2018-06-20 19:54:49

Val till riksdagen - Partier och valsedlar - riksdagsvalkrets Dalarnas län

Här är de partier som anmält deltagande.

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning.

Alternativ för Sverige

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Alternativ för Sverige
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Gustav Kasselstrand, ekonom, Stockholm
  2. William Hahne, militär, Stockholm
  3. Jessica Ohlson, jurist, Nyköping
  4. Adam Berg, civilingenjör, Karlskoga
  5. Mikael Simm, läkare, Kristianstad
  6. Monica Skogman, ekonom, Stockholm
  7. Per Sefastsson, civilingenjör, Danderyd
  8. Markus Jonsson, fil. mag., Linköping
  9. Yvonne Lindholm, företagare, Haninge
  10. Martin Hagwall, IT-entreprenör, Sollentuna
  11. Mikael Jansson, riksdagsledamot, Göteborg
  12. Viktor Södermark, produktchef, Huddinge
  13. Jeff Ahl, riksdagsledamot, Boden
  14. Krister Stehag, företagare, Stockholm
  15. Olle Felten, riksdagsledamot, Norrköping
  16. Sofie Borglund, egenföretagare, Stockholm
  17. Fredrik Isberg, läkare, Varberg
  18. Stig Berglund, konsult, Stockholm
  19. Mikael Fjällid, läkare, Huddinge
  20. Jakob Eriksson, bolagsjurist, Stockholm
  21. Christian Hermansson, tjänsteman, Göteborg
  22. Viktor Brolin, företagare, Stockholm
  23. Fredrik Norberg, präst, Vadstena
  24. Lennart Matikainen, relationscoach, Stockholm
  25. Johan Sundh, civilingenjör, Göteborg
  26. Johan Wadenbäck, teknologie doktor, Staffanstorp
  27. Fredrik Ekman, polis, Markaryd
  28. Peter Abelin, analytiker, Bromma
  29. Håkan Englund, civilingenjör, Vendelsö
  30. Eddie Ek, egenföretagare, Åstorp
  31. Joakim Isheden, kasinoinspektör, Uppsala
  32. Jimmy Hägglund, lärare, Hägersten
  33. Kristina Andersson, driftingenjör, Stockholm
  34. Tobias Utter, elektriker, Karlstad
  35. Sven Valerio, tekniker, Örnsköldsvik
  36. Johan Juthberg, elektriker, Sala
  37. Sofia Hansson, tågvärdinna, Göteborg
  38. Anders Hesselbäck, militär, Sundbyberg
  39. Filip Djupenström, processoperatör, Horndal
  40. Rein Hjalmarsson, egenföretagare, Hallsberg
  41. Johan Hesselbäck, militär, Sundbyberg
  42. Louise Ask, barnskötare, Malmö
  43. Oskar Lindblom, VVS-ingenjör, Skara
  44. Gabriella Svensson, brevbärare, Mariestad
  45. Mathias Nilsson, trafiklärare, Arvidsjaur
  46. Samuel Rosén, studerande, Uppsala
  47. Axel Westlund, militär, Stockholm
  48. Eva Lundemo, specialistsjuksköterska, Stockholm
  49. Douglas Sebom, egenföretagare, Bromma
  50. Erik Berglund, skribent, Stockholm
HELA LANDET
1325-14843

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Peter Hultqvist, 59 år, Borlänge
  2. Maria Strömkvist, 54 år, Ludvika
  3. Patrik Engström, 49 år, Avesta
  4. Roza Güclü Hedin, 35 år, Falun
  5. Hans Unander, 48 år, Malung-Sälen
  6. Marie Olsson, 51 år, Orsa
  7. Kim Söderström, 43 år, Falun
  8. Sofie Eriksson, 25 år, Falun
  9. Lennart Sohlberg, 65 år, Mora
  10. Mari Jonsson, 54 år, Borlänge
  11. Ingemar Hellström, 54 år, Smedjebacken
  12. Susann Berger, 47 år, Avesta
  13. Viktor Zakrisson, 36 år, Leksand
  14. Monica Enarsson, 43 år, Falun
  15. Viktor Nordström, 29 år, Borlänge
  16. Anna-Lena Andersson, 50 år, Ludvika
  17. Kristoffer Strömgren, 32 år, Stockholm
  18. Anette Eriksson, 50 år, Älvdalen
  19. Arne Pettersson, 82 år, Mora
  20. Berfin Altun, 21 år, Falun
  21. Henrik Selin, 48 år, Hedemora
  22. Hanna Lindgren, 41 år, Ludvika
  23. Christian Kaddik, 26 år, Borlänge
  24. Blerta Krenzi, 30 år, Avesta
  25. Peter Cyrillus, 59 år, Ludvika
  26. Camilla Andersson, 38 år, Borlänge
  27. Diyar Cicek, 23 år, Falun
  28. Helena Andersson, 50 år, Smedjebacken
  29. Tom Andersson, 34 år, Avesta
  30. Yvonne Karlén, 64 år, Borlänge
  31. Mohammad Alkazhami, 57 år, Ludvika
  32. Camilla Norberg, 50 år, Hedemora
  33. Josef Erdem, 60 år, Borlänge
  34. Jessica Wide, 41 år, Falun
  35. Henrik Samdahl, 38 år, Ludvika
  36. Patricia Hansen, 30 år, Borlänge
  37. Birgitta Andersson, 50 år, Borlänge
Dalarnas län
0002-14174

Basinkomstpartiet

VAL TILL RIKSDAGEN
Basinkomstpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Du kan endast personrösta på en kandidat som samtyckt till att kandidera. Om du skriver till flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. [Inte lämnat samtycke]
  2. [Inte lämnat samtycke]
  3. [Inte lämnat samtycke]
  4. [Inte lämnat samtycke]
  5. [Inte lämnat samtycke]
  6. [Inte lämnat samtycke]
  7. [Inte lämnat samtycke]
  8. [Inte lämnat samtycke]
  9. [Inte lämnat samtycke]
  10. [Inte lämnat samtycke]
  11. [Inte lämnat samtycke]
  12. [Inte lämnat samtycke]
  13. [Inte lämnat samtycke]
  14. [Inte lämnat samtycke]
  15. [Inte lämnat samtycke]
  16. [Inte lämnat samtycke]
  17. [Inte lämnat samtycke]
  18. Ann Engqvist, 54 år, Journalist, Svedala
  19. [Inte lämnat samtycke]
  20. [Inte lämnat samtycke]
HELA LANDET
1372-15427

Bg-Demokrati

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Centerpartiet

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Centerpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Annie Lööf, 35 år, Partiordförande, Nacka
  2. Fredrick Federley, 40 år, Europaparlamentariker, Gagnef
  3. Kerstin Lundgren, 63 år, Riksdagsledamot, Södertälje
  4. Martin Ådahl, 48 år, Chefsekonom, Stockholm
  5. Mikail Yüksel, 35 år, Statsvetare, Göteborg
  6. Magnus Ek, 24 år, Förbundsordförande, Valdemarsvik
  7. Kristina Yngwe, 35 år, Riksdagsledamot, Ystad
  8. Annika Qarlsson, 53 år, Riksdagsledamot, Alingsås
  9. Solveig Zander, 63 år, Riksdagsledamot, Enköping
  10. Göran Lindell, 64 år, Skogsbrukare, f d riksdagsledamot, Vetlanda
  11. Ola Johansson, 57 år, Riksdagsledamot, Kungsbacka
  12. Sofia Nilsson, 36 år, Sjuksköterska, Östra Göinge
  13. Helena Vilhelmsson, 53 år, Skogskonsulent, Nora
  14. Peter Helander, 56 år, Riksdagsledamot, Mora
  15. Anders W Jonsson, 57 år, Vice partiordförande, barnläkare, Gävle
  16. Jonny Cato Hansson, 24 år, Kommunalråd, Helsingborg
  17. Daniel Bäckström, 42 år, Riksdagsledamot, Säffle
  18. Fredrik Christensson, 27 år, Riksdagsledamot, Lysekil
  19. Niels Paarup-Petersen, 40 år, Konsult, Malmö
  20. Martina Johansson, 43 år, Kommun- och landstingspolitiker, Trosa
  21. Helena Lindahl, 46 år, Riksdagsledamot, Robertsfors
  22. Ulrika Carlsson, 53 år, Riksdagsledamot, Skövde
  23. Carola Gunnarsson, 64 år, Kommunalråd, Sala
  24. Emil Källström, 31 år, Riksdagsledamot, Örnsköldsvik
  25. Anders Åkesson, 59 år, Riksdagsledamot, Kalmar
  26. Mikael Larsson, 29 år, Ombudsman, Mark
  27. Per Schöldberg, 55 år, Kommunalråd, Växjö
  28. Tim Svanberg, 32 år, Gymnasielärare, Ronneby
  29. Per Åsling, 61 år, Riksdagsledamot, Krokom
  30. Lars Thomsson, 54 år, Vindkraftsamordnare, Gotland
  31. Per Lodenius, 52 år, Riksdagsledamot, Norrtälje
  32. Alireza Akhondi, 37 år, Arbetsmarknadsexpert, Danderyd
  33. Johanna Jönsson, 35 år, Riksdagsledamot, Stockholm
  34. Johan Hedin, 49 år, Riksdagsledamot, Stockholm
  35. Rickard Nordin, 35 år, Riksdagsledamot, Göteborg
  36. Muharrem Demirok, 41 år, Kommunalråd, Linköping
  37. Stina Larsson, 41 år, Företagare, Kävlinge
  38. Elena Fridfelt, 39 år, IT Projektledare, Ale
  39. Catarina Deremar, 52 år, Oppositionsråd, Tierp
  40. Ann-Marie Nilsson, 57 år, Kommunalråd, Jönköping
  41. Mari-Louise Millis Wernersson, 53 år, Kommunråd, Falkenberg
  42. Niklas Larsson, 30 år, Oppositionsråd, Osby
  43. Elisabeth Malmqvist, 32 år, Politisk sekreterare, Örebro
  44. Ulrika Liljeberg, 49 år, Kammaråklagare, Leksand
  45. Hannah-Karin Linck, 59 år, Sjuksköterska, Bollnäs
  46. Fredrik Jönsson, 48 år, Affärsutvecklare, Svalöv
  47. Mona Smedman, 43 år, Organisationsutvecklare, Arvika
  48. Christina Rogestam, 74 år, F.d förbundsordförande, Åmål
  49. Warda Fatih, 23 år, Läkarstudent, Malmö
  50. Inger Fredriksson, 56 år, Journalist , Katrineholm
  51. Tomas Mörtsell, 49 år, Kommunalråd, Storuman
  52. Kent Folkesson, 46 år, Företagare, Lidköping
  53. Lars Kallsäby, 55 år, Kommunalråd, Västerås
  54. Linda Ylivainio, 43 år, Teologstudent, Övertorneå
  55. Anne-Li Sjölund, 52 år, Administratör , Sundsvall
  56. Ingela Nilsson Nachtweij, 52 år, Oppositionsråd, Vimmerby
  57. Viktoria Haraldson, 41 år, Lärare, Tranemo
  58. Gusten Mårtensson, 28 år, Redovisningskonsult, Älmhult
  59. Ingrid Hermansson, 54 år, Förskollärare, Karlskrona
  60. Hanna Wagenius, 29 år, Jurist, Östersund
  61. Gabriella Hammarskjöld, 44 år, Miljöchef, Gotland
  62. Aphram Melki, 59 år, Kommunalråd, Järfälla
  63. Abir Al-Sahlani, 42 år, Tjänsteman, Stockholm
HELA LANDET
0004-11867
VAL TILL RIKSDAGEN
Centerpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Peter Helander, Mora
  2. Ulrika Liljeberg, Leksand
  3. Per-Anders Westhed, Falun
  4. Sol Höglund, Falun
  5. Camilla Andersson Sparring, Falun
  6. Michael Arvidsson, Säter
  7. Sofia Jarl, Gagnef
  8. Mohamed Abdi Mohamoud, "Fanax", Borlänge
  9. Mikael Thalin, Orsa
  10. Anna Hed, Mora
  11. Christina Bröms, Mora
  12. Joakim Storck, Falun
  13. Stina Munters, Vansbro
  14. Annette Riesbeck, Rättvik
  15. Sara Persson, Avesta
  16. Oscar Sjökvist, Borlänge
  17. Johanna Hallin, Gagnef
  18. Kjell Tenn, Älvdalen
  19. Dan Westerberg, Falun
  20. Gunilla Berglund, Avesta
  21. Agneta Ängsås, Falun
  22. Pär Kindlund, Malung-Sälen
  23. Mauritz Bropetters, Ludvika
  24. Jan Spånberg, Älvdalen
  25. Torbjörn Ulriksen, Mora
  26. Mathias Westin, Falun
  27. Anders Lundin, Vansbro
  28. Agneta Åhs-Sivertsen, Malung-Sälen
  29. Torbjörn Högberg, Ludvika
  30. Tommy Hafvsdalen, Falun
  31. Pär Fritjofsson, Rättvik
  32. Jan-Olof Källström, Avesta
  33. Jan Olof Karlsson, Ludvika
Dalarnas län
0004-12230

