Kristoffer Hansson, utbildningsansvarig, 37 år, Järvsö
  3. Bengt Samuelsson, pensionär, 68 år, Söderhamn
  4. Joann Ling, student, 27 år, Trönö
  5. David Ling, student, 25 år, Gävle
  6. Maria Hagström, kommunvägledare, 39 år, Sandviken
  7. Olov Östlund, utvecklingsingenjör, 60 år, Trönö
  8. Ann-Britt Lindmark-Lagerwall, läkare, 70 år, Hudiksvall
  9. Lena Jansson Sving, audionom, 60 år, Bollnäs
  10. Johan Toll, rörmokare, 62 år, Bollnäs
  11. Ylva Bandmann, leg. psykolog/psykoterapeut, 76 år, Gävle
  12. Lßszlˇ Gönczi, pensionär, 72 år, Färila
  13. Rejn Karlgren, kommunalråd & företagare, 42 år, Kungsgården
  14. Peter Perskull, biologilärare, 41 år, Kungsgården
  15. Olga Ilina, byggnadskonstruktör/jordbrukare, 34 år, Ljusdal
  16. Bengt Sahlin, pensionär, 65 år, Hudiksvall
  17. Johan Nilsson, frivårdsinspektör, 35 år, Söderala
  18. Sabina Rossini, sjukskriven, 44 år, Valbo
  19. Joel Olsson, lärarvikarie & bandoperatör, 37 år, Gävle
  20. Elisabeth Blomgren, egen företagare, 44 år, Järbo
  21. Robert Stahl, IT-specialist, 58 år, Valbo
Gävleborgs läns landsting
0055-11954

Moderaterna

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE
Moderaterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Patrik Stenvard, 45 år, kommunalråd, Gävle
  2. Maria Molin, 48 år, leg. sjukgymnast, Ljusdal
  3. Håkan Rönström, 66 år, ekonomikonsult, Hudiksvall
  4. Camilla Strömberg, 36 år, leg. barnmorska, Gävle
  5. Anders Jansson, 62 år, överstelöjtnant, Gävle
  6. Hans Olsson, 55 år, oppositionsråd, Sandviken
  7. Ann-Charlotte Granath, 43 år, statsvetare, Gävle
  8. Alexander Hägg, 18 år, studerande, Söderhamn
  9. William Elofsson, 23 år, pressekreterare, Gävle
  10. Linda Elgestad, 41 år, ekonom, Söderhamn
  11. Pia Jansson, 52 år, egenföretagare, Gävle
  12. Tommy Ljung, 71 år, pensionär, Hudiksvall
  13. Alf Persson, 70 år, pensionär/konsult, Hofors
  14. EvaMarja Andersson, 63 år, gymnasielärare, Gävle
  15. Daniel Arenholm, 48 år, tillväxtstrateg, Nordanstig
  16. Therése Hammarberg, 42 år, lärare, Gävle
  17. Maria Unborg, 33 år, kyrkokamrer, Ovanåker
  18. Birgitta Medin, 78 år, sjuksköterska, Hudiksvall
  19. Anders Fogeus, 73 år, pensionär, Gävle
  20. Jonas Brindmark, 40 år, ambulanssjuksköterska, Gävle
  21. Stina Berg, 46 år, leg. sjukgymnast, Ljusdal
  22. Mattias Ekström, 40 år, säljchef, Bollnäs
  23. Per Bång, 56 år, säljare, Bollnäs
  24. Elisabeth Nordlander, 61 år, distriktssköterska, Ockelbo
  25. Marjo Myllykoski, 50 år, arbetsförmedlare, Söderhamn
  26. Peter Hallgren Stjerndorff, 51 år, präst, Gävle
  27. Pekka Seitola, 60 år, egenföretagare, Gävle
  28. Lars Stål, 42 år, verkställande direktör, Söderhamn
  29. Cecilia Natander, 36 år, folkhälsovetare, Hudiksvall
  30. Hans Sundgren, 74 år, flygtekniker, Söderhamn
  31. Anders Bengtsson, 66 år, företagare, Hudiksvall
  32. Emma Karlsson, 27 år, socionomstudent, Gävle
  33. Pär Johansson, 54 år, företagare, Alfta
  34. Kennet Hedman, 61 år, kanslist, Ljusdal
  35. Petri Ekorre, 51 år, konsult, Gävle
  36. Lars Beckman, 46 år, riksdagsledamot, Gävle
  37. Jan Rust, 71 år, pensionär, Gävle
  38. Annika Erlandsson, 52 år, samordnare, Gävle
  39. Torsten Myrgren, 69 år, pensionär, Hudiksvall
  40. Christer Bergman, 68 år, f.d. lärare, Sandviken
  41. Gun Lundberg, 75 år, fil. mag, Gävle
  42. Peter Johansson, 47 år, nationalekonom, Gävle
  43. Dragan Perkovic, 45 år, elansvarig, Sandviken
  44. Mattias Broström, 40 år, handläggare, Gävle
  45. Albin Hillberg, 18 år, studerande, Gävle
  46. Britt Unger, 74 år, pensionär, Söderhamn
  47. Osman Dalgin, 37 år, hantverkare, Gävle
  48. Annelen Kusmic, 48 år, bussförare, Gävle
  49. Mikael Brodin, 38 år, trafikledare, Gävle
  50. Anita Alm, 66 år, sjuksköterska, Nordanstig
  51. Ann-Mari Bergström, 73 år, företagare, Sandviken
Gävleborgs läns landsting
0001-13617