Common sense in Sweden

VAL TILL RIKSDAGEN

Common sense in Sweden

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Du kan endast personrösta på en kandidat som samtyckt till att kandidera. Om du skriver till flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Erik Steen, Partiledare 38 år Söderhamn
  2. Pontus Johansson, 47 år Boden
  3. Kim Alexander Alfredsson, 35 år Vänersborg
  4. Jakob Fichtelius, 31 år Sandviken
HELA LANDET
1318-14086

Utöver ovanstående har följande kandidater samtyckt till kandidatur:

  • Severin, Lars, Sandviken
  • Vesterlund, Per, Stockholm

Demokratirörelsen

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Demokrati Sverige

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Direktdemokraterna

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Direktdemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Johnny Berlic
  2. [Inte lämnat förklaring]
  3. Jan Isefalk
  4. Bo Wennström
  5. Jonas Liljegren
  6. Thomas Larsson
  7. Peter Hjorthammar
  8. Erika Johansson
  9. Marcel Hermansson
  10. Niklas Enström
  11. Hani Halilovic
  12. Andreas Palm
  13. Dipen Purohit
  14. Daniel Toresson
  15. Danny Fröberg
HELA LANDET
1150-14918
VAL TILL RIKSDAGEN
Direktdemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Johnny Berlic
  2. [Inte lämnat förklaring]
  3. Jan Isefalk
  4. Bo Wennström
  5. Jonas Liljegren
  6. Thomas Larsson
  7. Peter Hjorthammar
  8. Erika Johansson
  9. Marcel Hermansson
  10. Niklas Enström
  11. Hani Halilovic
  12. Andreas Palm
  13. Dipen Purohit
  14. Daniel Toresson
  15. Danny Fröberg
HELA LANDET
1150-15020
VAL TILL RIKSDAGEN
Direktdemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Johnny Berlic
  2. Jan Isefalk
  3. Bo Wennström
  4. Jonas Liljegren
  5. Thomas Larsson
  6. Peter Hjorthammar
  7. Erika Johansson
  8. Marcel Hermansson
  9. Niklas Enström
  10. Hani Halilovic
  11. Andreas Palm
  12. Dipen Purohit
  13. Daniel Toresson
  14. Danny Fröberg
HELA LANDET
1150-15022

Djurens parti

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN

Djurens parti

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Therese Ericsson, Simrishamn, lärare, systemvetare, 49 år
  2. Magnus Irestig, Linköping, civilingenjör, 49 år
  3. Simon Knutsson, Göteborg, nationalekonom, filosof, 34 år
  4. Marie-Louise Ramos Wihlborg, Lund, veterinär, 30 år
  5. Johannes Vigmo, Älvängen, civilingenjör, 35 år
  6. Heléne Olivegren, Göteborg, sjukgymnast och dansinspiratör, 52 år
  7. Annelie Bondesson, Finspång, undersköterska, 50 år
  8. Tess Hérisson, Vallentuna, analytiker, 50 år
  9. Andreas Ekfrost, Trelleborg, vaktmästare, 39 år
  10. Christian Altmann, Tyresö, egen företagare, 34 år
  11. Rebecka Bernstone, Stockholm, administratör djurskyddsorganisation, 41 år
  12. Anna Mezarlis, Göteborg, barnskötare, 38 år
  13. Yllka Sheqiri Albrektson, Göteborg, projektledare, 30 år
  14. Elsa Magnell, Vallentuna, studerande, 18 år
  15. Berit Westin, Göteborg, pensionär, 74 år
HELA LANDET
1136-15357

Enhet

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Enhet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Anders Axner, civilingenjör, Håbo
  2. Åsa Runander, livscoach, Lund
  3. Peter Ericsson, IT-konsult, Vallentuna
  4. Sara Hamidi Widén, legitimerad fysioterapeut, Haninge
  5. Path Hjalmarsson, egen företagare, Värmdö
  6. Ulf Wåhlström, initiativtagare till Enhet, Stockholm
  7. Sara Nordin, statstjänsteman, Glanshammar
  8. Ulla Skog, kurator, Uppsala
  9. Lars-Olof Landin, civilekonom, Stockholm
  10. Annika Wesche, lärare, Norrköping
  11. Lena Ohlson Galin, medicine doktor, Håbo
  12. Patrik Håkansson, fritidsledare, Mullsjö
  13. Jimmy Lindsjö, miljö- och hälsovägledare, Malmö
  14. Annica Andersson, redovisningskonsult, Hjo
  15. Jonny Andrén, pensionär, Svalöv
  16. Christina Asplund, biomedicinsk analytiker, Tällberg
  17. Ann-Marie Lindholm, arbetssökande, Stockholm
  18. John Bark, artist, Skinnskatteberg
  19. Leila Parkko, verksamhetsledare, Norrköping
  20. Johan Hallberg, konstnär, Södertälje
  21. Gunilla Wigertz, relationscoach, Stockholm
  22. Martin Richards, egen företagare, Göteborg
  23. Mary Olofsson, vårdare, Göteborg
  24. Marcus Forstén, beteendevetare, Västervik
  25. Tomas Read, konsult, Sollentuna
  26. Pernilla Oliw, personlig assistent, Habo
  27. Jessica Jonsson, förskollärare, Norrköping
  28. Perry Forstén, gymnasielärare, Västervik
  29. Arne Deilert, egen företagare, Tyresö
  30. Mix Martineau, frihetskämpe, Kramfors
  31. Helena Lindeberg, hantverkspedagog, Stockholm
  32. Leif Toshan, arkivarie, Stockholm
HELA LANDET
0189-13224

Europeiska Arbetarpartiet-EAP

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Feministiskt initiativ

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Feministiskt initiativ
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Gudrun Schyman, 70år, Socionom, Simrishamn
  2. Gita Nabavi, 36år, Projektledare, Stockholm
  3. Cherry Batrapo, 41år, Operationssjuksköterska, Lund
  4. Luis Lineo, 42år, Verksamhetsledare, Stockholm
  5. Martin Jordö, 44år, Kommunikatör, Göteborg
  6. Lotten Sunna, 56år, Stenhuggare, Stockholm
  7. Annelie Nordström, 62år, Egen företagare, Stockholm
  8. Farida Al-Abani, 29år, Folkhälsovetare, Stockholm
  9. Gubb Marit Stigson, 27år, Samhällsplanerare, Lund
  10. Gunno Gunnmo, 73år, Pensionär, f d Polis, Stockholm
  11. Inez Abrahamsson, 57år, Biträdande rektor/medielärare, Latikberg/Vilhelmina
  12. Aino Gröndahl, 31år, Asylrättsjurist, Uppsala
  13. Denise Cresso-Nydén, 62år, Utbildningsledare, Göteborg
  14. Lisa Palm, 26år, Fritidsledare/Gruppledare, Stockholm
  15. Stefan Mikaelsson, 60år, Renägare, Harads
  16. Jaime Gomez Alcaraz, 57år, Dataingenjör, Höör
  17. Carmen Blanco Valer, 59år, Folkhögskolelärare, Uppsala
  18. Yolanda Aurora Bohm Ramirez, 31år, Artist/Lärare, Stockholm
  19. Katarzyna Katta Konkol, 36år, Juridikstuderande, Stockholm
  20. Alejandra Gomez Lozano, 30år, Studerande, Malmö
  21. Nora Axelsson Håkansson, 18år, Gymnasieelev, Täby
  22. Elfrida Bergman, 34år, Frilansare, normkritik och kulturanalys, Umeå
  23. Mia Modig, 33år, Projektledare, Stockholm
  24. Toktam Jahangiry, 44år, Projektledare/Utvecklingssekreterare, Malmö
  25. Teysir Subhi, 31år, Försäkringsrådgivare/lärarstudent /frilanskommunikatör, Göteborg
  26. Sandra Isaksson, 37år, Läkare, Norrköping
  27. Jennifer Råsten, 40år, Egen företagare, Stockholm
  28. Linn Alenius Wallin, 38år, Genusvetare, Svalöv
  29. Sofi Holmin Fridell, 34år, Atmosfärskemist, Norrköping
  30. Björk Markström, 23år, Elevassistent, Stockholm
  31. Linda Hiltman, 41år, Politisk rådgivare, Malmö
  32. Johanna Ivarsson, 44år, Socionom, Landskrona
  33. Karin Ploen, 51år, Generalsekreterare ideell organisation, Stockholm
  34. Elham Ahmadi, 19år, Studerande, Malmö
  35. Oldoz Javidi, 38år, Skådespelare, Stockholm
  36. Stina Sewén, 28år, Sjuksköterska, Göteborg
  37. Lisa Ryhänen, 35år, Barnskötare, Kiruna
  38. Tomas Rimeika Karlsson, 35år, Musiker/Retorikkonsult, Uppsala
  39. Baharan Raoufi-Kvist, 26år, Föräldraledig, Ödeshög
  40. Cecilia Billskog, 38år, Handläggare, Stockholm
  41. Myriam Gomez Lattes, 51år, Personlig assistent, Malmö
  42. Jonna Böhler, 28år, Lärarstudent, Malmö
  43. Joakim Månsson Bengtsson, 25år, Människorättsaktivist, Lund
  44. Ingrid Mårtensson, 56år, Ekonom, Östersund
  45. Joel Boni, 57år, Gymnasielärare, Malmö
  46. Maria Dexborg, 40år, Socionom, Åkarp
  47. Hanna Melin, 24år, Samhällsanalytiker, Linköping
  48. Maria Borgström, 34år, Leg fysioterapeut, Uppsala
  49. Maria Jansson, 50år, Docent i statsvetenskap/universitetslektor, Stockholm
  50. Lars Jalmert, 74år, Professor emeritus, Täby
  51. Margarethe Kuhn Müntzing, 61år, Skolkurator, Simrishamn
  52. Mikael Gabrielsson, 60år, Rytm- och samtalsterapeut, Ransäter
  53. Pelle Hällje, 36år, Biståndsarbetare, Göteborg
  54. Gudrun Tiberg, 73år, Journalist/Fritidspolitiker, Göteborg
  55. Birgitta Axelsson Edström, 53år, Verksamhetsutvecklare/Teol. stud., Kalmar
  56. Maria Svensson, 51år, Specialpedagog, Kungälv
  57. Per Holfe, 41år, Facklig ombudsman, Stockholm
HELA LANDET
0532-13989