Modern Sweden

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Nordiska motståndsrörelsen

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Norrlandspartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

NPP Nya Pensions Partiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

numen kärlekspartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Nya bjornska partiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

nya Ny Demokrati

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

NY REFORM

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Papepartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Partiet Folkomröstning

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Piratpartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

POPULISTERNA

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Raggarpartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Reformist Neutral Partiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Rosa Drömmar

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Sjukvårdspartiet Gävleborg

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE
Sjukvårdspartiet Gävleborg
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Henrik Olofsson, Regionråd, Bollnäs
  2. Stig Mörtman, Ingenjör, Ockelbo
  3. Yvonne de Winter, Undersköterska, Kilafors
  4. Stig Zettlin, Pensionär, Gävle
  5. Birgitta Hildingsson, Pensionär, Söderhamn
  6. Bernt Larsson, Pensionär, Gnarp
  7. Sven-Åke von Veh, Entreprenör, Bollnäs
  8. Ulrika Rosenqvist, Vårdpersonal, Bollnäs
  9. Jan Näsholm, Ingenjör, Bergvik
  10. Malin Wilhelmsson, Företagre, Bollnäs
  11. Astrid Edlund, Sjuksköterska, Ljusdal
  12. Kent Olsson, Trafiklärare, Hofors
  13. Stina Johansson, Koordinator, Bollnäs
  14. Torbjörn Hellström, Lärare, Gävle
  15. Jan Åke Lundberg, Pensionär, Gävle
  16. Patric Norrå, Chaufför, Valbo
  17. Ulla Norling, Musikpedagog, Sandviken
  18. Ingrid Jonsson, Sjuksköterska, Bollnäs
  19. Bernt Wester, Markarbetare, Hedesunda
  20. Anna Magnusson, Personligassistent, Gävle
  21. Irene Strandberg, fd Undersköterska, Bergvik
  22. Ingrid Öman, Pensionär, Valbo
  23. Jan Olof Eriksson Glad, Affärsman, Sandviken
  24. Pär Åslund, Helsovårdsinspektör, Hofors
  25. Lotta Kujanpää, Administratör, Gävle
  26. Sven-Åke Zakrisson, fd Arbetsledare, Sandviken
  27. Tony Nord, Servicerådgivare, Bollnäs
  28. Fredrik Röjd, 41 år, Färila
  29. Torbjörn Forsén, Chaufför, Valbo
  30. Claes Norrå, Pensionär, Valbo
  31. Pontus Olsson, Kock, Gävle
  32. Anders Eriksson, Svetsare, Kilafors
  33. Håkan Krantz, Fd Sågsverksoperatör, Söderhamn
Gävleborgs läns landsting
0249-15143

Sjöbopartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Skolpartiet Göteborg

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

SKÅNEPARTIET

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Sociala Partiet (SP)