Final Partiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Folkhemmet Sverige

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Folkstyret

Ingen valsedel har beställts.

Följande kandidater har samtyckt till kandidatur:

  • Ströberg, Mikael, Stockholm

Gula Partiet

Ingen valsedel har beställts.

Följande kandidater har samtyckt till kandidatur:

  • Bader, Stefan, Malmö

Humandemokraterna

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

iGov.Direct®

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Initiativet

VAL TILL RIKSDAGEN
Initiativet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Du kan endast personrösta på en kandidat som samtyckt till att kandidera. Om du skriver till flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Michael Wernstedt, 36, Jurist
  2. Sanna Rådelius, 35, Egenföretagare
  3. Niclas Ihrén, 52, Civilingenjör
  4. Lotte Johansson, 53, Bildjournalist
  5. Magnus Nordström, 48, Diplomat
  6. Jessica Dymén, 39, Hållbarhetskonsult
  7. Namir Shamany, 37, Integrationspedagog
  8. Aiina Larsson, 28, Performancekonstnär
  9. David Bauman, 39, Civilingenjör
  10. Kristina Mowald, 66, Bibliotekarie
  11. Martin Andersson, 30, Grön utvecklingsledare
  12. Ann-Mari Brevik Adiels, 69, Psykolog
  13. Martin Enqvist, 76, Civilekonom
  14. Ray Zegarra, 39, Entreprenör
  15. Hans Karlsson, 63, Civilekonom
  16. Daniel Karlsson, 44, Fysiker
  17. Efva Lilja, 62, Konstnär
  18. Richard Lindberg, 40, Entreprenör
  19. Jakob Waller, 41, Gymnasielärare
  20. Cheick Wagué, 62, Professor
HELA LANDET
1374-15193

Klassiskt liberala partiet

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Klassiskt liberala partiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Erik Svansbo, Linköping. 38 år. Civilingenjör
  2. Henrik Alexandersson, 57 år. Frilansskribent
  3. Fredrik Laving, 32 år. Egenföretagare
  4. Jesper Wetterbrandt, Jönköping. 46 år. Egenföretagare
  5. Sebastian Vallin, Stockholm. 38 år. Avdelningschef
  6. Andreas Agorander, Säffle. 36 år. Ingenjör
  7. Kaj Nyström, Linköping. 42 år. Utvecklingschef
  8. Emil Spets, Sveg. 29 år. Kundtjänstansvarig
  9. Erik Svensson, Uppsala. 26 år. Student
  10. Nils Jungenäs, Örebro. 41 år. Paraplegiker
  11. Jens Nordlund, Uppsala. 23 år. Student
  12. Maria Alena Wedebrand, Hamneda. 56 år. Leg. Sjukgymnast
  13. Mats Jangdal, Älgarås. 64 år. Egenföretagare
  14. Gert-Åke Rosqvist, Beddingestrand. 46 år. Fjärrtågklarerare
  15. Linus Bengter, Umeå. 27 år. Bartender
  16. Kenneth Friberg, Bredbyn. 54 år. Leg. Sjuksköterska.
HELA LANDET
0638-14637

Kristdemokraterna

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Kristdemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Lars Adaktusson, europaparlamentariker, Stockholm
  2. Lennart Sacrédeus, gymnasielärare, Mora
  3. Carin Malm, statsvetare, Insjön
  4. Mathias Bengtsson, studerande, Gagnef
  5. Lena Paajanen, undersköterska, Borlänge
  6. Torsten Larsson, ekonom, Dala-Järna
  7. Helena Vådegård, lärare, Säter
  8. Benny Jernberg, biomedicinanalytiker, Falun
  9. Caroline Caesar, affärsutvecklare, Gagnef
  10. Lars-Olof Uleander, trädgårdsmästare, Orsa
  11. Curt-Åke Larsson, rektor, Avesta
  12. Kerstin Norlin, lärare, Mora
  13. Mattias Andersson, konsult, Falun
  14. Christer Spett, lager/distributionsansvarig, Dala-Järna
  15. Lena Johansson, sfi-lärare, Rättvik
  16. Boniface Obodeti, energi/miljöingenjör, Borlänge
  17. Bodil Sundquist, lärare, Ludvika
  18. Roy Uppgård, företagare, Avesta
  19. Elin Åhman, grundskollärare, Borlänge
  20. Mikael Kyller, tjänsteman, Leksand
  21. Jesper Songer, företagare, Västerås
  22. Elina Olsen Huokko, studerande, Leksand
  23. Robert Dahlberg, företagare, Hedemora
  24. Linnea Karlhager, studerande, Gagnef
  25. Krister Svensson, gymnasielärare Borlänge
  26. Sara Skyttedal, kommunalråd, Linköping
Dalarnas län
0068-11872

Kristna Värdepartiet

VAL TILL RIKSDAGEN
Kristna Värdepartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Du kan endast personrösta på en kandidat som samtyckt till att kandidera. Om du skriver till flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Mats Selander, lärare/föreläsare, 50, Salem
  2. Anette Westöö, fil.mag/lärare, 41, Göteborg
  3. André Juthe, lärare/Ph.D, 47, Uppsala
  4. Maria Brodd Hemmelin, egenföretagare, 50, Haninge
  5. Lars Borgström, präst/lärare, 45, Uppsala
  6. Karin Hansson Lindgren, socialarbetare, 63, Nässjö
  7. Bengt-Olov Söderkvist, IT-ingenjör/elektriker, Avesta
  8. Per Kronlid, journalist/pensionär, 66, Järfälla
  9. EwyMaria Berglund, pens.lärare, 71, Västerås
  10. Roland Ohlsson, programmerare, 34, Skellefteå
  11. Charbel Rizk, student/teknisk analytiker, 26, Göteborg
  12. Birgitta Gustafsdotter, pens.vårdpedagog, 82, Halmstad
  13. Patrik Tikkanen, dekoratör/konstnär, 44, Stockholm
  14. Aziz Alkass, administratör, 51, Järfälla
  15. Peter Szajda, islamolog/kriminolog, 39, Malmö
  16. Zoltan Paska, civilingenjör, 53, Sollentuna
  17. Roger Gillberg, svetsare/deltidsbrandman, 51, Aneby
  18. Anna Ekman, sjuksköterska, 57, Ljungskile/Uddevala
  19. Gullan Malmquist, socionom/konstnär, 75, Markaryd
  20. Bo Törnros, kanslist, 46, Halmstad
  21. Mikael Almkvist, företagare, 58, Löttorp, Öland
  22. Ivon Darmark, pensionär, 72, Mullsjö
  23. Jonathan Eidering, studerande, 25, Jönköping
  24. Signe Kihlström, pens. sjuksköterska, 82, Säffle
  25. Susanne Rogesund, författare/teol.master, 55, Vänersborg
  26. David Lindkvist, logistiker, 48, Sjöbo
  27. Larissa Wickman, läkare, 64, Uppsala
  28. Plamen Najdenov, pens.civ.ing., 65, Linköping
  29. Bosse Vingren, lärare, 58, Huskvarna
  30. Annika Södergren, sociolog/missbrukarvård, 39, Västerås
  31. Mikael Angestjärna, egenföretagare, 54, Örebro
  32. Inger Borgström, pens.gymnasielärare, 69, Stockholm
  33. Mathias Johansson, byggmästare, 45, Skillingaryd
  34. Ulf Stenlund, civilingenjör/pensionär, 76, Västerås
  35. Nasrin Sjögren, skribent, 36, Enskede
  36. Ralf Nilsson, pensionerad entreprenör, 73, Örebro
  37. Viktor Johansson, stuedrande, 22, Brålanda/Vänersborg
  38. Johannes Axelsson, lärare, 37, Umeå
  39. David Niska, projektör, 28, Luleå
  40. Margareta Sundbom, bokhandlare/pens.rektor, 80, Stockholm
  41. Adam Wesolowski, pens.säkerhetschef, 69, Bandhagen
  42. Agnieszka Labuda, förskollärare, 39, Järfälla
  43. Stanley Eklind, ingenjör, 61, Karlskoga
  44. Gregor Korneluk, elektronikingenjör, 68, Västerås
  45. Michael Wouda, civilingenjör, 56, Odensbacken/Örebro
  46. Tage Benson, pensionär/sjökapten, 88, Solna
  47. Anders Ekman, systemutvecklare, 61, Ljungskile/Uddevalla
  48. Jani Almenoksa, civilekonom, 53, Älvkarleby
  49. Stefan Pehrson, tidningsbud/skribent, 58, Göteborg
  50. Katarina Holt, gymnasielärare/hemmamamma, 44, Gullaskruv/Nybro
HELA LANDET
1140-15385

Landsbygdspartiet Oberoende

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Landsbygdspartiet Oberoende
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Erika Sörengård, Trädgårdsmästare, Örebro
  2. Claes Littorin, Lantbrukare, Uppsala
  3. Pierre Ländell, Underhållschef, Östergötland
  4. Magnus Malmsten, Försäljare, Stockholm
  5. Monica Björsell, Egenföretagare, Västra Götaland
  6. Arne Gunnarsson, Skogsbrukare, Kronoberg
  7. Olle Larsson, Industrirörläggare, Jämtland
  8. Thomas Andersson, Yrkesbiodlare, Halland
  9. Helena Sedvall, Verkstadsarbetare, Uppsala
  10. Pia-Maria Johansson, Socionom, Örebro
  11. Erland Nilsson, Entreprenör, Norrbotten
  12. Tjern Inga Wall, Fäbodägare, Dalarna
  13. Hans Boström, Veterinär, Jämtland
  14. Cecilia Kähäri, Bonde, Värmland
  15. Åke Karlsson, Företagare, Östergötland
  16. Helene Stensby, Egenföretagare, Värmland
  17. Roger Andersson, Chaufför, Norrbotten
  18. Mari Nilsson, Administratör, Södermanland
  19. Åsa Nilsson Vallenberg, Egenföretagare, Norrbotten
  20. Ulla-Carin Grafström, Animatör, Örebro
  21. Ulrika Brandt, Jordbruksentreprenör, Kronoberg
  22. Emrik Forssén, Företagare, Dalarna
  23. Erica Åhström, Fotterapeut, Uppsala
  24. Måns Holmqvist, Dräng, Östergötland
  25. Ann-Louise Mårth Stenman, Butikschef, Kalmar
  26. Bert Cedergren, Trafikinspektör, Gotland
  27. Yngve Eriksson, Drifttekniker, Uppsala
  28. Åsa Augustsson, Mjölkbonde, Västra Götaland
  29. Anders Bockgård, Skogsbrukare, Östergötland
  30. Jennifer Breitner, Grönytearbetare, Örebro
  31. Helena Ringdahl, Östergötland
  32. Thomas Nordlöv, Förläggare, Uppsala
  33. Sara Rosqvist, Djuruppfödare, Skåne
  34. Christina Anåker, Småbrukare, Dalarna
  35. Ulrik Saanum, Egenföretagare, Östergötland
  36. Rebecca Blomdahl, Hovslagare, Kronoberg
  37. Conny Gunnarsson, Industriarbetare, Kalmar
  38. Eva von Heideken, Lantbruksföretagare, Södermanland
  39. Michael Bonnier, Matros, Stockholm
  40. Mattias Johansson, Industriarbetare, Norrbotten
  41. Peter Vahlqvist, Busschaufför, Uppsala
  42. Anne Cathrine Sporre, Lantmästare, Kalmar
  43. Johan Barzel, Bigårdsarbetare, Kronoberg
  44. Annica Johansson, Lantbrukare, Kalmar
  45. Jan Bergman, Egenföretagare, Jönköping
  46. Åsa Gärdén, Kökschef, Stockholm
  47. Hans Eriksson, Distriktssäljare, Norrbotten
  48. Luckie Söderholm, Studerande, Uppsala
  49. Johan Pettersson, Egenföretagare, Norrbotten
  50. Lars Thomas Mangi, Renägare, Norrbotten
  51. Peter Johansson, Maskinförare, Stockholm
  52. Krister Ericsson, Produktionsingenjör, Uppsala
  53. Jeanette Richert, Egenföretagare, Skåne
  54. Anders Wästfelt, Egenföretagare, Västernorrland
  55. Anders Hed, Anläggningschef, Dalarna
  56. Mattias Tjernström, Sågverksarbetare, Västernorrland
  57. John A Säljgård, Skogsarbetare, Dalarna
  58. Lars Matsson, Skogsinspektor, Västmanland
  59. Anders Wetterholm, Pensionär, Västmanland
  60. Lars H Johansson, Projektledare VVS, Västernorrland
  61. Daniel Ottzen, Djurskötare, Kalmar
HELA LANDET
1011-13329

Liberalerna (tidigare Folkpartiet)

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Monica Lundin, Företagare, 45 år, Borlänge
  2. Svante Parsjö Tegnér, Lärare, 54 år, Falun
  3. Anna Eling, Egenföretagare, 48 år, Långshyttan
  4. Bo Brännström, Adjunkt, 63 år, Avesta
  5. Erik Berg, Studerande, 20 år, Leksand
  6. Martina Elfström, Lärare, 38 år, Malung-Sälen
  7. Jörgen Öhrström, Ingenjör, 55 år, Mora
  8. Julia Hållberg, Studerande, 20 år, Borlänge
  9. Mats-Gunnar Eriksson, Verktygsmakare, 57 år, Mora
  10. Åsa Nilser, Civilekonom, 57 år, Falun
  11. Jonna Stenberg, Lastbilschaufför, 27 år, Säter
  12. Arne Lissmats, Elingenjör, 63 år, Borlänge
  13. Hanna Romelin, Lärarstudent, 24 år, Mora
  14. Tomas Grundell, Handledare/administratör, 62 år, Rättvik
  15. Susanne Säbb Danielsson, Egenföretagare, 51 år, Rättvik
  16. Andreas Hållberg, Plåtslagare, 42 år, Gagnef
  17. Johnny Karlsson, Ingenjör, 58 år, Ludvika
  18. Lars Kreigmark, Truckförare, 34 år, Vansbro
  19. Olle Jobs, Pensionär, 79 år, Orsa
  20. Synnöve Zachrisson Nording, SVA-Lärare, 45 år, Smedjebacken
  21. Stephan Erixon Knagg, Lärare, 49 år, Älvdalen
Dalarnas län
0003-13481
VAL TILL RIKSDAGEN
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Jan Björklund, partiledare, Bromma
  2. Maria Arnholm, riksdagsledamot, Lidingö
  3. Christer Nylander, riksdagsledamot, Kristianstad
  4. Barbro Westerholm, riksdagsledamot/prof. em., Stockholm
  5. Robert Hannah, människorättsjurist, Göteborg
  6. Ulrica Westerlund, bitr. socialchef, Umeå
  7. Fredrik Malm, riksdagsledamot, Stockholm
  8. Helena Gellerman, civilingenjör, Lerum
  9. Mats Persson, riksdagsledamot, Lund
  10. Juno Blom, nationell utvecklingsledare, Norrköping
  11. Bengt Eliasson, riksdagsledamot, Kungsbacka
  12. Lina Nordquist, docent i fysiologi, Uppsala
  13. Joar Forssell, ungdomsförbundsordförande, Tensta
  14. Gulan Avci, ordförande Liberala Kvinnor, Stockholm
  15. Allan Widman, riksdagsledamot, Malmö
  16. Maria Nilsson, undervisningsråd, Göteborg
  17. Lars Tysklind, riksdagsledamot, Strömstad
  18. Karin Karlsbro, hållbarhetschef, Norrtälje
  19. Torkild Strandberg, kommunstyrelsens ordförande, Landskrona
  20. Emma Carlsson Löfdahl, omvårdnadslärare/riksdagsledamot, Eksjö
  21. Roger Haddad, riksdagsledamot, Västerås
  22. Nina Lundström, riksdagsledamot, Sundbyberg
  23. Johan Pehrson, företagare, Örebro
  24. Camilla Mårtensen, livsmedelskonsult, Kävlinge
  25. Niklas Frykman, gruppledare, Eskilstuna
  26. Annika Westh, gymnasielärare, Öckerö
  27. Arman Teimouri, kommunikationschef, Karlstad
  28. Monica Lundin, företagare, Borlänge
  29. Pär Johnson, ekonom, Lidköping
  30. Elin Alavik, marknadskoordinator, Herrljunga
  31. Morgan Olofsson, journalist, Stockholm
  32. Malin Danielsson, kommunalråd, Huddinge
  33. Per-Åke Fredriksson, statsvetare/historiker, Gävle
  34. Maria Weimer, riksdagsledamot/diplomat, Uppsala
  35. Said Abdu, civilekonom, Trollhättan
  36. Tina Acketoft, riksdagsledamot, Höganäs
  37. Lars Karlsson, oppositionsråd, Kinda
  38. Christina Örnebjär, riksdagsledamot, Kumla
  39. Henrik Edin, nationalekonom, Göteborg
  40. Amelie Tarschys Ingre, oppositionsråd, Lidingö
  41. Mathias Karlsson, företagare, Oskarshamn
  42. Erica Markusson, affärsjurist, Örnsköldsvik
  43. Martin Melin, polisinspektör, Enskede
  44. Anne Kotavuopio Jatko, enhetschef, Jukkasjärvi
  45. Callis Amid, konsult i försvarsmakten, Stockholm
  46. Ellen Österberg, maskiningenjör, Halmstad
  47. Gunnar Andrén, redaktör/f.d. riksdagsledamot, Stocksund
  48. Maria Johansson, projektledare, Stockholm
  49. Gunnar Nordmark, grundskollärare, Växjö
  50. Berit Krantz, senior, Göteborg
  51. Max Sjöberg, juriststudent, Alingsås
  52. Louise Eklund, doktor i historia, Malmö
  53. Pär Löfstrand, universitetslektor, Östersund
  54. Inga-Lena Fischer, journalist, Karlskrona
  55. Johan Thomasson, egen företagare, Visby
  56. Cecilia Elving, företagare, Stockholm
  57. Jakob Olofsgård, pastor, Jönköping
  58. Gunilla Almesåker, civilingenjör/statsvetare, Linköping
  59. Svante Parsjö Tegnér, gymnasielärare, Falun
  60. Lotta Wahlmino, gymnasielärare, Kalmar
  61. Alex Nilsson, studerande, Sundsvall
  62. Carina Sándor, kommunalråd, Skinnskatteberg
  63. Thomas Söderström, produktionschef, Luleå
  64. Malin Henriksson, jur kand, Simrishamn
HELA LANDET
0003-14949
VAL TILL RIKSDAGEN
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Monica Lundin, Borlänge
  2. Svante Parsjö Tegnér, Falun
  3. Anna Eling, Hedemora
  4. Bo Brännström, Avesta
  5. Erik Berg, Leksand
  6. Martina Elfström, Malung
  7. Jörgen Öhrström, Mora
  8. Julia Hållberg, Borlänge
  9. Mats-Gunnar Eriksson, Mora
  10. Åsa Nilser, Falun
  11. Jonna Stenberg, Gustafs
  12. Arne Lissmats, Borlänge
  13. Hanna Romelin, Mora
  14. Tomas Grundell, Rättvik
  15. Susanne Säbb Danielsson, Rättvik
  16. Andreas Hållberg, Djurås
  17. Johnny Karlsson, Ludvika
  18. Lars Kreigmark, Vansbro
  19. Olle Jobs, Orsa
  20. Synnöve Zachrisson Nording, Smedjebacken
  21. Stephan Erixon Knagg, Älvdalen
Dalarnas län
0003-15640
VAL TILL RIKSDAGEN
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Monica Lundin, Företagare 45 år Borlänge
  2. Svante Parsjö Tegnér, Lärare 54 år Falun
  3. Anna Eling, Företagare 48 år Hedemora
  4. Bo Brännström, Adjunkt 63 år Avesta
  5. Erik Berg, Studerande 19 år Leksand
  6. Martina Elfström, Lärare 38 år Malung
  7. Jörgen Öhrström, Ingenjör 55 år Mora
  8. Julia Hållberg, Studerande 20 år Borlänge
  9. Mats-Gunnar Eriksson, Verktygsmakare 57 år Mora
  10. Åsa Nilser, Civilekonom 58 år Falun
  11. Jonna Stenberg, Lastbilsförare 27 år Gustafs
  12. Arne Lissmats, Elingenjör 63 år Borlänge
  13. Hanna Romelin, Lärarstuderande 24 år Mora
  14. Tomas Grundell, Handledare 62 år Rättvik
  15. Susanne Säbb Danielsson, Företagare 51 år Rättvik
  16. Andreas Hållberg, Plåtslagare 42 år Djurås
  17. Johnny Karlsson, Ingenjör 58 år Ludvika
  18. Lars Kreigmark, Truckförare 34 år Vansbro
  19. Olle Jobs, Pensionär 79 år Orsa
  20. Synnöve Zachrisson Nording, SVA-lärare 45 år Smedjebacken
  21. Stephan Erixon Knagg, Lärare 49 år Älvdalen
Dalarnas län
0003-15643