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

SOCIALLIBERALERNA

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Spektral demokrati

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Svensk Jobbdemokrati

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE
Sverigedemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Du kan endast personrösta på en kandidat som samtyckt till att kandidera. Om du skriver till flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Richard Carlsson, 42, kommunalråd, Gävle
  2. Daniel Persson, 36, regionråd, Söderhamn
  3. Liz Zachariasson, 27, undersköterska, Ockelbo
  4. Sandra Bjelkelöv, 29, undersköterska, Jättendal
  5. Patrik Lindholm, 49, industriarbetare, Gävle
  6. Patrik Nilsson, 34, kommunalråd, Hudiksvall
  7. Latifa Löfvenberg, 44, sjuksköterska, Gävle
  8. Mattias Eriksson Falk, 28, regionråd, Gävle
  9. Emilia Uvagårds, 31, bovärd, Edsbyn
  10. Eva-Mai Mineur-Tynong, 65, alkohol-drogterapeut, Söderhamn
  11. Per Kihlgren, 52, oppositionsråd, Sandviken
  12. Fredrik Hansson, 39, psykosocial assistent, Kilafors
  13. Therese Johanssson, 50, sjuksköterska, Sandviken
  14. Margon Johansen, 46, busschaufför, Hofors
  15. Lena Eriksson, 57, undersköterska, Gävle
  16. Kent Karlsson, 52, värmebehandlingsoperatör, Sandviken
  17. Jonny Lindblom, 38, yrkeschaufför/förman, Ockelbo
  18. Wanja Delén, 38, förskolelärare, Gävle
  19. Stefan Nordin, 58, företagare, Delsbo
  20. Roger Hedlund, 38, riksdagsledamot, Gävle
  21. Per Andersson, 43, programmerare, Ljusdal
  22. Lars Andersson, 53, företagare, Hudiksvall
  23. Jonas Åström, 33, teamledare, Gävle
  24. Arima Bergstedt, 49, terapeut, Järvsö
  25. Marianne Larsson, 51, undersköterska, Gävle
  26. Kennet Nyman, 44, boendestödjare, Bollnäs
  27. Suzanne Hedberg, 64, ekonom, Strömsbruk
  28. Olle Larsson, 52, fordonstekniker, Gävle
  29. Agneta Stjernström, 65, massageterapeut, Gävle
  30. Bella Wåhlstedt, 43, habiliterare, Gävle
  31. Mikael Forsberg, 42, ordningsvakt, Gävle
  32. Marcus Lagerroos, 24, studerande, Gävle
  33. Marcus Frisk, 34, vd, Forsbacka
  34. Mats Westergren, 71, f.d. IT-chef, Sandviken
  35. Michael Michaelsen, 53, studerande, Färila
  36. Anna Rosén, 44, sjukpensionär, Hedesunda
  37. Georgios Toris, 50, polisinspektör, Gävle
  38. Christer Andersson, 64, företagare, Söderhamn
  39. Ann Westerlund, 51, affärsbiträde, Hudiksvall
  40. Romel Rached, 29, företagare, Gävle
  41. Linda Carlsson, 35, serviceassistent, Valbo
  42. Jari Ropponen, 57, målare, Iggesund
  43. Annika Netsö, 52, laboratorieassistent, Kilafors
  44. Madeleine Eklund, 43, stf butikschef, Gävle
  45. Charlie Ahlholm, 50, företagare, Hofors
  46. Jonatan Lindgren, 23, handledare, Bollnäs
  47. Anders Boberg, 52, vd, Valbo
  48. Annikki Bengtsson, 69, ekonom, Storvik
  49. Charlotte Michaelsen, 36, studerande, Färila
  50. Nicklas Ringhage, 43, yrkeschaufför, Gävle
  51. Birgitta Johansson, 65, företagare, Bjuråker
  52. Eva Sundman, 63, lokalvårdare, Gävle
  53. Camilla Wrangfalk, 32, lastbilschaufför, Ilsbo
  54. Daniel Hällman, 51, revisor, Gävle
  55. Roger Bengtsson, 72, pensionär, Storvik
  56. Thomas Lindberg, 54, skötare psykiatri, Gävle
  57. Mats Ekenberg, 56, vårdare, Gävle
  58. Andreas Modd, 23, trädgårdsmästare, Bollnäs
  59. Lena Emanuelsson, 36, tandhygienist, Bergby
  60. Rino Hedblom, 52, verkstadsmekaniker, Stråtjära
  61. Sven Malm, 69, hantverkare, Gävle
  62. Svenne Ekstrand, 74, ekonomiföreståndare, Gävle
  63. Karin Wallin-Hedman, 66, egen företagare, Järvsö
  64. Ingbritt Olsson, 60, hotellstäderska, Storvik
  65. Michael Gradin, 58, boendestödjare, Hassela
  66. Agneta Bär, 54, industrisanerare, Kungsgården
  67. Lars Idon Andersson, 69, f.d. köpman/officer, Ljusdal
  68. Anders Sjödin, 79, pensionär, Hudiksvall
  69. Marika Löf, 30, chaufför, Bergsjö
  70. Niklas Färnstrand, 46, jägare, Gävle
  71. Karin Jensen, 64, skötare, Gästrike-Hammarby
  72. Åsa Hedström, 50, virkesmätare, Bergby
Gävleborgs läns landsting
0110-15390