LOTTOKRATIN

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

LÅNGEN&CO

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Medborgarresan

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Medborgerlig Samling

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Medborgerlig Samling
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Ilan Sadé, 40, Chefsjurist, Malmö
  2. Josefin Utas, 42, Teknologie doktor, Stockholms län
  3. Carolin Nielsen, 40, Sjuksköterska, Stockholms län
  4. Mons Krabbe, 43, Säkerhetspolitisk konsult, Skåne
  5. Staffan Gunnarson, 54, Föreläsare, skribent, Stockholms län
  6. Anna Jung, 45, Landsbygdsföretagare, Skåne
  7. Milos Varcakovic, 27, Statstjänsteman, Halland
  8. Marcus Brixskiöld, 52, Departementsråd, Stockholms län
  9. Erik Kärnekull, 53, Civilekonom, Stockholms län
  10. Karl Haargaard, 56, Chaufför, Göteborg
  11. Katerina Janouch, 54, Författare, oberoende kandidat, Stockholm
  12. Mats Bergh, 57, Advokat, Dalarna
  13. Åsa Tallroth, 42, Privattjänsteman, Södermanland
  14. Helena Edlund, 48, Präst, Stockholm
  15. Fredrik Sander, 52, Jurist, Malmö
  16. Pether Ärlemalm, 38, Expeditör, Östergötland
  17. Stina op de Weegh Lundström, 66, Mentalskötare, Värmland
  18. Lena Malmberg, 60, Egenföretagare, Stockholm
  19. Per Lindström, 60, IT-konsult, Västra Götaland
  20. Thomas Martinsson, 53, Kriminalinspektör, Stockholms län
  21. Erik Lidström, 54, Teknologie doktor, Östergötland
  22. Andreas Nurbo, 34, Egenföretagare, Malmö
  23. Erik Rantzow, 21, Kabinpersonal, Stockholm
  24. Jan Röman, 60, Teknologie licentiat, Västmanland
  25. Leif Svensson, 63, Civilingenjör, Västra Götaland
  26. Thomas Lassen, 56, Egenföretagare, Kalmar län
  27. Ingela Hjalmarsson, 46, Civilingenjör, Stockholms län
  28. Lolitha Rungård, 52, Socialsekreterare, Östergötland
  29. Leif V Erixell, 63, Författare, debattör, Stockholms län
  30. Jens Norell, 31, Nationalekonom, Stockholms län
  31. Kai Rämö, 51, Yrkesofficer, Stockholms län
  32. Robin Ristander, 35, Patentingenjör, Göteborg
  33. Frederik Treschow, 48, Landsbygdsföretagare, Skåne
  34. Daniel Claesson, 46, Kommunikationschef, Stockholms län
  35. Anna Lindén, 57, Präst, Värmland
  36. Daniel Lundin, 49, Snickare, Västernorrland
  37. Jesper Rutherhill, 46, Konsultchef, Stockholms län
  38. Tomas Malmlöf, 50, Säkerhetspolitisk forskare, Stockholms län
  39. Gustaf Söderlind, 65, Professor, Skåne
  40. Benjamin Topalovic, 30, Yrkesofficer, Blekinge
  41. Fredrik Sunnermark, 47, Egenföretagare, Södermanland
  42. Tobias Ekelin, 51, Civilingenjör, Stockholms län
  43. Marcus Staxäng, 37, Civilekonom, Västra Götaland
  44. Christopher Frantz, 37, Sjökapten, Stockholms län
  45. Martin Elmberg, 49, Civilingenjör, Stockholms län
  46. Edward Nordén, 38, Jordbrukare, Skåne
  47. Pär Iwarson, 46, IT-konsult, Kalmar län
  48. Ronnie Rexwall, 61, Jur kand, Västra Götaland
  49. Claes Djurfeldt, 62, Polisinspektör, Stockholms län
  50. Alice Pernevi, 35, Jurist, Göteborg
  51. Anders Grandell, 27, Systemutvecklare, Stockholms län
  52. Thomas Boking, 46, Polisinspektör, Blekinge
  53. Leo Valentine, 44, Egenföretagare, Stockholms län
  54. Tristan Tempest, 49, Filosofilärare, Stockholms län
  55. Torbjörn Holkner, 55, Sjökapten, Västra Götaland
  56. Neda Valadi, 33, Egenföretagare, Stockholm
  57. Ola Larsson, 50, Civilekonom, Skåne
  58. Stefan Stjernelund, 43, Product Manager, Östergötland
  59. Robert Pettersson, 61, Yrkesförare, Stockholms län
  60. Väinö Lilja, 34, Läkare, Göteborg
  61. Madeleine Forsgren, 65, Agronom, Södermanland
HELA LANDET
1296-13249

Miljöpartiet de gröna

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Miljöpartiet de gröna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Isabella Lövin, 55, språkrör, journalist, Värmdö
  2. Gustav Fridolin, 35, språkrör, folkhögskollärare, Sundbyberg
  3. Alice Bah Kuhnke, 46, kultur- och demokratiminister, Nacka
  4. Per Bolund, 47, finansmarknadsminister, Stockholm
  5. Karolina Skog, 42, miljöminister, Stockholm
  6. Peter Eriksson, 60, bostads- och digitaliseringsminister, Kalix
  7. Amanda Lind, 38, partisekreterare, Härnösand
  8. Axel Hallberg, 19, språkrör Grön Ungdom, Lund
  9. Maria Ferm, 33, riksdagsledamot, Stockholm
  10. Mursal Isa, 36, landstingsråd, Borlänge
  11. Hanna Lidström, 24, språkrör Grön Ungdom, Stockholm
  12. Per Gahrton, 75, författare, Hörby
  13. Janine Alm Ericson, 44, riksdagsledamot, Allingsås
  14. Bassem Nasr, 37, politisk sekreterare, Malmö
  15. Margareta Fransson, 47, regionråd, Linköping
  16. Henrik Blind, 40, renägare, Jokkmokk
  17. Rebecka Le Moine, 28, biolog, Linköping
  18. Jonas Eriksson, 51, gymnasielärare, Örebro
  19. Aida Badeli, 22, student, Göteborg
  20. Max Troendlé, 23, politiker, Kalmar
  21. Annika Hirvonen Falk, 29, riksdagsledamot, Sundbyberg
  22. Linus Lakso, 35, ingenjör förnybar energi, Eskilstuna
  23. Emma Nohrén, 38, marinbiolog, riksdagsledamot, Lysekil
  24. Rasmus Ling, 34, riksdagsledamot, Malmö
  25. Anna Sibinska, 55, egenföretagare, Göteborg
  26. Martin Marmgren, 43, polis, Solna
  27. Elin Söderberg, 34, klimat- och energirådgivare, Umeå
  28. Anders Åkesson, 53, regionråd, Malmö
  29. Jiang Millington, 47, kommunikatör, Järfälla
  30. Magnus P Wåhlin, 47, skolpräst, Växjö
  31. Agneta Luttropp, 73, fil.lic. i specialpedagogik, Västerås
  32. Niclas Malmberg, 48, riksdagsledamot, kultur- och mediepolitisk talesperson, Uppsala
  33. Emma Hult, 30, riksdagsledamot, byggnadsingenjör, Jönköping
  34. Anton Nordqvist, 27, egenföretagare, Östersund
  35. Andréa Bromhed, 37, kommunalråd i opposition, Hudiksvall
  36. Malte Roos, 24, språkrör Gröna Studenter, Malmö
  37. Lova Necksten, 31, it-utvecklare, Ronneby
  38. Anarbek Asylbashev, 37, CNC-operatör, Bollnäs
  39. Stina Bergström, 59, riksdagsledamot, Kil
  40. Göran Larsson, 50, leg. sjuksköterska, Borås
  41. Isabel Enström, 43, biolog, Visby
  42. Rickard Persson, 58, riksdagsledamot, Helsingborg
  43. Cheryl Jones Fur, 58, zoolog, Växjö
  44. Peter Rådberg, 61, ämneslärare, fd riksdagsledamot, Trollhättan
  45. Ingrid Bergman, 72, leg. sjuksköterska, Göteborg
  46. Lorentz Tovatt, 28, riksdagsledamot, Stockholm
  47. Emma Berginger, 31, kommunalråd, Lund
  48. David Westsson, 35, civilingenjör, matematiker, Nederländerna
  49. Elisabeth Falkhaven, 62, projektledare, Hylte
  50. Nils Seye Larsen, 38, verksamhetsutvecklare, Umeå
  51. Martin Solberg, 25, politisk rådgivare, Falköping
HELA LANDET
0055-14661
VAL TILL RIKSDAGEN
Miljöpartiet de gröna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Isabella Lövin, Avesta/Stockholm, statsråd
  2. Birgitta Pettersson-Frank, Falun, leg sjuksköterska
  3. Mursal Isa, Borlänge, landstingsråd
  4. Mikael Hjort, Ludvika, civilingenjör
  5. Maria Alfredsson, Gagnef, rektor
  6. Maj Ardesjö, Falun, miljöhandläggare
  7. Linus Fransson, Avesta, juriststudent
  8. Emma Nohrén, Dala-Floda/Bohuslän, marinbiolog
  9. Aron Knifström, Ludvika, distributör
  10. Kerstin Lundh, Hedemora, leg sjuksköterska
  11. Thor Draiby, Smedjebacken
  12. Catrin Wallinder, Borlänge, utredningsledare
  13. Richard Holmqvist, Falun, civilingenjör
  14. Helena Andersson, Älvdalen, egenföretagare
  15. Kenth Carlson, Falun, hälsorådgivare
  16. Calle Morgården, Smedjebacken, gårdskarl
  17. Anett Kero, Falun, lärare
  18. Sven Fernlund Skagerud, Borlänge
  19. Ingmari Nilsson, Älvdalen, lärare
  20. Barbro Gossas, Borlänge
  21. Karolina Brosché, Falun, IKT- och språkpedagog
  22. Niklas Henriksson, Falun, utredare kollektivtrafik
  23. Nicklas Vidlund Bjurman, Borlänge, lärare
Dalarnas län
0055-15339