Utöver ovanstående har följande kandidater samtyckt till kandidatur:

  • Ahlbom, Mikael, Nordanstig
  • Ahonen, Jari, Hudiksvall
  • Andersson, Eva Kristina, Nordanstig
  • Andersson, Jimmy, Gävle
  • Andersson, Kenneth, Sandviken
  • Andersson, Micael, Sandviken
  • Andersson, Peter, Gävle
  • Andersson, Ricky, Gävle
  • Andersson, Ruthie, Gävle
  • Andersson, Yvonne, Hudiksvall
  • Asp Vilén, Peter, Hudiksvall
  • Berg, Agne, Gävle
  • Berg, Fredric, Hudiksvall
  • Bergman, Anders, Bollnäs
  • Bergqvist, Jeanette, Ockelbo
  • Bertilsson, Marcus, Ockelbo
  • Bleckert, Marcus, Sandviken
  • Bygren, Mats, Hudiksvall
  • Dahlin, Bo, Söderhamn
  • Dahlin, Ingalill, Söderhamn
  • Delén, Beryl, Gävle
  • Delltorp, Patrik, Sandviken
  • Edin, Mimmi, Gävle
  • Ek, Anna-Karin, Gävle
  • Ekholm, André, Gävle
  • Eklund, Magnus, Gävle
  • Emanuelsson, Magnus, Gävle
  • Engberg, Birgitta, Gävle
  • Engberg, Staffan, Gävle
  • Engberg, Tommy, Gävle
  • Engh, Fredrik, Ovanåker
  • Englund, Karin, Gävle
  • Engström, Claus, Hudiksvall
  • Ericson, Cole, Gävle
  • Ericsson, Per-Åke, Gävle
  • Eriksson, Mats, Ljusdal
  • Eriksson, Per Inge, Ovanåker
  • Eriksson, Torbjörn, Hudiksvall
  • Evertsson, Kjell Evert, Hudiksvall
  • Florin, Jonas, Sandviken
  • Friis, Svend Aage, Ljusdal
  • Frisk, Rhia, Gävle
  • Fröström, Kjell, Gävle
  • Furuskog, Jens, Ljusdal
  • Färnstrand, Gudrun, Gävle
  • Grönlund, Nina, Gävle
  • Gustafsson, Eva, Sandviken
  • Hall, Jan Ola, Nordanstig
  • Hansén, Mikael, Sandviken
  • Hansson, Mats, Sandviken
  • Hansson, Thomas, Nordanstig
  • Hedman, Ronny, Gävle
  • Hellström, Mats, Gävle
  • Herou, Patrik, Ockelbo
  • Holm, Rainer, Gävle
  • Hungefält, Lars, Gävle
  • Höglund, Manne, Gävle
  • Höglund, Robin, Gävle
  • Jansson, Johan Fredrik, Söderhamn
  • Jensen, Lars, Hudiksvall
  • Johansson, Bo, Bollnäs
  • Johansson, Göran Kennet, Söderhamn
  • Johansson, Lars Erik, Gävle
  • Johansson, Lennart, Gävle
  • Johansson, Margareta, Gävle
  • Johansson, Michael, Gävle
  • Jokinen, Ian, Hofors
  • Jonsson, Mats-Erik, Hudiksvall
  • Jäderberg, Lennart, Sandviken
  • Karlsson, Rose, Gävle
  • Karlsson, Therese, Ockelbo
  • Kjällström, Iris, Gävle
  • Larsson, Christer, Gävle
  • Larsson, Jessica, Sandviken
  • Larsson, Kjell, Bollnäs
  • Larsson, Lars Göran, Hudiksvall
  • Larsson, Liselott, Söderhamn
  • Larsson, Ulf, Gävle
  • Lemon, Magdalena, Gävle
  • Lenander, Maria, Ockelbo
  • Leppäkorpi, Martin, Sandviken
  • Lind, Ann-Sofie, Nordanstig
  • Lindberg, Sven Arne, Söderhamn
  • Lindblom, Bengt Ove, Sandviken
  • Lindeberg, Gunnar, Gävle
  • Lindgren, Alf, Hudiksvall
  • Lindholm, Kristoffer, Gävle
  • Linngård, Dennis, Bollnäs
  • Ljungbeck, Olle, Gävle
  • Lundberg, Jonas, Ockelbo
  • Lundberg, Mats-Åke Ingvar, Ockelbo
  • Lundin, Nils Björn, Gävle
  • Lundquist, Leif, Ockelbo
  • Löfqvist, Tomas, Hofors
  • Löfvén, Marie Anette, Sandviken
  • Lönn, Bo Micke, Gävle
  • Lööw, Valter, Nordanstig
  • Markusson, Mats, Ljusdal
  • Midendal, Henrik Jalo Johani, Gävle
  • Modd Köhler, Marina, Gävle
  • Modin, Margaretha, Bollnäs
  • Möller, Thomas, Gävle
  • Netsö, Ulf, Sandviken
  • Norberg, Rickard, Sandviken
  • Nord, Sven-Olof, Nordanstig
  • Nordlund, Magnus, Söderhamn
  • Nordström, Christoffer, Nordanstig
  • Olsson, Per Arne, Gävle
  • Olsson, Robert, Gävle
  • Olsson, Veronica, Söderhamn
  • Palm, Mattias, Ockelbo
  • Persson, Göran, Nordanstig
  • Persson, Kent, Sandviken
  • Persson, Per, Nordanstig
  • Petersson, Per, Gävle
  • Pettersson, Sten, Hofors
  • Rodin Olofsson, Marie-Louise, Sandviken
  • Rosén, Jörgen, Gävle
  • Sandstedt, Roland, Gävle
  • Sjöblom Eriksson, Daniel, Ockelbo
  • Sjöblom, Roger, Nordanstig
  • Skj°dt Elsb°l, Jens, Ljusdal
  • Skog, Therése, Hudiksvall
  • Skoglund, Karl-Georg, Gävle
  • Skogstjärn, Tomas, Ljusdal
  • Skyman, Jan Erik, Gävle
  • Strandberg, Lars, Gävle
  • Ström, Stefan, Gävle
  • Sundgren, Mikael, Sandviken
  • Svensson, Tony, Söderhamn
  • Säterhof, Hans, Gävle
  • Söderlund, Mats, Ockelbo
  • Tynong, Jan-Erik, Söderhamn
  • Veglo, Kent Ove, Sandviken
  • Wahlman, Seved, Sandviken
  • Wall, Johan, Ljusdal
  • Wallin, Mikael, Gävle
  • Wiberg, Solveig, Nordanstig
  • Zachrisson, Ann-Katrin, Ockelbo
  • Åhlund, Roland, Sandviken
  • Ödman, Anneli, Nordanstig
  • Ödman, Roger, Nordanstig
  • Östling, Per-Erik, Ockelbo
  • Östlund, Bjarne, Gävle

Sverigepartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Sveriges Kommunistiska Parti (SKP)

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Sverige ut ur EU/Frihetliga Rättvisepartiet (FRP)

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Technopartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Tryggare Sverige