Moderaterna

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Moderaterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Carl-Oskar Bohlin, 32 år, riksdagsledamot, Borlänge
  2. Ann-Britt Åsebol, 71 år, riksdagsledamot, Falun
  3. Ulrik Bergman, 48 år, civilekonom, Borlänge
  4. Malin Höglund, 49 år, kommunalråd, Mora
  5. Mikael Rosén, 63 år, advokat, Falun
  6. HåGe Persson, 45 år, oppositionsråd, lärare, Ludvika
  7. Charlotte Wiberg Gudmundsson, 51 år, projektledare, Malung-Sälen
  8. Christer Carlsson, 54 år, oppositionsråd, ambulanssjuksköterska, Falun
  9. Stefan Eriksson, 51 år, digital strateg, Gagnef
  10. Mikaela Nordling, 36 år, utredare, Ludvika
  11. Sebastian Larsson, 25 år, VVS-montör, Leksand
  12. Nils-Åke Norman, 63 år, oppositionsråd, Älvdalen
  13. Agneta Nyvall, 56 år, oppositionsråd, Borlänge
  14. Catharina Enhörning, 49 år, internationell handläggare, konsult, Falun
  15. Veronica Zetterberg, 47 år, egenföretagare, Falun
  16. Lars Rydstedt, 61 år, räddningschef, Mora
  17. Caroline Willfox, 33 år, egenföretagare, Säter
  18. Martin Bergman, 21 år, egenföretagare, Falun
  19. Mattias Olsson, 41 år, egenföretagare, Älvdalen
  20. Mikael Östling, 40 år, egenföretagare, Malung-Sälen
  21. Johan Thomasson, 49 år, oppositionsråd, Avesta
  22. Erik Gustafsson, 53 år, samordnare, Malung-Sälen
  23. Jesper Gustafsson, 24 år, säljare, Ludvika
  24. Leo Thorsell, 35 år, egenföretagare, Säter
  25. Martin Tomtlund, 41 år, ordningsvakt, väktare, Smedjebacken
  26. Sofia Axelsson, 23 år, student, Hedemora
  27. Sten Hansson van Nes, 57 år, egenföretagare, Orsa
  28. Fredrik Ollén, 43 år, lärare, Rättvik
  29. Jimmy Pasanen, 37 år, planerare, Borlänge
Dalarnas län
0001-12255
VAL TILL RIKSDAGEN
Moderaterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Ulf Kristersson, partiordförande
  2. Elisabeth Svantesson, vice partiordförande
  3. Beatrice Ask, riksdagsledamot, Stockholms stad
  4. Maria Stockhaus, riksdagsledamot, Stockholms län
  5. Marta Obminska, riksdagsledamot, Uppsala län
  6. Lotta Finstorp, riksdagsledamot, Södermanlands län
  7. Andreas Norlén, riksdagsledamot, Östergötlands län
  8. Mats Green, riksdagsledamot, Jönköpings län
  9. Katarina Brännström, riksdagsledamot, Kronobergs län
  10. Jan R Andersson, riksdagsledamot, Kalmar län
  11. Jesper Skalberg Karlsson, riksdagsledamot, Gotlands län
  12. Annicka Engblom, riksdagsledamot, Blekinge län
  13. Hans Wallmark, riksdagsledamot, Skåne läns norra och östra
  14. Boriana Åberg, riksdagsledamot, Skåne läns södra
  15. Tobias Billström, riksdagsledamot, Malmö kommun
  16. Ulrika Heindorff, jurist, Skåne läns västra
  17. Jörgen Warborn, riksdagsledamot, Hallands län
  18. Lars Hjälmered, riksdagsledamot, Göteborgs kommun
  19. Johan Hultberg, riksdagsledamot, Västra Götalands norra
  20. Camilla Waltersson Grönvall, riksdagsledamot, Västra Götalands västra
  21. Cecilie Tenfjord Toftby, riksdagsledamot, Västra Götalands södra
  22. Sten Bergheden, riksdagsledamot, Västra Götalands östra
  23. Pål Jonson, riksdagsledamot, Värmlands län
  24. Lotta Olsson, riksdagsledamot, Örebro län
  25. Jessica Polfjärd, riksdagsledamot, Västmanlands län
  26. Carl-Oskar Bohlin, riksdagsledamot, Dalarnas län
  27. Lars Beckman, riksdagsledamot, Gävleborgs län
  28. Jörgen Berglund, oppositionsråd, Västernorrlands län
  29. Saila Quicklund, riksdagsledamot, Jämtlands län
  30. Edward Riedl, riksdagsledamot, Västerbottens län
  31. Mattias Karlsson, oppositionsråd, Norrbottens län
HELA LANDET
0001-14931

Modern Sweden

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Nordiska motståndsrörelsen

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN

Nordiska motståndsrörelsen

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Simon Lindberg, 35 år, kontorschef, Hässleholm
  2. Pär Öberg, 47 år, elektriker, Ludvika
  3. Fredrik Vejdeland, 39 år, byggnadsarbetare, Kungälv
  4. Emil Hagberg, 34 år, målare, Ludvika
  5. Ingemar Westerbring, 40 år, industriarbetare, Hudiksvall
  6. Jörgen Kromann, 70 år, pens. hamnarbetare, Nykvarn
  7. Bo Nilsson, 71 år, pensionerad byggnadsarbetare, Boden
  8. Pär Sjögren, 38 år, infrastrukturarbetare, Ludvika
  9. Martin Saxlind, 26 år, chefredaktör, Söderhamn
  10. Vera Oredsson, 90 år, pensionär, Vadstena
  11. Jimmy Andersson, 28 år, lantbrukare, Skara
  12. Freddy Nerman, 28 år, besiktningstekniker, Ystad
  13. Christian Hamilton, 71 år, pensionerad flygkapten, Kramfors
  14. Magnus Wardmo, 49 år, industriarbetare, Emmaboda
  15. Simon Engelin, 26 år, träindustriarbetare, Göteborg
  16. Nicklas Norling, 28 år, VVS-montör, Ludvika
  17. Markus Nordh, 35 år, civilingenjör, Ludvika
  18. Robin Boström, 30 år, snickare, Visby
  19. Henrik Pihlström, 41 år, musiker, Botkyrka
  20. Emma Karlsson, 31 år, barnskötare, Ludvika
  21. Jimmy Björk, 34 år, snickare, Ludvika
  22. Niklas Yngwe, 29 år, anläggare, Flen
  23. Oscar Persson, 27 år, IT-säkerhetstekniker, Sundsvall
  24. Julius Blomberg, 29 år, hantverkare, Strängnäs
HELA LANDET
1273-15099

Norrlandspartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

nya Ny Demokrati

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

NY REFORM

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Partiet Folkomröstning

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Piratpartiet

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Piratpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Magnus Andersson, 45, Göteborg
  2. Katarina Stensson, 30, Stockholm
  3. Mattias Rubenson, 24, Lund
  4. Elin Andersson, 25, Uppsala
  5. Jacob Hallén, 60, Göteborg
  6. Emil Isberg, 42, Stockholm
  7. Henrik Passmark, 34, Stockholm
  8. Elsa Nore, 40, Reykjavik
  9. Christoffer Eldengrip, 28, Malmö
  10. Andreas Rönnqvist, 37, Gävle
  11. Martina Johansson, 32, Kalmar
  12. Ola Nyström, 41, Solna
  13. Michaela Ljungstrand, 19, Malmö
  14. Peter Isaksson, 40, Karlskrona
  15. Henry Rouhivuori, 51, Borås
  16. Stefan Roudén, 49, Göteborg
  17. Kristofer Älvring, 43, Vilhelmina
  18. Magnus Bergström, 41, Åkersberga
  19. Marcus Schmidt, 31, Örebro
  20. Mattias Dahlberg, 24, Karlskoga
HELA LANDET
0524-15313

POPULISTERNA

Ingen valsedel har beställts.

Följande kandidater har samtyckt till kandidatur:

  • Eriksson, Mikael, Uppsala

Raggarpartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Reformist Neutral Partiet

Ingen valsedel har beställts.

Följande kandidater har samtyckt till kandidatur:

  • Spångberg, Purificacion, Växjö

Skolpartiet Göteborg

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

SKÅNEPARTIET

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN

SKÅNEPARTIET

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. John Bouvin, Författare till boken "RIKSDAGEN kan dra åt HELVETE"
  2. Carl P Herslow, Författare till boken "OM ISLAM till all världens 9-åringar"
  3. Kjell Knösfelt, Företagare
  4. Britt Borronha, Undersköterska
  5. Horst Werder, Sjökapten
  6. Alf Olsson, Lantbrukare
  7. Maude Holmgren, Samtalsterapeut
  8. Lennart Hoff, Datakonsult
  9. Kjell Magnusson, Pensionär
  10. Andreas Karlsson, Byggföretagare
  11. Roman Kasprzyk, Programmerare
  12. Wanda Vesterberg, Affärsbiträde
  13. José Borronha, Montör
  14. Inger Johansson, Kontorist
  15. Britt Jönsson, Pensionär
  16. Sven Nilsson, Förvaltare
  17. Lisbeth Persson, Ekonomiassistent
  18. Adrian Ursu, Charkuterist
  19. Marianne Månsson, Pensionär
  20. Berthil Larsson, Försäljare
  21. Bo Andersson, Maskiningenjör
  22. Inga-Lill Kristoffersson, Kontorist
  23. Gunvor Walter, Undersköterska
  24. Rut Mårtensson, Pensionär
  25. Andreas Jensen, Pensionär
  26. Jane Brandin-Nielsen, Pensionär
  27. Åke Johannesson, Representant
HELA LANDET
0054-15579

Sociala Partiet (SP)

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Spektral demokrati

Ingen valsedel har beställts.