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

TRYGGHETSPARTIET

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Utveckling och Progressiv för Sverige partiet (U.P.S)

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

VALDI2018

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Valsamverkanspartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Visiona

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Vi Socialkonservativa

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Vårt land - Sverige

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Vägvalet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Vänsterpartiet

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Fredrik Åberg Jönsson, 38, utredare, Gävle
  2. Kristina Sjöström, projektledare, Gävle
  3. Isabel Hildén, 43, sjuksköterska, Söderhamn
  4. Xamuel Gonzalez, 35, brevbärare, Hofors
  5. Yvonne Oscarsson, 63, beroendeterapeut, Ljusdal
  6. Lars-Göran Langeborg, paralegal, Gävle
  7. Gunbritt Wallström, 64, f.d statsanställd, Söderhamn
  8. Håkan Svensson, 55, undersköterska, Sandviken
  9. Elin Nordin, 28, etnolog, Hudiksvall
  10. Zaradesth Bekir, 51, egen företagare, Sandviken
  11. Alf Norberg, 59, mentalskötare, Hudiksvall
  12. Ulrica Högberg, 52, gymnasielärare, Hudiksvall
  13. Tommy Cavallin, 66, undersköterska, Hudiksvall
  14. Lillemor Mauritzdotter Nylén, 62, kulturarbetare/oppositionsråd, Sandviken
  15. Margareth Söderlund, 70, förskollärare, Järbo
  16. Carina Halfvars, 61, distriktssköterska, Hofors
  17. Lars B Andersson, folkbildare, Kilafors
  18. Jessica Åberg, 45, lärare, Gävle
  19. Ingemar Börjesson, pensionär, Ovanåker
  20. Malin Rönström, 40, kommunal tjänsteperson, Söderhamn
  21. Jerker Svensson, 67, snickarmästare, Hudiksvall
  22. Kristoffer Andersson, 33, sjuksköterska/yrkeslärare, Hudiksvall
  23. Hanna Tolander, astrolog, Nordanstig
  24. Andreas Broström, 30, mjukvarutestare, Sandviken
  25. Göran Jansson, sjuksköterska, Bollnäs
  26. Anna-Lena Vestin, kock och mjölkproducent, Kilafors
Gävleborgs läns landsting
0005-14786
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Fredrik Åberg Jönsson, 38, utredare, Gävle
  2. Kristina Sjöström, projektledare, Gävle
  3. Isabel Hildén, 43, sjuksköterska, Söderhamn
  4. Xamuel Gonzalez, 35, brevbärare, Hofors
  5. Yvonne Oscarsson, 63, beroendeterapeut, Ljusdal
  6. Lars-Göran Langeborg, paralegal, Gävle
  7. Gunbritt Wallström, 64, f.d statsanställd, Söderhamn
  8. Håkan Svensson, 55, undersköterska, Sandviken
  9. Elin Nordin, 28, etnolog, Hudiksvall
  10. Zaradesth Bekir, 51, egen företagare, Sandviken
  11. Alf Norberg, 59, mentalskötare, Hudiksvall
  12. Ulrica Högberg, 52, gymnasielärare, Hudiksvall
  13. Tommy Cavallin, 66, undersköterska, Hudiksvall
  14. Lillemor Mauritzdotter Nylén, 62, kulturarbetare/oppositionsråd, Sandviken
  15. Margareth Söderlund, 70, förskollärare, Järbo
  16. Carina Halfvars, 61, distriktssköterska, Hofors
  17. Lars B Andersson, folkbildare, Kilafors
  18. Jessica Åberg, 45, lärare, Gävle
  19. Ingemar Börjesson, pensionär, Ovanåker
  20. Malin Rönström, 40, kommunal tjänsteperson, Söderhamn
  21. Jerker Svensson, 67, snickarmästare, Hudiksvall
  22. Hanna Tolander, astrolog, Nordanstig
  23. Andreas Broström, 30, mjukvarutestare, Sandviken
  24. Göran Jansson, sjuksköterska, Bollnäs
  25. Anna-Lena Vestin, kock och mjölkproducent, Kilafors
Gävleborgs läns landsting
0005-15693

Äkta demokrati

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Ändrings partiet revolution

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

20% skattepartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

http://www.val.se