Följande kandidater har samtyckt till kandidatur:

  • Andersson, Erik, Göteborg
  • Sjödén, Jens, Kungsbacka

Sverigedemokraterna

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Sverigedemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Jimmie Åkesson, Partiledare, Sölvesborg
  2. Mats Nordberg, Skogsrådgivare, Falun
  3. Julia Kronlid, Riksdagsledamot, Täby
  4. Carina Ståhl Herrstedt, Riksdagsledamot, Landskrona
  5. Richard Jomshof, SO-lärare, Karlskrona
  6. Paula Bieler, Riksdagsledamot, Uppsala
  7. Per Ramhorn, Riksdagsledamot, Malmö
  8. Oscar Sjöstedt, Nationalekonom, Skinnskatteberg
  9. Mattias Karlsson, Riksdagsledamot, Uppvidinge
  10. Mattias Bäckström Johansson, Driftingenjör, Oskarshamn
  11. Angelika Bengtsson, Dansare, Malmö
  12. Aron Emilsson, Fil. Kand. kulturarvsstudier, Lerum
  13. Henrik Vinge, Jurist, Stockholm
  14. Linda Lindberg, Florist, Helsingborg
  15. Björn Söder, Civilingenjör, Kristianstad
  16. Josef Fransson, Högskoleingenjör, Skövde
  17. Dennis Dioukarev, Riksdagsledamot, Göteborg
  18. Martin Kinnunen, Riksdagsledamot, Botkyrka
  19. Adam Marttinen, Riksdagsledamot, Eskilstuna
  20. Sven-Olof Sällström, Riksdagsledamot, Ånge
  21. Markus Wiechel, Riksdagsledamot, Stockholm
  22. Angelica Lundberg, Säljadministratör, Mullsjö
  23. Stefan Jakobsson, Lärare, Strängnäs
  24. Mikael Eskilandersson, Maskinförare, Örkelljunga
  25. Roger Hedlund, Riksdagsledamot, Gävle
  26. Magnus Persson, Byggnadsarbetare, Bromölla
  27. Christina Östberg, Riksdagsledamot, Söderhamn
  28. Robert Stenkvist, Fritidspedagog, Botkyrka
  29. Jonas Millard, Riksdagsledamot, Örebro
  30. Tobias Andersson, Ekonom, Skövde
  31. Ebba Hermansson, Informationsassistent, Mölndal
  32. Jimmy Ståhl, Hamnarbetare, Göteborg
  33. Jonas Andersson, Ungdomspedagog, Skellefteå
  34. Runar Filper, Riksdagsledamot, Sunne
  35. Yasmine Eriksson, Partitjänsteman, Stockholm
  36. Patrick Reslow, Riksdagsledamot, Malmö
  37. David Lång, Riksdagsledamot, Stockholm
  38. Johnny Skalin, Riksdagsledamot, Sundsvall
  39. Matheus Enholm, Politisk sekreterare, Munkedal
  40. Eric Palmqvist, Yrkesförare, Gällivare
  41. Jonas Andersson, Gruppledare, Linköping
  42. Caroline Nordengrip, Riksombudsman, Bollebygd
  43. Lars Andersson, Politisk tjänsteman, Kävlinge
  44. Thomas Morell, Sakkunnig yrkestrafik, Tibro
  45. Anne Oskarsson, Civilingenjör, Mörbylånga
  46. Staffan Eklöf, Fil. Dr cell- och molekylärbiologi, Jönköping
  47. Ann-Christine From Utterstedt, Oppositionsråd, Västerås
  48. Cassandra Sundin, Riksdagsledamot, Berg
  49. Clara Aranda, Gruppledare, Norrköping
  50. Roger Richtoff, Riksdagsledamot, Strängnäs
  51. Michael Rubbestad, Avdelningschef, Håbo
  52. Patrik Jönsson, Regionråd, Hässleholm
  53. Jörgen Grubb, Projektledare, Malmö
  54. Bo Broman, Ekonomichef, Eslöv
  55. Charlotte Quensel, Utbildningsansvarig, Stockholm
  56. Alexander Christiansson, Säljare, Lerum
  57. Sara Seppälä, Undersköterska, Kramfors
  58. Katja Nyberg, Polis, Stockholm
  59. Eric Westroth, Familjeföretagare, Gnosjö
  60. Jennie Åfeldt, Resurspersonal, Bromölla
  61. Runar Öhman, Yrkesofficer, Mjölby
  62. Pontus Andersson, Politisk sekreterare, Helsingborg
  63. Zandra Pettersson, Entreprenör, Alingsås
  64. Peter Jezewski, Artist, Stockholm
  65. Benny Rosengren, Linkontrollör, Ludvika
  66. Sonny Pettersson, Egenföretagare, Borlänge
  67. Per-Ola Ahlström, Säljare, Avesta
  68. Inge Östlund, Byggmästare, Rättvik
  69. Marie Jakobsson, Driftpersonal, Säter
  70. Johan Persson, Industriarbetare, Smedjebacken
  71. Kent Forschner-Hell, Egenföretagare, Borlänge
  72. Per Söderlund, Datortekniker, Lindesberg
Dalarnas län
0110-15293
VAL TILL RIKSDAGEN
Sverigedemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Jimmie Åkesson, Partiledare, Sölvesborg
  2. Runar Filper, Riksdagsledamot, Sunne
  3. Julia Kronlid, Riksdagsledamot, Täby
  4. Carina Ståhl Herrstedt, Riksdagsledamot, Landskrona
  5. Richard Jomshof, SO-lärare, Karlskrona
  6. Paula Bieler, Riksdagsledamot, Uppsala
  7. Per Ramhorn, Riksdagsledamot, Malmö
  8. Oscar Sjöstedt, Nationalekonom, Skinnskatteberg
  9. Mattias Karlsson, Riksdagsledamot, Uppvidinge
  10. Mattias Bäckström Johansson, Driftingenjör, Oskarshamn
  11. Angelika Bengtsson, Dansare, Malmö
  12. Aron Emilsson, Fil. Kand. kulturarvsstudier, Lerum
  13. Henrik Vinge, Jurist, Stockholm
  14. Linda Lindberg, Florist, Helsingborg
  15. Björn Söder, Civilingenjör, Kristianstad
  16. Josef Fransson, Högskoleingenjör, Skövde
  17. Dennis Dioukarev, Riksdagsledamot, Göteborg
  18. Martin Kinnunen, Riksdagsledamot, Botkyrka
  19. Adam Marttinen, Riksdagsledamot, Eskilstuna
  20. Sven-Olof Sällström, Riksdagsledamot, Ånge
  21. Markus Wiechel, Riksdagsledamot, Stockholm
  22. Angelica Lundberg, Säljadministratör, Mullsjö
  23. Stefan Jakobsson, Lärare, Strängnäs
  24. Mikael Eskilandersson, Maskinförare, Örkelljunga
  25. Roger Hedlund, Riksdagsledamot, Gävle
  26. Magnus Persson, Byggnadsarbetare, Bromölla
  27. Christina Östberg, Riksdagsledamot, Söderhamn
  28. Robert Stenkvist, Fritidspedagog, Botkyrka
  29. Jonas Millard, Riksdagsledamot, Örebro
  30. Tobias Andersson, Ekonom, Skövde
  31. Ebba Hermansson, Informationsassistent, Mölndal
  32. Jimmy Ståhl, Hamnarbetare, Göteborg
  33. Jonas Andersson, Ungdomspedagog, Skellefteå
  34. Yasmine Eriksson, Partitjänsteman, Stockholm
  35. Patrick Reslow, Riksdagsledamot, Malmö
  36. Mats Nordberg, Skogsrådgivare, Falun
  37. David Lång, Riksdagsledamot, Stockholm
  38. Johnny Skalin, Riksdagsledamot, Sundsvall
  39. Matheus Enholm, Politisk sekreterare, Munkedal
  40. Eric Palmqvist, Yrkesförare, Gällivare
  41. Jonas Andersson, Gruppledare, Linköping
  42. Caroline Nordengrip, Riksombudsman, Bollebygd
  43. Lars Andersson, Politisk tjänsteman, Kävlinge
  44. Thomas Morell, Sakkunnig yrkestrafik, Tibro
  45. Anne Oskarsson, Civilingenjör, Mörbylånga
  46. Staffan Eklöf, Fil. Dr cell- och molekylärbiologi, Jönköping
  47. Ann-Christine From Utterstedt, Oppositionsråd, Västerås
  48. Cassandra Sundin, Riksdagsledamot, Berg
  49. Clara Aranda, Gruppledare, Norrköping
  50. Roger Richtoff, Riksdagsledamot, Strängnäs
  51. Michael Rubbestad, Avdelningschef, Håbo
  52. Patrik Jönsson, Regionråd, Hässleholm
  53. Jörgen Grubb, Projektledare, Malmö
  54. Bo Broman, Ekonomichef, Eslöv
  55. Charlotte Quensel, Utbildningsansvarig, Stockholm
  56. Alexander Christiansson, Säljare, Lerum
  57. Sara Seppälä, Undersköterska, Kramfors
  58. Katja Nyberg, Polis, Stockholm
  59. Eric Westroth, Familjeföretagare, Gnosjö
  60. Jennie Åfeldt, Resurspersonal, Bromölla
  61. Mattias Åberg, Hantverkare, Säffle
  62. Ljubica Jasic Modin, Undersköterska, Karlstad
  63. Anders Anderberg, Field Service Engineer, Säffle
  64. Paul Brännlund, Egenföretagare, Kristinehamn
  65. Stefan Nilsson, Egenföretagare, Eda
  66. Lisbet Jarnbro, Egenföretagare, Arvika
  67. Gunilla Persson, Undersköterska, Kristinehamn
  68. Hans Arnkvist, Byggnadsarbetare, Sunne
  69. Anders Skogfält, Verkstadsarbetare, Hagfors
  70. Mikael Strifors, Utryckningsväktare, Årjäng
  71. Lars-Åke Berg, Produktionsledare, Kil
  72. Urban Pettersson, Civilingenjör, Filipstad
HELA LANDET
0110-15553
VAL TILL RIKSDAGEN
Sverigedemokraterna
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Jimmie Åkesson, Partiledare, Sölvesborg
  2. Julia Kronlid, Riksdagsledamot, Täby
  3. Carina Ståhl Herrstedt, Riksdagsledamot, Landskrona
  4. Richard Jomshof, SO-lärare, Karlskrona
  5. Paula Bieler, Riksdagsledamot, Uppsala
  6. Per Ramhorn, Riksdagsledamot, Malmö
  7. Oscar Sjöstedt, Nationalekonom, Skinnskatteberg
  8. Mattias Karlsson, Riksdagsledamot, Uppvidinge
  9. Mattias Bäckström Johansson, Driftingenjör, Oskarshamn
  10. Angelika Bengtsson, Dansare, Malmö
  11. Aron Emilsson, Fil. Kand. kulturarvsstudier, Lerum
  12. Henrik Vinge, Jurist, Stockholm
  13. Linda Lindberg, Florist, Helsingborg
  14. Björn Söder, Civilingenjör, Kristianstad
  15. Josef Fransson, Högskoleingenjör, Skövde
  16. Dennis Dioukarev, Riksdagsledamot, Göteborg
  17. Martin Kinnunen, Riksdagsledamot, Botkyrka
  18. Adam Marttinen, Riksdagsledamot, Eskilstuna
  19. Sven-Olof Sällström, Riksdagsledamot, Ånge
  20. Markus Wiechel, Riksdagsledamot, Stockholm
  21. Angelica Lundberg, Säljadministratör, Mullsjö
  22. Stefan Jakobsson, Lärare, Strängnäs
  23. Mikael Eskilandersson, Maskinförare, Örkelljunga
  24. Roger Hedlund, Riksdagsledamot, Gävle
  25. Magnus Persson, Byggnadsarbetare, Bromölla
  26. Christina Östberg, Riksdagsledamot, Söderhamn
  27. Robert Stenkvist, Fritidspedagog, Botkyrka
  28. Jonas Millard, Riksdagsledamot, Örebro
  29. Tobias Andersson, Ekonom, Skövde
  30. Ebba Hermansson, Informationsassistent, Mölndal
  31. Jimmy Ståhl, Hamnarbetare, Göteborg
  32. Jonas Andersson, Ungdomspedagog, Skellefteå
  33. Runar Filper, Riksdagsledamot, Sunne
  34. Yasmine Eriksson, Partitjänsteman, Stockholm
  35. Patrick Reslow, Riksdagsledamot, Malmö
  36. Mats Nordberg, Skogsrådgivare, Falun
  37. David Lång, Riksdagsledamot, Stockholm
  38. Johnny Skalin, Riksdagsledamot, Sundsvall
  39. Matheus Enholm, Politisk sekreterare, Munkedal
  40. Eric Palmqvist, Yrkesförare, Gällivare
  41. Jonas Andersson, Gruppledare, Linköping
  42. Caroline Nordengrip, Riksombudsman, Bollebygd
  43. Lars Andersson, Politisk tjänsteman, Kävlinge
  44. Thomas Morell, Sakkunnig yrkestrafik, Tibro
  45. Anne Oskarsson, Civilingenjör, Mörbylånga
  46. Staffan Eklöf, Fil. Dr cell- och molekylärbiologi, Jönköping
  47. Ann-Christine From Utterstedt, Oppositionsråd, Västerås
  48. Cassandra Sundin, Riksdagsledamot, Berg
  49. Clara Aranda, Gruppledare, Norrköping
  50. Roger Richtoff, Riksdagsledamot, Strängnäs
  51. Michael Rubbestad, Avdelningschef, Håbo
  52. Patrik Jönsson, Regionråd, Hässleholm
  53. Jörgen Grubb, Projektledare, Malmö
  54. Bo Broman, Ekonomichef, Eslöv
  55. Charlotte Quensel, Utbildningsansvarig, Stockholm
  56. Alexander Christiansson, Säljare, Lerum
  57. Sara Seppälä, Undersköterska, Kramfors
  58. Katja Nyberg, Polis, Stockholm
  59. Eric Westroth, Familjeföretagare, Gnosjö
  60. Jennie Åfeldt, Resurspersonal, Bromölla
HELA LANDET
0110-15563

Sverigepartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Sveriges Kommunistiska Parti (SKP)

VAL TILL RIKSDAGEN
Sveriges Kommunistiska Parti (SKP)
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Du kan endast personrösta på en kandidat som samtyckt till att kandidera. Om du skriver till flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. [Inte lämnat samtycke]
  2. [Inte lämnat samtycke]
  3. [Inte lämnat samtycke]
  4. [Inte lämnat samtycke]
  5. [Inte lämnat samtycke]
  6. [Inte lämnat samtycke]
  7. [Inte lämnat samtycke]
  8. [Inte lämnat samtycke]
  9. [Inte lämnat samtycke]
  10. [Inte lämnat samtycke]
  11. [Inte lämnat samtycke]
  12. [Inte lämnat samtycke]
  13. [Inte lämnat samtycke]
  14. [Inte lämnat samtycke]
  15. [Inte lämnat samtycke]
  16. [Inte lämnat samtycke]
  17. [Inte lämnat samtycke]
  18. [Inte lämnat samtycke]
  19. [Inte lämnat samtycke]
  20. [Inte lämnat samtycke]
  21. [Inte lämnat samtycke]
  22. [Inte lämnat samtycke]
  23. [Inte lämnat samtycke]
  24. [Inte lämnat samtycke]
  25. [Inte lämnat samtycke]
  26. [Inte lämnat samtycke]
HELA LANDET
1063-15548

Sverige ut ur EU/Frihetliga Rättvisepartiet (FRP)

VAL TILL RIKSDAGEN

Sverige ut ur EU/Frihetliga Rättvisepartiet (FRP)

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Du kan endast personrösta på en kandidat som samtyckt till att kandidera. Om du skriver till flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Anders Bäckström, Patriot/Frihetskämpe
  2. Ann Danielsson, Fru
  3. Eva Khadija Persson, Lady/Säkerhetsanalytiker
  4. Valentin Ernesto Cueto Toro, Indian/Journalist
  5. Eva Esberg, Lappgumma/Fru
  6. Isabella Söderström, Före detta fritidspedagog
  7. Thomas Fasth, Östgöte
  8. Olle Ljungbeck, Insändarskribent
  9. Roger Johansson, Norrlänning
HELA LANDET
1384-15521

Utöver ovanstående har följande kandidater samtyckt till kandidatur:

  • Ahlqvist, Pernilla, Upplands-Bro
  • Esberg, Björn, Trosa

Tryggare Sverige

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

TRYGGHETSPARTIET

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN

TRYGGHETSPARTIET

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Birger Nilsson, Skolledare, Helsingborg
  2. Jan O. Pålsson, Ingenjör, Malmö
  3. Bertil Andersson, Jurist, Lund
  4. Roger Ivargren, Norrköping
  5. Anna-Carin Nilsson, Socionom, Halmstad
  6. Per Fredriksson, Marknadschef, Färjestaden
  7. Lisbeth Nilsson, Pensionär, Trelleborg
  8. Erling Hansen, Landskrona
  9. Lennart Nilsson, Polis, Svedala
  10. Holger Brede, Konsult, Höör
  11. Christian Stridh, Tomelilla
  12. Roland Asph, Linköping
  13. Sigbritt Sjöstrand, Civilutredare, Malmö
  14. Dan Nilsson, Elektroingenjör, Halmstad
  15. Marianne Witting, Pensionär, Helsingborg
  16. Thord Lindblom, Landskrona
  17. Jonny Berntsson, Teknisk chef, Färjestaden
  18. Bertil Gyllencreutz, Ekonom, Malmö
  19. Joakim Pripp, Projektledare, Motala
  20. Jan-Åke Sajewicz, Landskrona
  21. Pia Schröder, Journalist, Färjestaden
  22. Lennart Nyberg, Officer, Halmstad
  23. Rosita Lindbom, Pensionär, Helsingborg
  24. Sven Pettersson, Sjökapten, Höör
  25. Linus Mattisson, Svetsare, Tomelilla
  26. Ronny Lindberg, Landskrona
  27. Else Angeldorff, Sjuksköterska, Malmö
  28. My Larsson, Vårdbiträde, Trelleborg
  29. Sonny Jenfjord, Konsult, Malmö
  30. Nancy Thern, Modedirektris, Malmö
  31. Peter Ratzburg, Pensionär, Svedala
  32. Fia Nilsson, Studerande, Trelleborg
  33. Fredrik Lantz, Chaufför, Motala
  34. Lennart Nilsson, Civilekonom, Malmö
  35. Elsa Hansen, Landskrona
  36. Rolf Åström, Fastighetstekn. Helsingborg
  37. Eva Hansson, Jur.kand. Löddeköpinge
  38. Rolf Jönsson, Landskrona
  39. Malin Palmqvist, Trelleborg
HELA LANDET
1309-15346

Utveckling och Progressiv för Sverige partiet (U.P.S)

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Valsamverkanspartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

Vi Socialkonservativa

Ingen valsedel har beställts.

Följande kandidater har samtyckt till kandidatur:

  • Abrahamsson, Michael, Nacka
  • Wall, Rickard, Stockholm

Vänsterpartiet

Partiet har anmält sina kandidater. Det betyder att listan är låst - det går inte att skriva till något namn på valsedeln.

VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 årr
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-12642
VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 år
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-12782
VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 år
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-12796
VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 år
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-12797
VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 år
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-12814
VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 år
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-12815
VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 år
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-12816
VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 år
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-14849
VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 år
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-14851
VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 år
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-14852
VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 år
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-14853
VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 år
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-14854
VAL TILL RIKSDAGEN
Vänsterpartiet
Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.
  1. Daniel Riazat, Falun, 27 år
  2. Kajsa Fredholm, Leksand, 56 år
  3. Angelica Andersson, Borlänge, 34 år
  4. Lars Handegard, Ludvika, 37 år
  5. Vanja Larsson, Smedjebacken, 36 år
  6. David Örnberg, Mora, 54 år
  7. Josefin Heed, Avesta, 31 år
  8. Hans Esselöv, Ludvika, 50 år
  9. Ida Friberg, Ludvika, 45 år
  10. Cecilia Ronsten, Västerås, 28 år
  11. Kenneth Andersson, Hedemora, 45 år
  12. Fia Wikström, Säter, 53 år
  13. Thomas Nilsson, Falun, 63 år
  14. Birgitta "Titti" Berg, Malung-Sälen, 54 år
  15. Carl Delbom, Borlänge, 25 år
  16. Audrina Handegard, Ludvika, 31 år
  17. Britt Marie Strömbäck, Malung-Sälen, 59 år
  18. Lars-Erik Bech, Malung-Sälen, 60 år
  19. Emma Rydén, Falun, 30 år
  20. Lena Stigsdotter, Säter, 65 år
Dalarnas län
0005-14856

20% skattepartiet

Ingen valsedel har beställts.

Ingen kandidat har samtyckt till kandidatur.

http://www.val.se